Ona
Pasty s fluoridy snižují kazivost zubů až o třicet procent. Ilustrační foto

Pasty s fluoridy snižují kazivost zubů až o třicet procent. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zubní pasty ne vždy splní, co slibují

  • 18
Drogerie, lékárny i police v supermarketech jsou plné zubních past. Podle výrobců odstraňují zubní kámen, bělí, uzdravují dásně nebo snižují nadměrnou citlivost zubů. Jsou opravdu tak účinné? Jakou si vybrat?

Až si půjdete koupit zubní pastu, zaměřte se na obsah fluoridu. Ten má zásadní význam v prevenci kazu.

Pasty s fluoridem snižují při pravidelném používání kazivost chrupu o dvacet až třicet procent. Zvyšují totiž na několik hodin koncentraci fluoridů ve slinách a podporují takzvanou remineralizaci povrchu skloviny.

Významný pokles kazivosti ve vyspělých zemích v posledních letech je připisován především obecnému používání fluoridovaných zubních past - ovšem současně s pravidelným používáním zubní nitě a mezizubních kartáčků.

Podle obsahu sloučenin fluoru se pasty dělí na:

• vhodné pro předškoláky (s obsahem 250-500 ppm F)
• pro školáky (500-1000 ppm F)
• běžné zubní pasty pro dospělé s obsahem fluoridu (1000-1500 ppm F)
• terapeutické zubní pasty (1800-2500 ppm F)

Pro děti do čtyř let jsou pak vhodné pasty s nižšími koncentracemi fluoridů. Malým dětem totiž hrozí fluoróza, tedy vznik skvrnité skloviny při opakovaném polykání pasty.

Výjimečně se u některých lidí může objevit alergie. Ta se projeví zarudnutím kůže, která přišla do přímého kontaktu s pastou.

Zubní pasty pro citlivé zuby
Zubní pasty pro citlivé zuby jsou vhodné, pokud pacient trpí obnažováním zubních krčků. Účinné látky obsažené v těchto pastách snižují citlivost dvěma způsoby.

Buď napomáhají k uzavření kanálků na obnaženém povrchu zuboviny, kterými se vedou impulsy k zubnímu nervu, nebo snižují nervovou dráždivost. V poslední době je k dostání také speciální měkký kartáček a ústní voda.

Zubní kámen pastě odolá
Většina klinických studií ukazuje, že pasty určené ke kontrole zubního kamene tento neduh neodstraňují. Mohou pouze zpomalovat hromadění dalšího. Pokud začne pacient používat tuto pastu ve chvíli, kdy mu lékař zubní kámen odstraní, může se napříště od nepříjemné procedury zachránit. Ve chvíli, kdy už je ale zubní kámen vytvořený, se ho zřejmě nezbaví.

Zubní kámen je zmineralizovaný zubní plak, který nebyl dlouhodobě odstraněn ze zubů jejich nesprávným nebo nedostatečným čištěním.

Pasty pečují i o dásně
Tento typ zubních past obsahuje často různé látky, které mají omezit přítomnost bakterií, regenerovat a vyživovat sliznici dásní nebo mít takzvaný adstringentní účinek. To znamená, že dásně stáhnou, aby přestaly krvácet.

Jedna skupina adstringentních past obsahuje aluminium laktát. Na krabičkách se lze dočíst, že zpevňují dásně. Pokud se ale uvolní zub kvůli úbytku kosti zubního lůžka při onemocnění zvaném parodontitida, parodontóza. Žádná pasta již viklající se zub nezpevní.

Řada praktických zubařů a parodontologů zastává názor, že adstringentní účinek pouze zastírá projevy onemocnění a odvádí pozornost od toho nejdůležitějšího - důsledného odstraňování zubního plaku.

Druhou skupinu tvoří pasty s fluoridem cínatým, na rozdíl od ostatních past, které obsahují fluorid sodný. Fluorid cínatý může příznivě snižovat výskyt gingivitidy, zánětu dásní. Je ale prokázáno, že tato sloučenina fluoru nechrání proti rozvoji zubního kazu tak jako fluorid sodný.

Lidem, kteří nemají další problémy, odborníci doporučují dávat přednost zubní pastě s fluoridy před zubní pastou bez obsahu fluoru. Měli by ale zubní pasty střídat a mít na paměti, že po delším užívání se ale cín naváže do sklovinu a zuby šednou.

Třetí skupinou jsou pasty s výtažky z léčivých bylin, které mají protizánětlivé, hojivé a regenerační účinky. Využívají znalostí přírodní medicíny a fytoterapie. Mají-li také dostatečný obsah fluoridu, jsou dobrou volbou při snaze o zlepšení stavu dásní, snížení krvácivosti a ochraně před vznikem zubního kazu.

Jedlá soda je šetrná
Zubní pasty s obsahem jedlé sody (hydrogenuhličitanu sodného) zažívají v posledních letech renesanci. Hydrogenuhličitan sodný snižuje v ústech koncentraci kyselin, které narušují povrch zubní skloviny a podílejí se na vzniku kazu.

Jedlá soda se používá při profesionálním čištění zubů metodou "air polishingu", kdy se vytvořeným sprejem odstraňují z povrchu zubů pigmenty a plak. Je přitom šetrná k povrchu skloviny.

Pasta zuby nevybělí, pouze projasní
Bělící zubní pasty by bylo lépe nazvat projasňující. Pomáhají lépe odstranit různé pigmenty přichycené na povrchu zubu při pití kávy, čaje, červeného vína a kouření. Tyto zubní pasty mohou být doplňkem profesionálního bělení.

Starší generace bělících zubních past byla založena na zvýšené abrazivitě a bylo nutné dávat pozor na odírání povrchu zubů. Nové bělících pasty rozpouštějí pigmenty pomocí účinných látek. Bělící pudry a prášky způsobují vysokou abrazi zubů.