Protéza - (c) profimedia.cz/corbis

Protéza - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zubní implantáty můžete mít na věky

  • 35
Zubní protézy odložené na noc ve skleničce se stávají minulostí. Stále víc lidí si nechává zničené zuby nahradit implantáty. Někdy se o nich mluví jako o dokonalých třetích zubech. Na titanové hmoždinky se připevňují můstky, korunky nebo zubní protézy.

Může tak být nahrazen jediný zub i celý chrup.

Lidé, kteří by si jinak museli dávat zubní protézu na noc do skleničky, vůbec nemusí přemýšlet o tom, že mají umělé zuby.

Samo zavedení implantátu není složité. Často do ordinací přicházejí pacienti, v jejichž čelisti nebylo dostatek kostní hmoty. Lékaři dokážou chybějící kost doplnit.

Jedno je však třeba vědět dopředu, zubní implantáty pojišťovny až na nepatrné výjimky nehradí. Celkový účet při náhradě více zubů tak může přesáhnout i sto tisíc. Ale při správné péči a troše štěstí tyto "třetí zuby" vydrží až do smrti. 

Zuby hezčí než vlastní
Na první pohled nepoznáte, že ten zub tam není odjakživa. Co je však důležitější, správně udělaný zubní implantát vnímá jako vlastní zub i sám pacient.

Někdy za to může úraz, někdy ne úplně dokonalá hygiena. Málokdo si zachová všechny zuby v dokonalém stavu až do pozdní dospělosti. Většina lidí se musí vyrovnat s tím, že v jejich chrupu se objeví nehezká černá díra.

Titan v ústech
Zubní lékaři nyní nabízejí rychlé, i když poměrně drahé řešení - zubní implantáty. Jde o umělé náhrady, které jsou, podobně jako skutečné zuby, vsazeny přímo do čelisti.

Jednou z hlavních výhod této metody je, že pacient na nové zuby nemusí dlouho čekat.

"Když ke mně přijde pacient z rozviklaným chrupem, během jedné návštěvy jsem ho schopen ošetřit tak, že odchází s provizorním pryskyřicovým můstkem," říká Zdeněk Nathanský, specialista na zubní implantologii ze stomatologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Základem takového nového zubu je titanová hmoždinka, zavedená přímo do čelisti. Na ní je pak kovový nástavec a na něm teprve vlastní umělá korunka. Implantace se provádí na zubařském křesle v místním znecitlivění a u jednoho zubu trvá přibližně 30 minut. Po zákroku pacient odchází domů. Dolní věkovou hranicí je osmnáct let, horní hranice neexistuje.

Zuby za sto padesát tisíc
Obavy, že tělo kovový implantát nepřijme, jsou většinou zbytečné: zkušená pracoviště udávají, že zub se bez potíží ujme v 95 procentech případů. "Pokud se nevhojí, zkusíme to na jiném místě znovu. To už má pacient v ceně," uvádí Zdeněk Nathanský.

Implantát se ponechá vhojovat několik týdnů až šest měsíců - podle kvality kosti - a potom je na něj vyrobena zubní náhrada. Od prvních dnů má však pacient náhradu provizorní.

Zubní implantáty jsou hezké a funkční. Nevýhodou je cena. Jeden zub včetně protetické práce nevyjde levněji než na patnáct tisíc korun.

Když je pacient bezzubý, celková cena bývá i sto dvacet tisíc až sto padesát tisíc korun. Pojišťovny tento zákrok hradí zcela výjimečně, například u dětí s vrozeným rozštěpem.

Pracovišť, která zubní implantáty nabízejí, jsou v Česku desítky. Při výběru toho správného je třeba se ptát na zkušenosti. "Kdo má za sebou stovky výkonů, je na tom lépe než ten, kdo se k implantologii dostane ojediněle," vysvětluje Nathanský.