Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Skrytá kamera točila ztracenou holčičku. Kdo jí pomohl najít maminku?

  12:30aktualizováno  12:30
S naší lhostejností zejména vůči dětem to naštěstí není tak zlé. Experiment Linky bezpečí ukázal, že 90 procent lidí má vůli pomoct dítěti najít jeho rodiče. "Neviděli jste moji maminku?" ptala se kolemjdoucích v Praze ztracená holčička a bezradně je chytala za ruku.

Neviděli jste je? Galerie pohřešovaných dětí v ČR

"Byli jsme zvědaví, zda budou lidé ochotni pomoci. Proto jsme poslali do ulic ztracené dítě a reakce lidí natáčeli skrytou kamerou," popisuje základní myšlenku Richard Schinko, ředitel Sdružení Linka bezpečí. a dodává: Výsledek nás ohromil.

Sociální experiment načasovaný na Mezinárodní den pohřešovaných dětí (25. 5.) upozorňuje veřejnost na problémy dětí, které se obrátí o pomoc na Linku bezpečí. 

Pomněnkový den

Sdružení Linka bezpečí pořádá propagační a sbírkovou akci, jejíž výtěžek bude věnován na provoz Linky bezpečí. Cena jedné pomněnky je 30 Kč a je k dostání od 20. 5 do 1. 6. u prodejních partnerů po celém Česku.

Na největší a nejstarší dětské krizové lince v České republice, dostupné na mezinárodním čísle 116 111, přijme stovka konzultantů střídajících se v nepřetržitém provozu zhruba 700 telefonátů denně.

V loňském roce vzrostl podíl hovorů na téma osamělost, obavy a strachy, sexuální vyzrávání a sebevražedné myšlenky.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí 25. 5.

Den, kdy se navždy ztratil šestiletý Etan Patze, když šel poprvé sám do školy, vyhlásil později americký prezident Ronald Reagan Dnem pohřešovaných dětí. Etan 25. května roku 1979 na zastávku autobusu nikdy nedošel. Jeho rodiče spustili pátrací akci, která neměla v historii obdoby. Fotografie jejich syna se objevila na krabicích od mléka po celých Spojených státech.

V roce 2012 se na Linku bezpečí obrátilo přes 400 dětí, které se ocitly bez střechy nad hlavou. Konkrétně pak 236 dětí nebo dospívajících řešilo útěk z domova, 23 útěk z ústavu a 153 vyhození z rodiny.

Statistiky ministerstva vnitra uvádějí, že za loňský rok bylo evidováno 5 564 pohřešovaných dětí - ty aktuálně pohřešované do věku 15 let najdete ve fotogalerii (zdroj Policie ČR).

"Konzultant s volajícím dítětem probere situaci a pomůže mu najít řešení, které by pro něj bylo v dané situaci nejlepší. Linka bezpečí také nabízí službu Vzkaz domů, kdy zajistí předání vzkazu rodičům nebo někomu z dospělých, kdo by mohl dítěti na útěku pomoci. V případě zmizení nebo útěku z domova se na nás mohou obrátit nejen děti, ale i jejich rodiče," popisuje služby Richard Schinko.

Autor:Nejčtenější

Helena Třeštíková: Jiří přišel o nohu, Marcela zápasí se zdravím i synem

Marcela a Jiří Haverlandovi v dokumentárním cyklu Heleny Třeštíkové Manželské...

Marcela a Jiří, kteří před více než třemi desítkami let souhlasili s natáčením časosběrného dokumentu o jejich životě,...

Osm věcí, které nás dělají staršími, než ve skutečnosti jsme

Nezáleží na věku, ale na tom, jak vypadáme a působíme. Roky navíc nám může...

Jsou věci, které nás mohou udělat mladší a přitažlivější. Anebo naopak způsobí, že vypadáme starší a poněkud out. Pozor...Třeštíková: Pavel a Ivana mají další vnučku a po rozvodu zůstali přátelé

Záběr ze seriálu Manželské etudy - Ivana a Pavel

Pavel a Ivana Halamkovi se brali před téměř 40 lety. Jako jeden ze šesti párů souhlasili tehdy s nápadem, že s nimi...

Manželské etudy: Standovi přeji šťastné slepice, říká Třeštíková

Zuzana a Stanislav Čeřovští v cyklu Heleny Třeštíkové Manželské etudy

Jednou z šesti dvojic, která v 80. letech svolila k natáčení časosběrného příběhu o svém životě, jsou Zuzana a její...

Zpověď Vondráčkové: Chtěla jsem tři děti, ale nebylo mi shůry dáno

Zpěvačka Helena Vondráčková

Helena Vondráčková oslaví své jubileum koncertem v O2 Aréně. Dnes už si nehýčká sny a je spokojená, jak věci v životě...

Další z rubriky

Základy dětského bruslení. Kdy a jak začít s dováděním na ledu

ilustrační snímek

I když venkovní teploty nejsou zrovna pod nulou, zimní stadiony a kluziště určené k bruslení veřejnosti najdete na...

Dávejte dětem ryby. Budou po nich hodnější a chytřejší, tvrdí vědci

ilustrační snímek

Možná si ještě pamatujete na lžíce rybího oleje, které do vás lámala maminka nebo babička. Nedělala to nadarmo, i dnes...

Poradna: Jedno z vnoučat nám rozbilo televizi, ale nikdo se nepřiznal

ilustrační snímek

Potřebovala bych poradit, jak se máme s manželem zachovat k prohřešku vnoučat. Někdo nám zničil televizi, ale nikdo se...

Popraskané a suché rty? Rozlučte se s nimi nadobro

Popraskané a suché rty? Rozlučte se s nimi nadobro

Arome.cz Bez "jeleního loje" nedáte ani ránu a mažete ho i několikrát do hodiny. Vyzkoušela jste snad už všechny druhy. Zklidňují...

Najdete na iDNES.cz