Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skrytá kamera točila ztracenou holčičku. Kdo jí pomohl najít maminku?

  12:30aktualizováno  12:30
S naší lhostejností zejména vůči dětem to naštěstí není tak zlé. Experiment Linky bezpečí ukázal, že 90 procent lidí má vůli pomoct dítěti najít jeho rodiče. "Neviděli jste moji maminku?" ptala se kolemjdoucích v Praze ztracená holčička a bezradně je chytala za ruku.

Neviděli jste je? Galerie pohřešovaných dětí v ČR

"Byli jsme zvědaví, zda budou lidé ochotni pomoci. Proto jsme poslali do ulic ztracené dítě a reakce lidí natáčeli skrytou kamerou," popisuje základní myšlenku Richard Schinko, ředitel Sdružení Linka bezpečí. a dodává: Výsledek nás ohromil.

Sociální experiment načasovaný na Mezinárodní den pohřešovaných dětí (25. 5.) upozorňuje veřejnost na problémy dětí, které se obrátí o pomoc na Linku bezpečí. 

Pomněnkový den

Sdružení Linka bezpečí pořádá propagační a sbírkovou akci, jejíž výtěžek bude věnován na provoz Linky bezpečí. Cena jedné pomněnky je 30 Kč a je k dostání od 20. 5 do 1. 6. u prodejních partnerů po celém Česku.

Na největší a nejstarší dětské krizové lince v České republice, dostupné na mezinárodním čísle 116 111, přijme stovka konzultantů střídajících se v nepřetržitém provozu zhruba 700 telefonátů denně.

V loňském roce vzrostl podíl hovorů na téma osamělost, obavy a strachy, sexuální vyzrávání a sebevražedné myšlenky.

Mezinárodní den pohřešovaných dětí 25. 5.

Den, kdy se navždy ztratil šestiletý Etan Patze, když šel poprvé sám do školy, vyhlásil později americký prezident Ronald Reagan Dnem pohřešovaných dětí. Etan 25. května roku 1979 na zastávku autobusu nikdy nedošel. Jeho rodiče spustili pátrací akci, která neměla v historii obdoby. Fotografie jejich syna se objevila na krabicích od mléka po celých Spojených státech.

V roce 2012 se na Linku bezpečí obrátilo přes 400 dětí, které se ocitly bez střechy nad hlavou. Konkrétně pak 236 dětí nebo dospívajících řešilo útěk z domova, 23 útěk z ústavu a 153 vyhození z rodiny.

Statistiky ministerstva vnitra uvádějí, že za loňský rok bylo evidováno 5 564 pohřešovaných dětí - ty aktuálně pohřešované do věku 15 let najdete ve fotogalerii (zdroj Policie ČR).

"Konzultant s volajícím dítětem probere situaci a pomůže mu najít řešení, které by pro něj bylo v dané situaci nejlepší. Linka bezpečí také nabízí službu Vzkaz domů, kdy zajistí předání vzkazu rodičům nebo někomu z dospělých, kdo by mohl dítěti na útěku pomoci. V případě zmizení nebo útěku z domova se na nás mohou obrátit nejen děti, ale i jejich rodiče," popisuje služby Richard Schinko.

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

VIDEO: Kroužení s obručí v těhotenství zkoušejí i české ženy

Těhotná žena dělá hula hop přes své břicho

Internet obletělo video, na kterém žena ve vysokém stupni těhotenství krouží s obručí (tzv. hula hoop) okolo břicha....

Sportovkyně matkami. Je to náročné, ale mohou být lepší než kdy dřív

Serena Williamsová se na sociálních sítích ráda chlubí snímky své dcery Alexis...

Vrcholový sport a mateřství se dnes již nevylučují. Naopak se čím dál častěji stáváme svědky toho, jak si atletka pro...

Patří dětem do rukou pistolky a další hračky napodobující zbraně?

ilustrační snímek

Pistolky, luky, praky, nože, meče, dýky, ale i realistické samopaly. Nabídka hračkářství se v sortimentu dětských...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz