Ona

Voperování umělé rohovky patří k nejnáročnějším oftalmologickým úkonům | foto: Profimedia.cz

Zrak pomůže navrátit umělá rohovka

  • 11
Pacienti s poškozenou rohovkou, pro které není z nejrůznějších důvodů vhodná její transplantace, zase uvidí okolní svět v plné kráse. Zrak jim pomůže obnovit speciální umělá rohovka. Dosud bylo po celém světě provedeno jen několik stovek takových operací.

V České republice byla první umělá rohovka člověku voperována před dvěma roky na oční klinice Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Od té doby pomohla vrátit zrak asi deseti Čechům, nyní i šedesátiletému důchodci z Písku Karlu Duchoňovi. Až dosud podstoupil osm očních operací, které však nebyly příliš úspěšné. Po nahrazení jeho rohovky v pravém oku umělou si tak konečně "po letech slepoty vidí do talíře," jak sám říká.

"Tři roky vůbec nevidím. Levé oko je asi úplně odepsané, snad mi měl odejít oční nerv a už se to dohromady nejspíš nedá. Pan doktor říkal, že se na to ještě podívá, ale moc šancí tomu nedávám. Pravé oko je teď mé jediné spojení se světem. Kdybych ho neměl, byl bych úplně slepý," popisuje stav svých očí Karel Duchoň, který podstoupil operaci na Oční klinice Lexum pod vedením profesora Filipce.

Podle něj je umělá rohovka řešením pro ty pacienty, u kterých byla transplantace rohovky neúspěšná, nebo u kterých nemůže být transplantace vůbec provedená. "Nejčastěji není transplantace úspěšná u pacientů, kteří mají rohovku prorostlou cévami - po poleptání, popálení po těžkých zánětech. U takových pacientů často dochází k imunologické odhojovací reakci, podobně jako po transplantaci srdce či ledvin," vysvětluje MUDr. Filipec.

Transplantace rohovky přírodním štěpem se přitom provádí přes sto let. "Je technicky velmi dobře propracovaná. Dáváme tedy této formě stále přednost, kdykoliv je dobrá šance na úspěch. V dalších případech pak přistupujeme právě k transplantaci rohovky umělé," říká MUDr. Filipec.

Transplantace rohovky patří k nejnáročnějším oftalmologickým zákrokům a trvá přibližně hodinu. Implantace rohovky umělé je složitější, protože situace je komplikována tím, že již dříve proběhla řada jiných operací (rohovky, šedého či zeleného zákalu). Takový zákrok se pak často provádí i několik hodin.

Nahrazení rohovky umělou je dvoufázové. "Nejdříve se umělá rohovka umístí do kapsy v postižené tkáni a nechá se několik měsíců přirůstat. Po ultrazvukové kontrole se otevře přední část kapsy a pacient může novou rohovku začít používat," vysvětluje MUDr. Filipec.

Přestože voperování umělé rohovky umožní kvalitní vidění, je potřeba počítat s dalšími návštěvami lékaře. "Když jednou operujete pacienta a implantujete umělou rohovku, je to vztah navždy. Péče o takové pacienty nekončí nikdy a chirurg i pacient musí být vždy připraveni k řešení problémů i řadu let po operaci," dodává.

Co je AlphaCor?

Odborný popis umělé rohovky AlphaCor

Implantát AlphaCor je jednolitý konvexní disk složený z čiré centrální části a bělavé porézní periferie a celý je vyroben z hydroxyethyl methacrylátu neboli PHEMA. Výrobní materiál a individuálně zaměřené charakteristiky implantátu AlphaCor byly navrženy tak, aby bylo podpořeno pevné spojení polymeru s pevnou tkání a optimalizován výsledek, tedy implantace této umělé rohovky pacientovi. Centrální část je vytvořena z čirého materiálu PHEMA, který simuluje refrakční sílu, která je podobná refrakční síle lidské rohovky. Tato centrální část je navržena tak, aby mohlo být dosaženo požadovaného zrakového výkonu pacienta.  Individuálně zaměřené charakteristiky výrobku směřují k podpoře pevného spojení implantátu s živou tkání, minimalizaci pooperačních komplikací a obnovu vidění u pacientů, jejichž tělo není schopno přijmout nebo je nepravděpodobné, že by bylo schopno přijmout rohovku z dárce. Implantát AlphaCor je k dispozici ve dvou verzích, tak aby byl vhodný pro pacienty s vlastními čočkami (fakický bulbus), umělými čočkami (pseudofakický bulbus), nebo pro pacienty bez čočky (afakický bulbus).

Zdroj: Oční klinika Lexum