Při zpěvu stoupá hormon štěstí a snižuje se hladina stresu.

Při zpěvu stoupá hormon štěstí a snižuje se hladina stresu. | foto: Profimedia.cz

Zpěv zbavuje pacienty průjmu

  • 7
Na první pohled to působilo poněkud absurdně. Čtyřicetiletá zdravotní sestra Christina Grapeová, která ošetřuje pacienty se žaludečními a střevními chorobami, nutila své svěřence na specializovaném oddělení stockholmské nemocnice Ersta, aby si spolu s ní prozpěvovali.

Její počínání nebylo samoúčelné. Zjistila totiž, že společným zpěvem se přímo dramaticky zlepšuje jejich zdravotní stav. Cítí se šťastnější a spokojenější, nabývají sebevědomí a zbavují se stresu.

Také se jim snáze dýchá a ti, jež trápil žaludek a střeva kvůli celkové nervozitě, se dokonce zbavovali průjmu.

Se svými poznatky se Christina svěřila odborníkům. Vážně je vzal profesor Töres Theorell z Institutu pro psychosociální medicínu ze stockholmské univerzity, který při analýze krevních a dalších vzorků zjistil, že zpívání skutečně pomáhá.

Stoupá hladina tzv. hormonu štěstí oxytocinu a zároveň se snižuje množství stresového hormonu kortizonu. A právě u pacientů, na jejichž zdraví se podepsala nervozita zažívacího traktu, byl obsah oxytocinu žalostně nízký.

Přinutit však všechny nemocné, aby se pokusili o libozvučný hlasový projev, není jednoduché. Mnozí se děsí toho, že budou trapně skřehotat nebo se vymlouvají na absolutní hluch.

Proto se lékaři domluvili s operní školou na společném projektu, jenž má pomoci všem, kteří se ostýchají zpívat. Prostřednictvím internetu totiž mohou absolvovat několikahodinový základní kurs zpěvu, který jim dodá patřičnou odvahu.

Třeba se jednou odváží zapojit i do sboru, a tím pokročí v léčbě ještě o kousek dál. Nové společenské kontakty a především jejich zlepšení jim můžou jen prospět.

,