Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I nemluvně vám umí sdělit, co chce. Naučte ho gesta rukou

  0:05aktualizováno  0:05
Ovládnout hlasivky, ústa, rty a jazyk ke zřetelné a srozumitelné artikulaci je pro malým dětem chvíli trvá. Jak překonat dobu, kdy dítě rozumí, ale samo ještě srozumitelně nemluví? Kromě „naladění se“ na miminko mají rodiče další možnost komunikace beze slov, s pomocí rukou a prstů.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kojenci a batolata s okolím zcela přirozeně komunikují gesty, mimikou a pohyby těla. Jinak to ani nejde, když už vědí co chtějí, ale mluvidla je ještě neposlouchají. Záleží pak hlavně na rodičích, jak na základě svých zkušeností odhadují, co jejich potomek chce.

Nečekejte na první slova

Znakování vs. znakový jazyk

Znakování s miminky není znakový jazyk neslyšících. 

V ČR existují další komunikační systémy, které využívají pohyby rukou, mimiku obličeje i pohyby celého těla a jsou určeny dětem a dospělým se specifickými potřebami v komunikaci.
Mezi tyto systémy patří například Makaton nebo metoda Znak do řeči. Znakování s miminky nepatří mezi tyto podpůrné metody  komunikace a nemůže být náhradou odborných informací a odborné péče.

zdroj: znakovanismiminky.cz

K nástupu vlastní produkce řeči (srozumitelná jednoslovná sdělení) dochází u zdravých dětí kolem jednoho roku, ale srozumitelná bývá až o šest až dvanáct měsíců později. Celou tu dobu mohou nastávat pro dítě frustrující situace, kdy ví, co chce, ale není schopno si o to rodičům říct, nebo dochází z jejich strany k nepochopení.

„Pokud ale dětem nabízíme mluvenou řeč podpořenou pohybovými symboly, mohou tyto symboly děti směrem k nám používat už ve věku devíti nebo deseti měsíců. Znaková zásoba zdravého slyšícího dvanáctiměsíčního batolete může čítat dvacet, třicet nebo i čtyřicet aktivně používaných znaků,“ vysvětluje Terezie Vasilovčík Šustová, která se znakováním miminek zabývá.

Cílem znakování je podle ní podpora rozvoje komunikace dítěte raného věku, rozvoj řeči a podpora rozvoje i v dalších oblastech, jako jsou hrubá i jemná motorika nutná k vytváření znaků, psychomotorický rozvoj nebo rozvoj paměti.

„Nechcete-li čekat až na první slova svého dítěte, nabídněte mu mluvenou řeč s podporou znakování,“ vybízí rodiče k aktivitě, která v posledních letech zažívá rozmach mezi rodiči po celém světě.

Rozumíte řeči miminek? Podívejte se, jak podle pláče poznáte, co dítě chce.

Jaké znaky slovům přiřadit?

Při hledání jednotlivých znaků se rodiče mohou inspirovat mnoha zdroji. „Důležité je provázat znaky s životními zvyky, rituály a zkušenostmi dané konkrétní rodiny,“ myslí si Vasilovčík Šustová, autorka knihy Jak se domluvit s kojencem a batoletem.

Dítěti raného věku stačí domluvit se pouze s osobami jemu nejbližšími, a proto si může každá rodina vytvořit svůj vlastní slovník. Lze se inspirovat jakýmkoliv vizuálně motorickým komunikačním systémem, jako jsou znakový jazyk, makaton nebo znak do řeči, jakoukoliv dětskou říkankou s pohybem (např. Koulela se brambora), sociální hříčkou (Jak jsi veliký?) či běžně používanými gesty (např. prosím).

Neodrazuje znakování od mluvení?

„Pokud dítě nemá jakékoliv obtíže se zpracováním nebo produkcí řeči, znakování ho od mluvení neodradí. Děti znakováním pouze překlenou období, kdy mluvidla ještě dobře neovládají. Ve chvíli, kdy dítě zvládne dobře artikulovat konkrétní slovo, znak přirozeně opustí a slovem ho zcela nahradí,“ vyvrací Vasilovčík Šustová možné obavy z toho, že by znakujícím batolatům „zlenivěla ústa“. Děti starší dvou let podle ní obvykle znaky ke komunikaci již nepoužívají, protože je jejich mluvenému projevu již dobře rozumět.

Fotogalerie

A jaké jsou nevýhody znakování? „Vzpomínám si na situaci, kdy se naše skoro dvouletá dcera na pískovišti rozlítostnila, protože si od ní jeden kluk vzal hračku aniž by se jí zeptal obvyklým prosím,“ vzpomíná Vasilovčík Šustová, podle které jde však spíš o výsledek rozdílného přístupu k výchově než samotného znakování.

Co na to maminky

Diskuzi o znakování najdete na eMimino.cz

Důležité je samozřejmě mít od dítěte realistická očekávání. Znakováním z něj neuděláte malého Einsteina nebo Palackého a nezvýšíte mu IQ (i když to některé zahraniční kurzy a lektoři tvrdí). Znaky usnadní dítěti komunikaci s rodiči, která je pro něj základem jakéhokoliv učení. Podle odborníků totiž dítě potřebuje k rozvoji svých schopností nejvíce ze všeho pozornost rodičů. A tu mu během znakování, ať už na kurzu, nebo při vymýšlení vlastních znaků doma, rodiče nepochybně věnují.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Operní pěvkyně Dagmar Pecková

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod vedením známých dirigentských osobností, ale...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Další z rubriky

Tři věci, které byste měli stihnout do konce léta

Ilustrační fotografie

Proč? Protože k létu prostě patří a jindy na ně není čas. A protože jsou obyčejné a banální a možná i trochu retro,...

Co dělat, když máte doma puberťáka? Nesnažte se přelstít přírodní zákony

puberta matka dcera

Ještě nedávno jste měli doma malého parťáka, kterého bylo snadné pochopit i milovat. Najednou s vámi žije podivné...

Léto s dětmi: pět tipů na aktivity, které vás nebudou stát ani korunu

Ilustrační fotografie

Prázdniny jsou v polovině a vy už máte prázdnou peněženku? Vstupy do zábavních i edukačních center stojí dost peněz,...Najdete na iDNES.cz