Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zlozvyky, které přispívají k předčasnému stárnutí a zkrácení života

aktualizováno 
Vrásky nejsou jen z lásky, ale může vám je způsobit i váš mlsný jazýček, časté ponocování, relax u krbu nebo dokonce televizní seriál. Stárnutí k životu neodmyslitelně patří, ale proč stárnout rychleji, než je nutné? Zkuste se vyhnout zlozvykům, které ho způsobují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud máte pocit, že stárnete rychleji, než by se na váš věk slušelo, možná je načase přehodnotit některé zlozvyky z vaší každodenní rutiny. Jídlo, které jíte, nebo způsob, jakým spíte, mohou nejen zbytečně urychlit přirozený proces stárnutí a přidat roky do vaší tváře, ale také zkrátit délku života.   

Server Foxnews.com společně s odborníky sestavil seznam zlozvyků, na které byste si měli dát pozor, pokud si chcete udržet mladistvý vzhled co možná nejdéle. 

Děláte více věcí najednou

Jedete na plný plyn, přesto se váš seznam věcí, které musíte udělat, vůbec nezkracuje? Dejte si pozor, stres z hektického životního stylu si daň vybere na vašem těle.

"Lidé si myslí, že je v pořádku dělat více věcí najednou, ale ve skutečnosti nic nedokončíte, jen vytvoříte více stresu," varuje doktor Raymond Casciari ze St. Joseph Hospital v Orange v Kalifornii. 

Chronický stres podle odborníků podporuje vznik volných radikálů, nestabilních molekul, které poškozují kožní buňky a zrychlují proces stárnutí. 

"Když člověk prožívá chronicky stres, pociťuje v těle, např. v hrudníku, v břiše, v ramenou, napětí. Je to důsledek stresové reakce, což je fylogeneticky zakódovaná neurohumorální a metabolicko-funkční příprava organismu na boj nebo útěk. V konečném důsledku ovlivňuje celou řadu procesů a orgánů v těle, což při krátkodobém ohrožení fyzického života je funkční, ale při dlouhodobém psychickém vypětí má za následek rychlejší opotřebení těla a vznik nemocí," vysvětluje psycholožka Radana Rovena Štěpánková.

Málokdy si odpustíte dezert

Vaše slabost pro sladkosti vám může přidávat nejen kila navíc, ale také způsobovat vrásky v obličeji a rychlejší stárnutí. Strava bohatá na cukry poškozuje strukturu pokožky a urychluje její stárnutí kvůli procesu glykace. Tato chemická reakce, při které se cukry vážou na molekuly bílkovin, ohrožuje kolagen a elastin, bílkovinná vlákna, která tvoří základ kožních buněk. 

Domácí lékař

Podle dermatoložky Susan Stuartové ze San Diega může glykace způsobit ztrátu jasu pokožky, bledost, tmavé kruhy pod očima, ztrátu kontur a pevnosti, otoky, větší výskyt vrásek a zvětšení pórů. Pokud si tedy chcete udržet mladistvý vzhled co nejdéle, vyhýbejte se sladkostem. 

Spíte méně než pět hodin denně

Stárnutí může urychlovat i časté ponocování a flámování. 

„Vynechávání spánku vyústí nejen v kruhy pod očima, ale je také spojeno s kratší délkou života,“ vysvětlil doktor Casciari, který založil spánkovou laboratoř v St. Joseph's Hospital. 

Doktor Casciari považuje za optimální zhruba sedm hodin spánku denně. 

Jste závislí na televizních seriálech

Občasné zhlédnutí nějakého dílu nekonečného seriálu je jedna věc, pravidelné přilepení k televizi je věc druhá. Ve studii, která byla zveřejněna v British Journal of Sports Medicine, a jíž se účastnilo asi 11 000 Australanů ve věku 25 a více, vědci zjistili, že za každou hodinu strávenou sledováním televize si účastníci studie snížili délku života o 22 minut. 

Navíc lidé, kteří strávili v průměru šest hodin denně sledováním televize, žili o pět let méně než lidé, co televizi tolik nesledovali.   

"Tento účinek je více o sezení a o neaktivitě než o sledování televize," uvedl doktor Casciari a vysvětlil: "Když sedíte více než 30 minut, vaše tělo začne ukládat cukr do buněk, čímž se zvedá pravděpodobnost nadváhy."

"Ať už sledujete televizi nebo sedíte u stolu, každou půlhodinu vstaňte a projděte se," radí lékař Casciari. 

Trávíte většinu dne sezením 

Nebezpečí sedavého způsobu života je dobře zdokumentováno. Lidé, kteří tráví většinu dne na židli nebo v křesle, mají zvýšené riziko onemocnění ledvin, kardiovaskulárních chorob a rakoviny, a to nezmiňujeme obezitu. 

Pravidelné cvičení pomáhá předcházet těmto zdravotním problémům a prodlouží vám život. A tento fakt je i vědecky dokázaný. Účastníci studie z British Journal of Sports Medicine, kteří cvičili 150 nebo více minut týdně, žili o 10 až 13 let déle než neaktivní jedinci. 

Chráníte se před sluncem jen na dovolené

Jestliže patříte mezi ty, co nakupují ochranný krém na opalování až těsně před dovolenou, zpozorněte. 

"Nákupy, řízení auta, chození do práce či na procházku může poničit vaši pokožku více než den strávený na pláži, pokud nepoužijete krém na opalování," varovala doktorka Sarah L. Taylorová, dermatoložka z Wake Forest Baptist Medical Center.

"Číslem jedna téměř každého příznaku předčasného stárnutí na lidské tváři je vystavení se ultrafialovým paprskům," řekla Taylorová. "UV záření je přítomné, i když je zataženo, nebo prší."

Pokud si chcete zachovat mladistvý vzhled, chraňte pleť vždy, když jdete ven. Taylorová pro každodenní použití doporučuje ochranný faktor mezi 30 až 50. 

Wellness koučka Petra Řehořková z kliniky estetické medicíny Petra Clinic také doporučuje používání ochranného krému s UV faktorem. 

"I když je v létě zataženo, na naši pokožku působí nebezpečné záření, které vně pokožky vyvolává nežádoucí změny nebo vznik pigmentových skvrn. To však platí i v zimě, kdy se sluneční paprsky odráží od sněhu a umocňují tak vliv záření na naši pleť. Doporučuji tedy jako ochranu vybrat hydratační krém s UV filtrem. Ovšem to se týká pouze ochrany přes den, v noci krém s UV není nutné používat."

Spíte s obličejem zabořeným do polštáře

Spaní na břiše nebo na boku s tváří zabořenou do polštáře může vytvářet vrásky a urychlit stárnutí. Plastický chirurg a odborník v péči o pleť James C. Marotta vysvětlil, že pojivová tkáň a kolagen ve tváři věkem slábnou, a když spíte na stejné straně tváře každou noc, vaše pleť se nevyhladí tak rychle, jako když jste byli mladí.  

"Ty čáry ráno od polštáře se mohou stát permanentními. Spěte raději na zádech," doporučil doktor James C. Marotta. 

Máte doma příliš teplo

Známe to všichni. Venku jsou plískanice, chladno a nevlídno, tak se už těšíme domů, jak si pořádně zatopíme. Ale podle doktora Marotta topení v krbu nebo zvýšení teploty topení na termostatu vysává vlhkost ze vzduchu. Suchý vzduch pokožce neprospívá, vysušuje ji a může způsobit i zanícení pleti, a to vše přispívá k rychlejšímu stárnutí pokožky. 

Proti suchému vzduchu pomáhají zvlhčovače vzduchu (optimální je 40 – 60% vlhkost vzduchu). Doktor Marrota také doporučuje vlhký ručník přes radiátor nebo misku studené vody do pokoje, kde se topí. 

Pijete brčkem

Pití tmavých nápojů brčkem obvykle doporučují specialisté na dentální hygienu, abyste zabránili skvrnám na zubech. Časté pití brčkem si však raději odpusťte, zvláště pokud nestojíte o další vrásky. 

Nepřirozené špulení úst a sání nápoje přes brčko totiž přispívá ke vzniku Kupte si doplňek stravy  nevzhledných vrásek kolem úst. Velmi podobný účinek má také kouření cigaret, které samo o sobě způsobuje předčasné stárnutí pleti.

Vyhýbáte se všem tukům

Honba za štíhlou linií a lepším zdravím často nutí ženy i muže k radikálním řešením, jako je vyřazení veškerých tuků z jídelníčku. Výživová specialistka Franci Cohenová z Brooklynu v New Yorku však upozorňuje, že k udržení mladistvého vzhledu je alespoň nějaký tuk naprosto nezbytný. 

"Srdci prospěšné omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v tučných rybách jako losos nebo makrela a v některých ořeších a lněných semínkách, pomáhají udržet pokožku napnutou a pružnou, čímž zabraňují vráskám a pomáhají jak srdečnímu, tak mozkového zdraví,"  vysvětlila Franci Cohenová.

Kupte si doplňek stravy, který obsahuje omega-3 mastné kyseliny na lekarna.idnes.cz.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz