Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žloutenka může zabít. Jak se proti ní chránit?

  1:00aktualizováno  1:00
Hepatitida je nebezpečné onemocnění. Může trvale poškodit zdraví a v nejhorším případě i zabít. Připravili jsme pro vás malý seriál o žloutence, jejích příčinách, léčbě i následcích. Své potíže navíc můžete konzultovat s lékařem v nové poradně.
Lékařka - (c) profimedia.cz

Lékařka - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nejprve je nutné objasnit rozdíl mezi slovy žloutenka a hepatitida.

Hepatitida je virový zánět jater, celosvětově nejčastější příčina jaterního onemocnění.

"Žloutenka oproti tomu není nemoc, ale příznak charakteristický žlutavým zbarvením kůže, očního bělma a ztmavnutím moči," vysvětluje pražský internista Václav Chytil. "Může provázet celou řadu chorob souvisejících s játry."

Hepatitidy typu A a B jsou infekční choroby způsobené virem VHA, respektive VHB. Zdroje nákazy jsou různé, stejně jako následky.

Hepatitida typu A se běžně označuje jako nemoc špinavých rukou. Virem VHA se může nakazit každý, kdo přijde do přímého kontaktu s kontaminovaným jídlem, vodou či nakaženým člověkem. Ten zase může neumytýma rukama kontaminovat okolní předměty nebo potraviny.

Riziko hrozí při naprosto běžných činnostech: když jedete v hromadné dopravě, věnujete se kolektivnímu sportu, večeříte v restauraci, nebo si prostě dáte na ulici zmrzlinu (virus se totiž může přenášet i ledem z kontaminované vody).

Žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami (krví, spermatem, poševním sekretem). Virus tohoto typu hepatitidy je stokrát nakažlivější než virus HIV.

K nákaze stačí jen mikroskopické množství krve (třeba i v zaschlé kapce), které se vám může dostat do nepatrné oděrky. Nebezpečné proto může být i to, že si od někoho půjčíte holící strojek.

Ostražitost je na místě i v případě piercingu nebo akupunktury, o nechráněném pohlavním styku nemluvě.

Jak se hepatitida projevuje?
Příznaky hepatitidy typu A mohou zpočátku připomínat chřipku, možný je i úbytek váhy. Hlavně u mladých lidí se ale v některých případech žádné příznaky neobjevují, a proto mohou žloutenku přenášet, aniž by o tom věděli.

Nakažení žloutenkou typu B pociťují únavu, nechutenství, bolesti kloubů, mají vyrážku a teplotu. Obvyklé je zvracení, bolesti břicha a zad, později žluté zabarvení očního bělma a kůže. Také řada nosičů žloutenky B nemá žádné obtíže a o své nemoci vůbec neví.

Jaké může mít žloutenka následky?
Žloutenka typu A často pomine bez následků. Přesto může znamenat několikatýdenní hospitalizaci, několikaměsíční zotavování s opakovanými vyšetřeními krve, přerušení sportovních a někdy i profesních aktivit.

Žloutenka typu B přechází u deseti až dvaceti procent nemocných do chronického stavu, který po letech může vyústit v cirhózu a následně i rakovinu jater. I ti, kdo se nemoci zbaví, musejí počítat s dlouhodobým lékařským sledováním, jež zahrnuje opakované krevní odběry.

Léčba i následky onemocnění hepatitidou nelze brát na lehkou váhu. Nejúčinnější a nejjistější prevencí je očkování. Dnes již existuje i kombinovaná vakcína proti oběma typům choroby (jmenuje se Twirinx).

nové poradně

MUDr. Václav Chytil, internista z pražského Lékařského centra Václavka, odpovídá v na vaše dotazy související se žloutenkou.

Za týden si přečtěte o očkování proti žloutence a také o léčbě choroby.

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Další z rubriky

Bez paruky bych nevyšla, říká Petra. Před šesti lety onemocněla alopecií

Paruku z pravých vlasů vytvořili Petře, která již šest let trpí alopeciích, v...

Paní Petra přišla před šesti lety kvůli nemoci o všechny vlasy, což pro ni jako ženu byla těžká rána. Postupně si...

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Ženy si myjí ruce lépe než muži, zjistili vědci. Chybují ale všichni

Ilustrační fotografie

Žloutenka, chřipka či opary. Tím vším se můžete nakazit, pokud si nemyjete ruce. A i když to možná vypadá jako...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz