Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žloutenka může skončit smrtí

  6:00aktualizováno  6:00
Možná ji máte zafixovanou jen jako nemoc špinavých rukou. Možná máte pocit, že jde o banální záležitost. Faktem ale je, že je velmi nebezpečná a počet nemocných stále roste.
Jednou z možných přenosových cest je tetování.

Jednou z možných přenosových cest je tetování. | foto: Profimedia.cz

Příznaky u všech typů žloutenek jsou víceméně nenápadné a velmi podobné těm, které pociťují lidé se slabou chřipkou. Únava, ztráta výkonnosti, lehce zvýšená teplota nebo ztráta chuti k jídlu. Teprve později se objeví ztmavnutí moče a o několik dnů později zežloutnutí očního bělma (to však není podmínkou u všech typů).

Její zákeřnost však nespočívá jen v těžké počáteční rozpoznatelnosti, ale především v jejím podceňování. Mnoho lidí ji má totiž zafixovanou pouze jako "nemoc špinavých rukou", s kterou si poradí jakákoli antibiotika. Jen málokdo si však uvědomuje, že infekce viry hepatitidy B a hepatitidy C patří mezi nejčastější virové infekce u lidí a představují i v současné době velmi závažný problém.

Chronické hepatitidy B a C jsou celosvětově nejčastějšími příčinami jaterní cirhózy a rakoviny jater. Konečná stadia infekce hepatitidy B a C představují nejčastější důvody pro transplantaci jater. Přitom je virus hepatitidy B až stokrát nakažlivější než virus HIV.

Nebezpečné typy
Hepatitida, neboli zánět jater, se na světě vyskytuje v pěti typech, které se označují písmeny A až E, přičemž u nás nejrozšířenější jsou první tři. Relativně nejméně nebezpečná je hepatitida typu A, která je právě známá jako nemoc špinavých rukou, protože vir v tomto případě vstupuje do těla trávicím ústrojím. Tento typ však nepřechází do chronického stádia, a je tedy nejlépe zvládnutelný.

Jiná situace však nastává u typů B a C, které představují opravdový zdravotnický problém. Podle profesora Petra Husy, přednosty Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice v Brně, se hepatitidou typu B během svého života nakazí více než dvě miliardy osob. Hepatitidou typu C je celosvětově infikováno asi sto sedmdesát milionů lidí. Tyto dva typy jsou však mnohem nebezpečnější, protože poměrně často přecházejí do chronické fáze.

"Co se týká akutní hepatitidy B, je v současnosti výskyt nových případů velmi vyrovnaný a ročně je hlášeno kolem čtyř set nakažených. Nejvíce jsou ohroženy osoby s více sexuálními partnery a uživatelé injekčních drog," říká profesor Husa. "Překvapením je však nárůst počtu nově diagnostikovaných případů, akutních i nově poznaných chronických, hepatitid C v roce 2006." Každoročně je u nás odhaleno přes osm set nových případů hepatitidy C, nicméně počet nemocných se v loňském roce přehoupl přes tisícovku.

V ohrožení života
O chronické hepatitidě se mluví tehdy, pokud infekce trvá déle než šest měsíců. Chronická hepatitida může přitom vyvolat závažná, život ohrožující poškození jater, jaterní cirhózu a rakovinu jater. "Do těchto stádií infekce se během svého života dostane patnáct až čtyřicet procent pacientů chronicky infikovaných viry hepatitidy B. Ročně z tohoto důvodu umírá až jeden milion lidí," uvádí profesor Husa.

Vzhledem k tomu, že hepatitida typu B i C je přenosná krví, nejohroženější skupinou jsou uživatelé injekčních drog, lidé s tetováním nebo piercingem, hemofilici a promiskuitní. Zatímco proti hepatitidě typu B však existuje očkování, proti žloutence typu C zatím očkovací látka neexistuje.

Pokud máte podezření, že by se riziko hepatitidy mohlo týkat právě vás, můžete využít bezplatnou anonymní telefonní Linku C (800331122). Hovořit tady můžete s odborným lékařem, který je připraven poskytnout nejen informace o virové hepatitidě C, ale také poradit, kde se lze nechat vyšetřit.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

Ilustrační snímek

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena většinou muže, který bude vůdčí osobností,...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Co se děje s tělem po třicítce: mění se perioda, pleť i metabolismus

Ilustrační snímek

Dávno víme, že třicítky – ostatně ani žádného jiného věku – není třeba se děsit. Ale musíme počítat s tím, že po tomto...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?Najdete na iDNES.cz