Život čtenářky připomíná horor. Pomůžeme to změnit!

  12:42aktualizováno  12:42
Zhubnout. Přestat kouřit. Změnit práci. Najít novou známost. To jsou věci, které lidé chtějí ve svém životě asi nejčastěji. Magazín DNES vybral šest čtenářů, kteří chtějí výrazně změnit život. Našel jim odborné poradce (patrony) a teď je bude rok sledovat.

Alexandra Koudeláková - se rozhodla změnit život | foto: Libor TeichmennMF DNES


Redakce se chce postupně ke všem příběhům vracet. Naposledy v prosinci, kdy by vám ráda představila jednu nekuřačku, jednu štíhlou studentku, jednu usmířenou rodinu... Uvidíme.

Mezi desítkami dopisů a e-mailů, které do redakce dorazily je i následující příběh Alexandry Koudelákové.

Alexandra Koudeláková: Chci vrátit svému životu řád

Věk: 53 let
Povolání: pojišťovací poradkyně
Bydliště: Olomouc
 
Svůj život přirovnává paní Alexandra k uličce plné lidí, kde si do ní každý kopne. Dnes už je s tím smířená a v klidu vypočítává všechny kopance, které musela snést.

Začalo to hororovým manželstvím, pokračovalo úmrtím těžce nemocné matky, o kterou se doma starala, léčením drogově závislého syna a finančními problémy. Tečkou byla nedávná krádež auta, které splácí na leasing a které potřebuje pro svou práci.

Nejvíc starostí jí v posledních letech přidělával třicetiletý syn Tomáš. Může za to podle ní z velké části jeho otec, který synovi v letech dospívání nebyl oporou, protože se o něj ani jeho starší sestru nijak nezajímal. Alexandra vzpomíná na manžela jako na žárlivého sobce, který celé rodině dělal ze života peklo. Když byly děti ještě malé, našel si milenku, rozvedl se a o rodinu se dál nestaral.

„Sliboval, že se za námi staví v pátek, ale ten pátek trval třeba půl roku. A to přitom bydlel v paneláku jen o tři vchody dál,“ říká Alexandra. Děti to podle ní nesly velmi těžce a důsledkem toho bylo, že syn po otcově smrti před sedmi lety propadl drogám a alkoholu.

Trvalo dlouho, než si Alexandra jako matka připustila, že něco takového potkalo právě její dítě. Společně s dcerou po nějakém čase syna přesvědčila, aby nastoupil na léčení. Jak sama říká, jeho návrat si představovala jako Hurvínek válku.

„Myslela jsem, že to zvládne, najde si práci, bude vydělávat, splatí mi dluhy a všechno se spraví. Trvalo ale skoro dva roky, než si našel pořádnou práci,“ vzpomíná na synův návrat z léčebny.

Teď začíná syn opět normálně žít. Pracuje jako automechanik a jeho matka je na něj pyšná: „Jsou s ním velice spokojeni a on konečně vidí, že když pracuje, tak má i uznání.“

Alexandra nepůsobí jako nějaký chudák, který běduje nad tím, co ho v životě potkalo. O svých trápeních vypráví s klidem, s nadhledem i s trochou ironie. Se vším se dokázala nějak poprat, ale stálo ji to dost sil. Cítí se unavená a vyčerpaná. Chce pokračovat dál, jen neví jak.

Potřebuje se uklidnit, uspořádat svůj život, najít zase denní i pracovní řád a novou motivaci do zaměstnání i do života. Sama připouští, že neví, jestli to zvládne, ale je přesvědčená, že něčí rada a dozor pro ni budou velkým povzbuzením.

Patronka: Iva Moravcová. Zabývá se mimo jiné psychologií práce a motivační psychologií. Má na to úspěšnou firmu. Paní Alexandře se pokusí vrátit ztracenou rovnováhu, vytvořit pro ni denní harmonogram a správně ji motivovat pro práci.

Magazín DNES!

Všech šest příběhů čtenářů, kteří chtějí změnit život čtěte zítra v magazínu DNES.

Jak přestat kouřit, či najít přítele, zhubnout, zlepšit vztah s dcerou, nebo se stát kadeřnicí?
Autoři:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerová s anorexií bojovala už od střední školy

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že je štíhlá kvůli tanci, kterému se věnovala...

Další z rubriky

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Ilustrační snímek

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá tmavovlasá středoškolačka Jana, matka...

Hodně lidí se dnes rozvádí zbytečně rychle, říká psycholog Pavel Rataj

Rozvod, ilustrace

Až sedmdesát procent rozvodů je podle odborníků zbytečných. Partneři se zároveň ve vztahu dlouhodobě trápí. „Lidé se...

Nevyžádané dotyky v éře MeToo. Speciální šaty jich odhalily 40 za hodinu

Až čtyřicetkrát za hodinu. Speciální šaty ukázaly, jak jsou ženy osahávány v...

Na problém sexuálního obtěžování v Brazílii se snaží upozornit reklamní agentura, která vytvořila neobvyklé šaty. Mají...

Najdete na iDNES.cz