Ona

Zhubnout může každý, stačí jen chtít

  • 6
Rozhodli jste se zhubnout a nechodit po světě s kily navíc? Dobře děláte, vaše tělo to ocení. Nejdřív si však odpovězte na tři otázky. Jak se to stalo, že jste kila nabrali? Proč se jich chcete zbavit? Kolik času a peněz jste ochotní do hubnutí investovat?

Teprve až budete mít v těchto směrech jasno, přemýšlejte o tom, jak svého cíle dosáhnout. Klidně si vše pište na papír, pomůže vám to v rozhodování.

Správná motivace
Přebytečná kila se k člověku přikrádají různě.

Může to být důsledek sedavého zaměstnání, nezkrocených chutí v těhotenství, nedostatek pohybu, zajídání stresu, výjimečně i nějaká nemoc. Abyste mohli zhubnout, musíte si uvědomit, kde se vzala příčina problému, a začít od ní.

Možná jste hubli už mockrát a stále se vám nevede. Pravděpodobně jste neměli tu správnou motivaci.

"Především se člověk pro hubnutí musí rozhodnout sám. Musí jít o jeho vnitřní motivaci, ne o rozhodnutí někoho jiného - třeba lékaře nebo rodiny. I proto je léčba obezity tak svízelná - dokud se pacient sám nerozhodne, můžeme se stavět na hlavu, dělat všechno možné a stejně mu nepomůžeme," říká předsedkyně České obezitologické společnosti Marie Kunešová.

Důvody, které lidi nakonec přimějí k hubnutí, bývají různé. "Já bych je shrnula pod jeden takový pocit, pro lidi s nadváhou je už jejich stav nesnesitelný a mají pocit, že už tak nemohou dál žít," líčí Zdena Sládečková, psycholožka, která vede kurzy hubnutí.

Poradna Ivy Málkové ze společnosti STOB - ZDE

Ona nesnesitelnost a nespokojenost se sebou podle ní vyvěrá z více zdrojů, může jít třeba o zdravotní problémy, vztek, že se nevejdou do šatů. "Nebo se tou poslední kapkou stane třeba fakt, že když jdou společně na procházku, už za nimi není vidět jejich rodina," říká s nadsázkou psycholožka.

Takže většinou nestačí pouhá informace, že nadváha, či dokonce obezita škodí zdraví, člověk musí k rozhodnutí "zhubnu" dospět vnitřně. Nabídka pohybových aktivit je široká. Samozřejmě je třeba mít na paměti, že ne každý pohyb se hodí k hubnutí, a také, že to nějaký čas potrvá, než se účinky pravidelného pohybu projeví.

Jak si ulehčit hubnutí

Při hubnutí nejde o to nejíst, ale jíst tak, abychom měli své stravovací návyky pod kontrolou. Jak to udělat, radí psycholožka Iva Málková ze sdružení Stop obezitě.

1. Jezte pomalu
Sousta pořádně kousejte, občas si udělejte přestávku. Snažte se být při jídle poslední. Naučte se nechat zbytek jídla na talíři.

2. Jídlo si užívejte
Vnímejte kvalitu, chuť a vůni jídla. Pokud jíte, nedělejte žádnou jinou činnost. Hezky si prostřete a jídlo si pečlivě upravte. Snažte se nejíst o samotě.

3. Jídlo si plánujte
Předem si rozmyslete, kdy, co a v jakém množství sníte. Jezte ve stanovenou dobu. Odnaučte se automaticky neuvědoměle uždibovat.

4. I nádobí je důležité
Dávejte přednost malým talířům a skleničkám, případně i malým příborům. Jakmile dojíte, svůj talíř ukliďte.

5. Do obchodu s rozmyslem
Nakupujte jen tehdy, když jste najedení. Napište si seznam a důsledně podle něj postupujte. Nenakupujte nic do zásoby, zejména ne zlevněná velká balení. Vyhněte se nákupu potravin, které můžete sníst už po cestě domů.

6. Spíž ať je raději prázdná
Nemějte doma žádná jídla, která by vás sváděla k nekontrolovanému přejídání - například brambůrky, sladkosti, oříšky. Neskladujte větší zásoby potravin, je-li to nezbytné, uchovávejte je zmrazené.

7. Pozor na oslavy
Uvědomte si, že při oslavách jde o společenskou událost, kde jídlo, i když je zadarmo, nehraje hlavní roli. Proto na ně nechoďte hladoví. Naučte se zdvořile odmítnout nabízené občerstvení. 

Hubnutí, dieta. Ilustrační foto.