Ona

Ženy žijí déle než muži

  • 1
Téměř sedm let činí rozdíl mezi průměrnou délkou života, který čeká českou ženu a českého muže. Proč ženy žijí déle? Délka života to ukazuje jasně: české ženy se průměrně dožívají zhruba 78 let, muži necelých 72. Není to přitom jen české specifikum, podobný rozdíl je vidět všude na světě.

Zřejmě je to souhra několika vlivů. "Ženy chrání až do klimakteria ženské hormony před tím, aby měly nemoci srdce a cév," říká internista Petr Sucharda z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

"A také se o své zdraví více starají, protože cítí zodpovědnost nejen za sebe, ale třeba i za své děti," dodává.

"Určitě se chovají zodpovědněji než muži," potvrzuje onkolog Luboš Petruželka. Zároveň může podle něj hrát roli genová výbava a fakt, že muži v životě častěji těžce pracují než ženy.

Ženy méně pijí
Statistiky odlišný přístup ke zdraví v případě žen potvrzují - chodí k lékaři častěji než muži, kterým podle zdravotníků dělá problémy se ke svým trablům přiznat.

Roli hraje dost možná i skutečnost, že jsou to spíše ženy, které se snaží žít zdravěji, a pijí proto třeba v průměru méně alkoholu. Také kuřaček je mezi nimi zatím méně.

Na to, že se prodlužuje samotná délka lidského života, má asi největší vliv kvalitnější výživa, pohodlnější život a také zlepšující se lékařská péče.

Za to, že žijí déle, však ženy v přeneseném slova smyslu nakonec také zaplatí. Jak říká gynekolog Lukáš Rob z pražského Motola, právě v pozdějším věku, třeba až v sedmdesáti letech, se u žen objevuje například zhoubný nádor vaječníků. A s tím, jak klesá množství hormonů, objevuje se po padesátce i více infarktů nebo třeba osteoporóza - řídnutí kostí kvůli nedostatku vápníku.

Nemoci srdce a nádory v číslech
V Česku žije zhruba pět a čtvrt milionu žen, o tři sta tisíc více než mužů. A jaké nemoci je trápí nejčastěji?

Odhadnout se to dá třeba podle toho, s jakými potížemi zůstávají doma na neschopence: vůbec nejčastěji stonají s běžnými infekcemi dýchacích cest, druhé v pořadí jsou problémy se svaly a klouby, třetí, ale už s velkým odstupem, oběhové a trávicí potíže.

Avšak zatímco na banální infekce se neumírá, na nemoci srdce a cév ano. Ročně v zemi zemře celkem 53 tisíc žen. Úplně nejčastěji na oběhové nemoci, kterým podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky podlehne zhruba 31 tisíc žen - konkrétně problémy se srdcem, zejména infarkt, mohou za smrt více než 16 tisíc z nich.

Zhoubné nádory zahubí téměř třináct tisíc žen, z toho zhruba dva tisíce zemřou na zřejmě nejobávanější rakovinu prsu. Počet žen umírajících na rakovinu plic už se však také blíží patnácti stovkám ročně. Počet těch, které zemřou na rakovinu tlustého střeva a konečníku, se pohybuje dokonce kolem tří tisíc.