Ona

Ženy zbytečně umírají na nádor čípku

  • 14
Rakovina patří k nejobávanějším diagnózám. Ženy přitom dobrovolně zanedbávají prevenci té, které se dá díky včasnému vyšetření předejít: jde o karcinom děložního čípku. Jeho výskyt v zemi patří k nejvyšším v Evropě.

Některé ženy se chlubí tím, že dvacet let nebyly u gynekologa. Přitom si tím zahrávají se zdravím i se životem, říká pražská gynekoložka Alexandra Stará. 

A dodává: I proto je u nás tolik rakoviny čípku. Výskyt nemoci, která může ženy zabít i v nízkém věku, přitom stoupá. Je to paradoxní, uvážíme-li, že právě u této nemoci je při včasném odhalení velká šance na vyléčení. 

Vyšetření navíc dokáže odhalit stav předcházející vlastnímu vzniku nádoru, jehož léčba je ještě snazší. 

Desetkrát více případů 
Řeč čísel je více než výmluvná, v zemi umírá až desetkrát více žen na rakovinu čípku než třeba ve Finsku, které je na druhé straně evropského žebříčku.  Nádor v Česku ročně zahubí téměř 400 žen, přičemž nemálo těchto úmrtí je zbytečných.

Zbytečné může být i to, že žena kvůli pozdě objevenému, byť nakonec úspěšně vyléčenému nádoru ztratí možnost mít děti. Někdy je totiž třeba čípek celý odstranit. 

Oficiální doporučení zní - ke gynekologovi na příslušné vyšetření jednou za rok. Při něm lékař odebere vzorek z čípku děložního a pošle ho do laboratoře na rozbor.

Podle gynekologa Lukáše Roba z motolské nemocnice stačí i vyšetření v delším intervalu, důležitá je zejména kvalita vyšetření a následného rozboru. 

Prsy si má žena vyšetřovat sama 
Jak poznat pracoviště, které provede vyšetření a zejména rozbor správně? Odpověď zní: nejlepší bývá ta laboratoř, která provede příslušných vyšetření hodně a má tak velkou zkušenost - žena se může například zeptat svého gynekologa, s jakou laboratoří spolupracuje.

V každém případě by měl používat speciální kartáček a špachtli, nikoli jen vatovou tyčinku. Odborná gynekologická společnost prosazuje, aby bylo určeno jen několik specializovaných laboratoří, které se budou vyšetřeními zabývat, zatím však jde o hudbu budoucnosti.

Gynekology navíc trápí další věc: problém není ani tak v tom, jak často vyšetření provádět, ale jak k lékaři dostat ženy, které k němu nechodí vůbec. Jde přitom o ty, kterým karcinom čípku hrozí nejvíc, tedy ženy po pětatřicítce. 

"Mnoho žen přestane chodit ke gynekologovi poté, co porodí poslední dítě," potvrzuje Stará. Pak už chodí v zásadě jen ty, které užívají hormonální antikoncepci. 

Zatímco se věnuje stále větší pozornost vyšetřování karcinomu čípku, naopak se upouští od toho, aby gynekologové ženám vyšetřovali prsy pohmatem.

"Toto vyšetření nemá příliš dobré výsledky. Pohmatem lze najít až poměrně velké změny v prsech, lékař navíc ženiny prsy nezná, takže nedokáže jejich stav dobře posoudit. Ženy by si je měly prohlížet samy doma, ale hlavně by měly chodit na mamograf," vysvětluje změnu gynekoložka Stará.

Jak často chodit ke gynekologovi?  

Jak mají vypadat prohlídky u gynekologa, radí pražská gynekoložka Alexandra Stará. 

V 15 letech, jen jsou-li potíže 
Gynekologové už upouštějí od rutinního preventivního vyšetřování patnáctiletých dívek. Ty by měly na vyšetření přijít jen tehdy, pokud do tohoto věku nedostanou menstruaci, případně je trápí jiné zdravotní problémy. 

• Jak často chodit? 
Preventivní gynekologické vyšetření by žena měla podstoupit jednou ročně. Vyšetření jednou ročně je nutné, pokud má lékař včas zachytit případný rozvíjející se karcinom děložního čípku. 

Co je součástí prohlídky? 
Dobrý gynekolog se snaží orientovat v celkovém stavu ženy, nesleduje pouze gynekologické záležitosti. Měl by například měřit krevní tlak. 

Platí mi to pojišťovna? 
Péči gynekologa hradí zdravotní pojišťovny včetně preventivní prohlídky jednou za rok. Oficiálně přitom není možné připlatit si nadstandard, ale někteří lékaři vybírají peníze například formou příspěvku na provoz ordinace a podobně.

Ilustrační foto.