První dáma Dagmar Havlová: část veřejnosti ji několik let odmítala

Seriál aktualizováno 
Václav Havel byl přesvědčen, že jeho druhá žena Dagmar bude coby bývalá oblíbená komediální herečka všemi milovaná. Jenže část veřejnosti se dlouho nemohla s novou první dámou smířit. Uškodila jí i některá neobratná vyjádření či pískání ve Sněmovně. Svému muži však dvakrát pomohla utéct před smrtí. Přinášíme devátý díl seriálu Ženy z Hradu.

Zhruba rok poté, co na rakovinu zemřela jeho první manželka Olga, se prezident Václav Havel znovu oženil. Vzal si populární herečku Dagmar Veškrnovou. Nevyslyšel tehdy rady svého nejbližšího okolí, aby vyčkal a nepospíchal. Havel si myslel, že ji národ bude milovat stejně, jako ji miloval v jejích filmových, seriálových nebo divadelních rolích. Jenže reakce části veřejnosti byla nepříznivá a trvalo několik let, než se stala uznávanou první dámou.

Fotogalerie

Dagmar se narodila v březnu 1953 v Brně, její otec byl soustružník a matka účetní, oba však měli blízko k ochotnickému divadlu. Herectví se věnovala nejen Dagmar, ale i její starší sestra Eva. 

Popularitu si Dagmar Veškrnová začala získávat už od 70. let díky rolím ve filmech Holky z porcelánu nebo Holka na zabití. V roce 1975 si vzala herce Radvíta Nováka, s nímž má dceru Ninu, ale manželství se rozpadlo.

Zcela nová role na ni čekala v roce 1996, kdy se po smrti Olgy začala na veřejnosti objevovat po boku Václava Havla. Svatbu měli v lednu 1997. Dodnes si mnozí lidé myslí, že to bylo uspěchané a příliš brzy po pohřbu Olgy Havlové, která se stala velmi uznávanou první dámou.

Ženy z Hradu

Jak říká někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček, spoustu lidí „se nemohlo smířit s tím, že se komediální herečka stane tím, čím byla paní Olga“. Dagmar Havlové nepomohly ani některé neobratné výroky nebo událost, kdy při prezidentské volbě ve Sněmovně pískala na prsty. Získat si veřejnost na svou stranu jí naopak pomáhalo to, jak se starala o Václava Havla, který se v roce 1996 a 1998 ocitl na pokraji smrti.

Právě Dagmar byla motivací k tomu, aby se uzdravil. „Byla to poslední láska jeho života. Všechno upnul k ní,“ řekl jeho někdejší mluvčí Ladislav Špaček. 

Dagmar Havlová se k herectví vrátila, až když byl její muž v prezidentském důchodu. Po jeho smrti v prosinci 2011 pokračuje v herecké kariéře, věnuje se charitě v nadaci Vize 97 a pomáhá udržovat odkaz a myšlenky svého muže.

Na životní příběh Dagmar Havlové se můžete podívat ve videu.

Autor:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Kamarádi Drahomíra a Tomáš před proměnou

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za sebou bolavé životní kopance, a tak se...

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Livia Klausová se svým manželem Václavem Klausem

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými nenáviděn, jeho žena Livia takto veřejnost...

Další z rubriky

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Livia Klausová se svým manželem Václavem Klausem

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými nenáviděn, jeho žena Livia takto veřejnost...

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Moderátorka Louise Roe si na předávání Oscarů vybrala broskvové šaty s...

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že se natolik styděla za své kožní onemocnění,...

ANKETA: Sexy mužem roku 2018 je Idris Elba. Zvolte si svého idola

Idris Elba

Jak si představujete nejvíc sexy muže roku? Má vyrýsované svaly, něžný pohled nebo smyslné rty? Jak kdy. Alespoň podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz