Ženy vnímají bolest silněji, ale víc vydrží

  1:00
Které pohlaví je to slabší, když jde o bolest? Nový výzkum vědců z britské univerzity v Bathu došel k závěru, že bolestí více trpí ženy. Ženy pociťují bolest častěji a ve více oblastech těla. A má také delší dobu trvání.
Žena - (c) profimedia.cz/corbis

Žena - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Bolestí trpí daleko více zejména v oblasti břicha.

To zjistili vědci vedení psychologem Edem Keoghem, když sledovali rozdíly mezi pohlavími. Rozdíly našli i ve vnímání bolesti. 

Bolest vzniká ze strachu 
Psychické rozpoložení člověka hraje u bolesti obrovskou roli. To je odborníkům dobře známá věc. 

Práh bolestivosti je v centrální nervové soustavě nastaven jinak u každého jednotlivého člověka. A snášení bolesti výrazně ovlivňuje situace, ve které se člověk nachází, a její subjektivní vnímání.

Proto někomu nevadí zubař, ale někdo propadne panice už při zvuku vrtačky, proto vojáka nebolí zranění uprostřed boje a proto nevnímá bolest ten, kdo třeba zachraňuje dítě z hořícího domu. 

Bolest a její vnímání však obecně ovlivňuje kromě osobního nastavení také dědičná dispozice, výchova, ale i příslušnost k etniku a kultuře (přírodním národům nečiní potíž vydržet i silnou bolest).

A také příslušnost k pohlaví. Co se toho týče, je odborníkům dobře známo, že muži obecně mají vyšší práh bolesti, ale hůř ji snášejí a ženy ji vnímají silněji, ale víc vydrží.

Keogh se při svých výzkumech zaměřil na psychologický aspekt bolesti. Zjistil, že ženy a muže různou měrou zasahují i pocity, které bolest doprovázejí. Jako například strach, obavy.

"Způsob, jakým se muži a ženy s bolestí vyrovnávají, může prožitek bolesti zhoršit," říká Keogh ve své zprávě zveřejněné na univerzitních webových stránkách.

A právě volba strategie zvládání bolesti je podle něj v případě žen méně šťastná: ženy totiž bolest více citově prožívají. A vzhledem k tomu, že pocity spojené s bolestí jsou většinou spíše negativní, mohou v součtu jejich bolest ještě zhoršit. 

Naproti tomu muži vnímají častěji jen bolest jako takovou, a to podle Keogha může být jedním z vysvětlení, proč ji cítí méně. 

Keogh a jeho kolegové zkusili v rámci svých studií nasměrovat ženy, aby se pokusily vnímat bolest "po mužském způsobu", ale jak zjistili, mělo to na jejich reakce na bolestivé podněty jen malý vliv.

Na rozdíl od mužů - ti když se cíleně soustředili jen na vjem bolesti a ne na své pocity, měli ještě vyšší práh bolesti a snášenlivosti než předtím (práh bolesti je okamžik, kdy člověk začne pociťovat bolest, a práh tolerance bolesti je okamžik, kdy vnímáme bolest jako nesnesitelnou). 

Ruce ve vodě 
A jak vědci postupovali? Při jednom z experimentů například požádali dobrovolníky, aby ponořili svoji nedominantní ruku na dvě minuty do vody teplé 37 stupňů Celsia a pak ji vložili do ledové vody (1-2 stupně Celsia). Přitom měřili jejich práh bolesti i toleranci. V obou případech byla vyšší u mužů.

V další fázi experimentu sledovali rozdíly v psychologických aspektech bolesti. Do studie bylo zařazeno 150 pacientů hospitalizovaných s bolestmi hrudníku.

Vědci zjistili, že u ženských pacientek je tato bolest častěji spojená s obavami o zdraví a život - což vnímání bolesti zásadním způsobem zhoršuje. 

"Bolest v hrudi je spojována se srdečními chorobami, a proto ji provází většinou velká úzkost ze strany pacientů. A tato úzkost zase hraje důležitou roli ve vnímání bolesti," vysvětluje dr. Keogh.

Ostatně výsledky tohoto výzkumu se shodují i s dalšími výzkumy, které zjistily, že muži a ženy vnímají bolest v hrudníku jinak, ženy ji prožívají intenzivněji a je u nich někdy spojena i s nevolností. 

Jiná léčba 
Zároveň tým doktora Keogha potvrdil, že různý dopad na obě pohlaví má i léčba bolesti. Psychologové z univerzity v Bathu sledovali stovku pacientů s chronickými revmatickými bolestmi, kteří podstoupili program léčby bolesti včetně fyzioterapie a psychoterapie. 

Ačkoli během programu a bezprostředně po skončení léčby všichni pacienti uváděli, že se jejich chronické bolesti zmírnily, s odstupem tří měsíců ženy trpěly stejnou bolestí jako před léčbou - zatímco mužům zlepšení a ústup bolesti vydržely. 

Doktor Keogh tvrdí, že dosud byla vysvětlení rozdílů mezi muži a ženami směřována spíše k biologickým zdůvodněním - tedy genetickým a hormonálním. Vnímání bolesti podstatně ovlivňují i hormony jako estrogen a testosteron.

Ženy, jak známo, jinak vnímají bolesti v průběhu menstruačního cyklu, těhotné ženy díky zvýšené hladině estrogenů (ale také díky tzv. hormonům štěstí, které se vyplavují do krve například v emocionálně silných chvílích) mohou snášet intenzivní bolest při porodu. Testosteron může mít podobně ochranný vliv na muže. 

Nyní je však podle Keogha třeba se více zaměřit na sociální a psychologické faktory bolesti. 

Genderové rozdíly ve vnímání bolesti by pak měli podle něj lékaři brát v potaz a léčbu pohlaví pacienta přizpůsobit. "Cílená léčba bolesti i druh nebo množství léků na míru jednotlivému pohlaví - to by měla být samozřejmost, " dodává Keogh.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Od žen chodím odpočívat do mužského světa, říká scenáristka Sodomová

18. dubna 2024

Premium Scenáristka a producentka Daniela Sodomová stojí za projektem letní divadelní scény Musea Kampa....

Tradiční manželka se vrací. Trend TikToku velebí ženy u plotny a dětí

18. dubna 2024

Její jedinou prací je starat se o domácnost, děti a manžela, zakládá si na svém vzhledu a její...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...