Ona

Ženy chtějí svůj porod režírovat samy

- Pod heslem "Nenechte lékaře rodit za nás" se na pražském Václavském náměstí sešly matky a ženy nespokojené s přístupem zdravotnického personálu při porodech. Ty, které pod sochou svatého Václava vystoupily, obhajovaly především možnost volby v porodnicích: "Nejde o to, aby všechny rodily jinak než dosud, ale o to, aby si mohly vybrat jak." Ostatní přihlížející se vyjadřovaly spíše skepticky.

"Kdyby nechaly promluvit odborníky," komentovala situaci mladá dívka. "Nenechte ženy rodit za nás," navrhoval sarkasticky  muž postávající opodál, ale megafon pořadatelek ho přehlušil v duchu více feministickém.
Demonstraci zorganizovalo Hnutí za aktivní porod ve spolupráci s organizací Pražské matky a centrem Gender Studies. Podle jejich údajů rodí každý rok v naší zemi devadesát tisíc žen a jen málokteré prý prožijí porod, na který mohou vzpomínat v dobrém. Tvrdí například, že poloha v leže na zádech s nohama utaženýma ve třmenech je pro ženu naprosto nevhodná, ba naopak obtížná, avšak vyhovuje lékaři. Sporná je podle nich celá řada úkonů, jako klystýr, holení rodidel a takřka automatické nastřihování hráze. Lékař nařizuje kdy má žena tlačit a kdy nikoliv, namísto psychické podpory jí nabídne anestézi, po porodu novorozence kvůli očistě odnášejí. "Bohužel, dneska je snazší se s lékařem domluvit na císařském řezu a na termínu porodu, než na tom, jestli chce rodit v podřepu a bez medikamentů." Aktivistky argumentují praxí v západních zemích i vlastními zkušenostmi z porodů doma s manželem, případně přáteli.
Porody bez traumat nepřišly podpořit davy, spíš hrstka žen a stejná hrstka novinářů, kteří své objektivy zaměřovali nejvíc na malé děti, jejichž bezprostřednosti využily některé matky a nechaly je držet "dopravní značku" s přeškrtnutou ležící rodičkou. Výsledkem byly spíš smíšené pocity.

Aktivistky nechávaly příchozí podepisovat petici za právo na porody bez traumat.

Podpisy pod peticí na právo volby místa a způsobu porodu přibývaly pomalu.

Pod svatým Václavem stálo dokonce pravé potupně vyhlížející vyšetřovací křeslo, s nímž se ženy setkávají v každé gynekologické ordinaci.

Transparent aktivistek z Hnutí za aktivní porod byl vskutku polopatický.

Zvědavost přilákala i několik těhotných.

Ke konci demonstrace se na gyxnekologické křeslo nechal dobrovolně přivázat jeden z přítomných mužů.