Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy chtějí pozornost, muži uznání

  0:01aktualizováno  0:01
Přečíst si občas něco o psychických rozdílech mezi muži a ženami může být zajímavé, řeknete si. Ale ono je to užitečné - divte se nebo ne - i ekonomicky. Už nyní spolupracují a komunikují spolu muži a ženy na drtivé většině pracovišť.

Od prvního května nebude smět existovat u nás jediné povolání vyhrazené pouze mužům nebo pouze ženám.

Co je důležité ve firmách?
Každá firma či instituce má propracovanou strukturu funkcí, týmů, předpisů a nařízení pro řadu procesů a různé situace. Nicméně pohoda fungování i úspěch stejně nakonec závisí na úrovni komunikace - tedy dnes už bez výjimky všude na úrovni komunikace mezi muži a ženami.

Bude-li se každý z nás chovat jen intuitivně, v souladu s hodnotami a zvyklostmi pouze svého pohlaví, dočkáme se kyselých třenic a hořkých hádek. Pronikneme-li hlouběji a s vědomím respektu a tolerance do zvyklostí a hodnot opačného pohlaví, dočkáme se souladu, vzájemné pomoci, prosperity. 

V odlišnosti obou pohlaví je skrytý velký potenciál. Využít se dá jen tehdy, pokud odlišnosti v chování dobře poznáme.

Skupinka mužů ráda na pracovišti pohovoří o sportu, technických parametrech aut, fyzických rozměrech žen a dívek. Proč ne; avšak v přítomnosti žen by tato témata mohla být nejen nudná, ale leckdy přímo nevhodná. Neuctivá.

Skupinka žen s chutí porozpráví o zajímavostech z okruhu svých rodin či známých do velkých podrobností. Ženám nevadí, že jejich hovor plyne a plyne - a nesměřuje jednoznačně k nějakému jasnému cíli, jasnému vyřešení. V přítomnosti mužů by však právě toto mohlo budit jejich nevraživost, ba dokonce opovržení.

Úspěšné ženy nevidí v mužích nepřátele
Dojde-li však přece jen někdy na nepříznivou variantu, pamatujte: opačné pohlaví to nedělá schválně, spíše z nevědomosti. Z pocitu typu "co je příjemné a přijatelné pro nás, musí být přece příjemné a přijatelné pro všechny lidi".

Prvním krokem na cestě k pohodě a prosperitě společného pracoviště tedy je nepodsouvat komunikačnímu stylu opačného pohlaví hned zlý úmysl. Je dobré snažit se ho pochopit a porozumět mu.

Úspěšné ženy v rozhovorech pro média často uvádějí, jak se dostaly na své posty a funkce. Všimněte si, že to nebývá tím, že by si z mužů udělaly nepřátele. Naopak - dovedly si je šikovně získat jako spojence. Nemám teď na mysli obehranou písničku o kariéře přes postel, to v žádném případě.

Kariéra přes spojenectví
I když se takové věci stávají a budou stávat, může moudrá žena postupovat vzhůru i důstojněji. Jak? Nebude dávat najevo slabost a zranitelnost. Bude vyzařovat dojem "zvládnu svůj úsek sama, nezpanikařím, dovedu zachovat chladnokrevnou rozvahu".

Měla by dokázat vést rozhovory v případě potřeby stručně, jednoznačně, se silným směřováním k řešení. A v neposlední řadě též ukazovat odolnost, rozhodnost, smysl pro spravedlnost, neovlivněný náladami a pocity.

Kariéra takové ženy ve smíšením kolektivu je rozhodně stabilnější a dlouhodobější než kariéra její kolegyně, která spoléhá hlavně na blízké styky s určitými muži. Mužský respekt vůči určité ženě je dlouhodobějšího charakteru než mužské erotické pobláznění.

Také muži trvale úspěšní ve smíšených nebo převážně ženských kolektivech nevděčí za své postavení tomu, co mají v kalhotách. Dlouhodobá dobrá pozice se buduje přes jejich ochotu naslouchat ženám, vnímat jejich pocity. Z jejich schopnosti nedělat z přechodného poklesu ženské pohody absolutní záležitost. Z jejich dovednosti zajímat se o kolegyně, vystihnout jejich potřeby bez nutnosti žádat po nich vždy polopatické vysvětlování.

Autor:


Témata: Rozvaha

Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz