Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy chtějí pozornost, muži uznání

  0:01aktualizováno  0:01
Přečíst si občas něco o psychických rozdílech mezi muži a ženami může být zajímavé, řeknete si. Ale ono je to užitečné - divte se nebo ne - i ekonomicky. Už nyní spolupracují a komunikují spolu muži a ženy na drtivé většině pracovišť.

Od prvního května nebude smět existovat u nás jediné povolání vyhrazené pouze mužům nebo pouze ženám.

Co je důležité ve firmách?
Každá firma či instituce má propracovanou strukturu funkcí, týmů, předpisů a nařízení pro řadu procesů a různé situace. Nicméně pohoda fungování i úspěch stejně nakonec závisí na úrovni komunikace - tedy dnes už bez výjimky všude na úrovni komunikace mezi muži a ženami.

Bude-li se každý z nás chovat jen intuitivně, v souladu s hodnotami a zvyklostmi pouze svého pohlaví, dočkáme se kyselých třenic a hořkých hádek. Pronikneme-li hlouběji a s vědomím respektu a tolerance do zvyklostí a hodnot opačného pohlaví, dočkáme se souladu, vzájemné pomoci, prosperity. 

V odlišnosti obou pohlaví je skrytý velký potenciál. Využít se dá jen tehdy, pokud odlišnosti v chování dobře poznáme.

Skupinka mužů ráda na pracovišti pohovoří o sportu, technických parametrech aut, fyzických rozměrech žen a dívek. Proč ne; avšak v přítomnosti žen by tato témata mohla být nejen nudná, ale leckdy přímo nevhodná. Neuctivá.

Skupinka žen s chutí porozpráví o zajímavostech z okruhu svých rodin či známých do velkých podrobností. Ženám nevadí, že jejich hovor plyne a plyne - a nesměřuje jednoznačně k nějakému jasnému cíli, jasnému vyřešení. V přítomnosti mužů by však právě toto mohlo budit jejich nevraživost, ba dokonce opovržení.

Úspěšné ženy nevidí v mužích nepřátele
Dojde-li však přece jen někdy na nepříznivou variantu, pamatujte: opačné pohlaví to nedělá schválně, spíše z nevědomosti. Z pocitu typu "co je příjemné a přijatelné pro nás, musí být přece příjemné a přijatelné pro všechny lidi".

Prvním krokem na cestě k pohodě a prosperitě společného pracoviště tedy je nepodsouvat komunikačnímu stylu opačného pohlaví hned zlý úmysl. Je dobré snažit se ho pochopit a porozumět mu.

Úspěšné ženy v rozhovorech pro média často uvádějí, jak se dostaly na své posty a funkce. Všimněte si, že to nebývá tím, že by si z mužů udělaly nepřátele. Naopak - dovedly si je šikovně získat jako spojence. Nemám teď na mysli obehranou písničku o kariéře přes postel, to v žádném případě.

Kariéra přes spojenectví
I když se takové věci stávají a budou stávat, může moudrá žena postupovat vzhůru i důstojněji. Jak? Nebude dávat najevo slabost a zranitelnost. Bude vyzařovat dojem "zvládnu svůj úsek sama, nezpanikařím, dovedu zachovat chladnokrevnou rozvahu".

Měla by dokázat vést rozhovory v případě potřeby stručně, jednoznačně, se silným směřováním k řešení. A v neposlední řadě též ukazovat odolnost, rozhodnost, smysl pro spravedlnost, neovlivněný náladami a pocity.

Kariéra takové ženy ve smíšením kolektivu je rozhodně stabilnější a dlouhodobější než kariéra její kolegyně, která spoléhá hlavně na blízké styky s určitými muži. Mužský respekt vůči určité ženě je dlouhodobějšího charakteru než mužské erotické pobláznění.

Také muži trvale úspěšní ve smíšených nebo převážně ženských kolektivech nevděčí za své postavení tomu, co mají v kalhotách. Dlouhodobá dobrá pozice se buduje přes jejich ochotu naslouchat ženám, vnímat jejich pocity. Z jejich schopnosti nedělat z přechodného poklesu ženské pohody absolutní záležitost. Z jejich dovednosti zajímat se o kolegyně, vystihnout jejich potřeby bez nutnosti žádat po nich vždy polopatické vysvětlování.

Autor:


Témata: Rozvaha

Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Ještě než zemřela, zabalila Britka 18 narozeninových dárků pro syna

Moderátorka britské televizní stanice BBC Rachael Blandová se synem Freddiem v...

Čtyřicetiletá moderátorka televizní stanice BBC Rachael Blandová prohrála na začátku září dvouletý boj se zákeřnou...Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...Najdete na iDNES.cz