Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy a hormony: ano, nebo ne?

  21:02aktualizováno  21:02
Hormonální antikoncepce patří mezi nejužívanější výrobky farmaceutických firem. Jen v Česku ji užívá téměř milion žen. Je bezpečná? A jak je to s hormonální terapií v klimakteriu? Gynekologové se vesměs shodují: Hormonální antikoncepce je bezpečný a spolehlivý preparát.

"Žena ji může užívat po celé plodné období. Dle mého názoru by ji dokonce měla užívat, protože je to pro ni bezpečnější než třeba umělé přerušení těhotenství," říká pražský gynekolog Jaroslav Jeníček.

Jak však vysvětlit fakt, že když se objeví nový preparát, výrobce o něm tvrdí, že jeho výhodou je nižší obsah hormonů? Znamená to, že starší a hojně užívané tabletky nebyly bezpečné, byť byly před lety představovány podobně?

"Nelze srovnat dnešní výrobky s těmi, které se objevily před 10 lety," připouští Jeníček. Druhů hormonální antikoncepce je mnoho. Od tabletek přes injekce, náplasti a podkožní tyčinky až po nitroděložní tělísko uvolňující několik let hormony přímo do dělohy.

Nevýhodou novějších typů, nabízených místo tabletek, je nutnost zaplatit najednou několikatisícovou sumu.

Hormony? Ne, děkuji
Stále je však dost žen, které mají k hormonální antikoncepci odpor. Buď ji nepovažují za přirozenou, nebo jim ji někdo rozmluvil. Nebývají to však gynekologové, ale spíše lékaři zabývající se imunitou nebo zdravou výživou a inklinující k alternativní medicíně.

Svým klientkám ji nedoporučuje, alespoň ne pro mnohaleté používání, například Vladimíra Strnadelová z pražského Institutu celostní medicíny. Tvrdí, že hormonální  antikoncepce zatěžuje organismus. "Například játra, což se může projevit nikoli přímo jejich poškozením, ale třeba nižší odolností vůči virům," říká.

To, že jsou játra přetížená, se podle ní nemusí nijak projevit na jaterních testech, ale třeba problémy s očima, na střevní mikroflóře nebo pohlavních orgánech. Strnadelová navíc říká, že se setkává s tím, že ženy měly kvůli rozhozené hormonální rovnováze problémy se štítnou žlázou, či dokonce s otěhotněním.

Lékaři přesto trvají na svém: Hormonální antikoncepce je bezpečná. "Pokud výrobci něco tvrdí, mají to dobře doloženo vědeckými studiemi, jinak by riskovali značné problémy," soudí gynekolog Pavel Čepický.

Pilulky by měly svým složením odpovídat přirozeným hormonům, jejich vzájemný poměr však má být dokonce výhodnější než v přirozeném cyklu. Proto užívání pilulky chrání do jisté míry například před rakovinou dělohy a vaječníků.

SLOVNÍČEK

Hormon
je chemická sloučenina, kterou si vytváří sám organismus. Šíří se krví a ovlivňuje činnost orgánů nebo tkání. Mezi ženské pohlavní hormony patří progesteron a estrogen.

Hormonální antikoncepce
existuje v mnoha formách, od tabletek až po podkožní tyčinky nebo nitroděložní tělíska uvolňující hormon postupně. Brání vajíčkům v dozrávání tím, že podávané hormony simulují stav těhotenství.

Hormonální substituce
preparáty obsahující ženské hormony, vyvinuté k tlumení příznaků klimakteria, jako jsou návaly horka a sexuální potíže.

Premenstruační syndrom
je soubor příznaků postihujících některé ženy ve druhé polovině ovulačního cyklu, tedy několik dní před očekávanou menstruací. Patří sem zejména bolesti hlavy, napětí a bolest v prsech, nadýmání a zadržování tekutin.

Sexuální dysfunkce
porucha týkající se pohlavního života, například nezájem o sex. Aby šlo skutečně o dysfunkci, musí tuto poruchu žena pociťovat jako obtíž.

Hormony versus riziko
Ne pro všechny ženy je však hormonální antikoncepce vhodná. "Nehodí se pro ženy s rizikovou anamnézou, jako je trombóza a některé nádory, méně vhodná je také pro ženy obézní," říká gynekolog Jeníček. 

Hormony by neměly brát ženy trpící poruchou srážlivosti krve nebo ty, které zrovna stůňou s játry. "Nemůžeme-li ženě ze zdravotního hlediska hormony předepsat, doporučíme jí alternativní antikoncepční metodu. Obecně však platí, že pro zdravou, mladou, neobézní nekuřačku má hormonální antikoncepce minimální rizika," doplňuje gynekolog Zlatko Pastor.

I nejnovější výrobky mohou mít vedlejší účinky. Nejčastějšími je nepravidelné špinění či krvácení, bolesti hlavy, napětí prsou. Někdy pomůže změna preparátu, ale jsou ženy, jimž nebude vyhovovat žádný.

A co klimakterium?
Žena, kterou sužují vedlejší příznaky klimakteria, a která proto uvažuje o hormonální terapii, by měla požádat svého gynekologa o vyšetření. Na rozdíl od antikoncepce není terapie v menopauze určená k plošnému, a už vůbec ne dlouhodobému podávání.

Doba užívání preparátů obsahujících většinou ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron by neměla přesáhnout pět let. Pak už hrozí mimo jiné riziko nádoru prsu.

"Pokud se preparáty podávají ženám, které je skutečně brát mají, tedy těm, jimž je mezi padesátkou a šedesátkou a mají potíže s klimakteriem, potom pomáhají a nejsou nebezpečné," říká gynekolog Jaroslav Jeníček.

Proč menstruace mává s ženskou psychikou?
Pravidelné měsíční krvácení dokládá, že žena je zdravá a plodná. "Jako taková není menstruace pro zdraví důležitá, je to jen odraz cyklických změn na sliznici dělohy, která reaguje na hormonální změny," říká pražský gynekolog Jaroslav Jeníček.

Při menstruaci se odlučuje sliznice dělohy, kterou tělo každý měsíc znovu obnovuje pro případ oplodnění uvolněného vajíčka. Některé novější formy antikoncepce mimo jiné způsobují, že menstruace zcela vymizí, což je pro některé ženy nepřijatelné.

"Menstruace je důležitá pro jejich psychickou pohodu a pro to, aby samy sebe vnímaly jako ženy," soudí gynekolog Jeníček.

Nepříjemný syndrom
Nejspíše všechny ženy by se však rády vyhnuly nepříjemným stavům, které menstruaci předcházejí - patří sem mizerná nálada a předrážděnost, otoky, pocit nadýmání, úporné bolesti hlavy, napětí v prsou, záchvaty hladu nebo třeba nezvladatelná chuť na sladké.

Medicína tohle nikoli nebezpečné, ale dost nepříjemné trápení nazývá souhrnně premenstruační syndrom. "Jeho jednoznačná příčina je neznámá," konstatuje pražský gynekolog a sexuolog Zlatko Pastor.

Podle něj existuje mnoho teorií, ale žádná ho nedokáže zcela vysvětlit. Zrovna tak není jasné, proč se některým ženám tenhle syndrom úplně vyhne. "Často se příčiny tohoto stavu hledají ve sféře psychické a hormonální," dodává lékař.

A jak alespoň zmírnit jeho průběh? "Doporučujeme v té době vynechat alkohol a kofein. Důležitý je dostatek spánku a aerobní cvičení," radí Pastor. Pokud žena chce, mohou pomoci lékařem doporučené léky nebo hormonální antikoncepce vybraná právě s ohledem na úporný premenstruační syndrom.

Velká neznámá
Mimochodem, menstruace byla dlouho velkou neznámou i pro lékaře. Sice na rozdíl od lidí z prehistorických dob nepovažovali menstruující ženu za nečistou, ale jasno v téhle otázce také úplně neměli.

Například ještě Traplova učebnice ženského lékařství z roku 1953 se zmiňuje o zvláštních jedovatých látkách menotoxinech, které způsobují změny na děloze a poruchy v celém organismu ženy v době pravidelného měsíčního krvácení.

Menotoxiny byly zavrženy až v učebnici z roku 1959. Tomu, že menstruace organismus žen očišťuje, věří podle lékaře Pastora stále ještě mnoho žen, byť to není pravda.

MÝTY O HORMONECH

Také věříte, že se po antikoncepci tloustne?

• Když žena nastydne, může se menstruace opozdit o několik dní
Nikoliv. Cyklus je věc poměrně stálá a taková věc jako nachlazení jej neovlivní. Pokud je menstruace skutečně nepravidelná, je třeba hledat příčinu. Tou může být například rychlé hubnutí při drastických dietách, vážnější choroba nebo hormonální nerovnováha. Menší a ojedinělý výkyv v cyklu může souviset se stresem, psychickými problémy nebo změnou klimatu.

• Při menstruaci nelze otěhotnět
Pravděpodobnost početí je sice v této době mizivá, ale rozhodně ne nulová. V ovulačním cyklu ženy jsou různé nepravidelnosti, takže se může fáze plodnosti krýt s menstruací.

• Nemít menstruaci je vždy špatné
Ve skutečnosti není pro ženské tělo moc přirozené, když dlouhou dobu menstruuje, protože to mimo jiné znamená velkou zátěž uvolňující se dávky hormonů. V historii ženy za život zažily menstruačních cyklů daleko méně, protože často byly těhotné nebo kojily. Některé nové metody antikoncepce mohou způsobit vymizení menstruace. Podle lékařů je to v pořádku, ne všem ženám to však vyhovuje.

• Hormonální antikoncepce se nehodí pro mladé dívky, lepší je kondom
Studie nepotvrdily, že by pilulky například způsobovaly poruchu růstu, jak se dříve říkalo. Je však dobré volit co nejnovější preparáty s nižším obsahem hormonů. Pilulky jsou asi třicetkrát spolehlivější než kondom, na rozdíl od něj však nechrání před pohlavními chorobami. Pro dospívající se nehodí například nitroděložní tělísko, jež je určeno ženám, které již rodily.

• Po pilulkách se tloustne
Těžko říci, jak je to doopravdy. Velké studie toto podezření nepotvrdily, přesto si mnoho žen na tento nežádoucí vedlejší efekt stěžuje. Studie ukázaly, že ženy, které braly pilulky, skutečně přibraly na váze, ale úplně stejně se v průměru zvýšila i hmotnost těch, které antikoncepci nepolykaly. To, že se váha žen se stoupajícím věkem zvyšuje, je normální - vzestup činí asi půl kila za rok.

• Pilulka dělá křečové žíly
Takhle je to nepřesné. Pilulka nemá vliv na vznik a zhoršení křečových žil neboli varixů. Ale je pravda, že pilulka zvyšuje riziko trombózy hlubokých žil.

• Hormony potřebuje v menopauze každá žena
Rozhodně nikoliv. Na rozdíl od antikoncepce je hormonální substituce léčbou, která má tlumit vedlejší účinky klimakteria. Je proto určena jen těm ženám, u nichž má menopauza hodně těžký průběh.

Autoři:


Nejčtenější

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Karolíny: Expřítel nevěří, že je konec. Pořád to na mě zkouší

S přítelem jsem vydržela dva roky a i to bylo až moc. Udělal si ze mě služku, pokladničku a hlídal mě na každém kroku. Pokoj od něj nemám ani po rozchodu,...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Tváří Nákupů Ona Dnes je Jana Stryková
Nákupem psa z množírny napomáháte týrání zvířat, říká herečka Stryková

Diváci si ji zapamatovali jako zdravotní sestru ze seriálu, teď se jim herečka Jana Stryková představí v jiné roli – stala se moderátorkou pořadu o bydlení....  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Máslo nám moc neprospívá, tělo se bez něj obejde, ale chutná nám

„Máslo naše tělo v jídelníčku vůbec nepotřebuje,“ uznává výživová odbornice společnosti STOB Hana Málková a dodává, že ho jíme, protože nám chutná. A tak je to...  celý článek

alkohol, pálenka
Alkohol na rovnoprávnost nehraje, ženám ničí zdraví rychleji než mužům

Muži se pod jeho vlivem chovají agresivněji a víc riskují, ženám zase hrozí větší poškození jater nebo rakovina prsu. Víte, jak se liší účinky alkoholu u žen a...  celý článek

Ilustrační fotografie
Přejídání jako zabiják. Skrytě ničí i vaše játra

Znalec gastronomie Pavel Maurer radí: „Nejezte blbě!“ Lékaři by dodali: „A když už, tak se aspoň nepřejídejte.“ Obezita totiž ničí nejen klouby a srdce, ale...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Novinky ve světě micelárek: dvoufázová voda, nebo micelární gel?
Novinky ve světě micelárek: dvoufázová voda, nebo micelární gel?

Před pár lety si všichni pořizovali micelární vodu, výrobci ale zašli ještě dál. Zázračné micely, které vážou všechny ne... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.