Ženy a hormony: ano, nebo ne?

  21:02
Hormonální antikoncepce patří mezi nejužívanější výrobky farmaceutických firem. Jen v Česku ji užívá téměř milion žen. Je bezpečná? A jak je to s hormonální terapií v klimakteriu? Gynekologové se vesměs shodují: Hormonální antikoncepce je bezpečný a spolehlivý preparát.

"Žena ji může užívat po celé plodné období. Dle mého názoru by ji dokonce měla užívat, protože je to pro ni bezpečnější než třeba umělé přerušení těhotenství," říká pražský gynekolog Jaroslav Jeníček.

Jak však vysvětlit fakt, že když se objeví nový preparát, výrobce o něm tvrdí, že jeho výhodou je nižší obsah hormonů? Znamená to, že starší a hojně užívané tabletky nebyly bezpečné, byť byly před lety představovány podobně?

"Nelze srovnat dnešní výrobky s těmi, které se objevily před 10 lety," připouští Jeníček. Druhů hormonální antikoncepce je mnoho. Od tabletek přes injekce, náplasti a podkožní tyčinky až po nitroděložní tělísko uvolňující několik let hormony přímo do dělohy.

Nevýhodou novějších typů, nabízených místo tabletek, je nutnost zaplatit najednou několikatisícovou sumu.

Hormony? Ne, děkuji
Stále je však dost žen, které mají k hormonální antikoncepci odpor. Buď ji nepovažují za přirozenou, nebo jim ji někdo rozmluvil. Nebývají to však gynekologové, ale spíše lékaři zabývající se imunitou nebo zdravou výživou a inklinující k alternativní medicíně.

Svým klientkám ji nedoporučuje, alespoň ne pro mnohaleté používání, například Vladimíra Strnadelová z pražského Institutu celostní medicíny. Tvrdí, že hormonální  antikoncepce zatěžuje organismus. "Například játra, což se může projevit nikoli přímo jejich poškozením, ale třeba nižší odolností vůči virům," říká.

To, že jsou játra přetížená, se podle ní nemusí nijak projevit na jaterních testech, ale třeba problémy s očima, na střevní mikroflóře nebo pohlavních orgánech. Strnadelová navíc říká, že se setkává s tím, že ženy měly kvůli rozhozené hormonální rovnováze problémy se štítnou žlázou, či dokonce s otěhotněním.

Lékaři přesto trvají na svém: Hormonální antikoncepce je bezpečná. "Pokud výrobci něco tvrdí, mají to dobře doloženo vědeckými studiemi, jinak by riskovali značné problémy," soudí gynekolog Pavel Čepický.

Pilulky by měly svým složením odpovídat přirozeným hormonům, jejich vzájemný poměr však má být dokonce výhodnější než v přirozeném cyklu. Proto užívání pilulky chrání do jisté míry například před rakovinou dělohy a vaječníků.

SLOVNÍČEK

Hormon
je chemická sloučenina, kterou si vytváří sám organismus. Šíří se krví a ovlivňuje činnost orgánů nebo tkání. Mezi ženské pohlavní hormony patří progesteron a estrogen.

Hormonální antikoncepce
existuje v mnoha formách, od tabletek až po podkožní tyčinky nebo nitroděložní tělíska uvolňující hormon postupně. Brání vajíčkům v dozrávání tím, že podávané hormony simulují stav těhotenství.

Hormonální substituce
preparáty obsahující ženské hormony, vyvinuté k tlumení příznaků klimakteria, jako jsou návaly horka a sexuální potíže.

Premenstruační syndrom
je soubor příznaků postihujících některé ženy ve druhé polovině ovulačního cyklu, tedy několik dní před očekávanou menstruací. Patří sem zejména bolesti hlavy, napětí a bolest v prsech, nadýmání a zadržování tekutin.

Sexuální dysfunkce
porucha týkající se pohlavního života, například nezájem o sex. Aby šlo skutečně o dysfunkci, musí tuto poruchu žena pociťovat jako obtíž.

Hormony versus riziko
Ne pro všechny ženy je však hormonální antikoncepce vhodná. "Nehodí se pro ženy s rizikovou anamnézou, jako je trombóza a některé nádory, méně vhodná je také pro ženy obézní," říká gynekolog Jeníček. 

Hormony by neměly brát ženy trpící poruchou srážlivosti krve nebo ty, které zrovna stůňou s játry. "Nemůžeme-li ženě ze zdravotního hlediska hormony předepsat, doporučíme jí alternativní antikoncepční metodu. Obecně však platí, že pro zdravou, mladou, neobézní nekuřačku má hormonální antikoncepce minimální rizika," doplňuje gynekolog Zlatko Pastor.

I nejnovější výrobky mohou mít vedlejší účinky. Nejčastějšími je nepravidelné špinění či krvácení, bolesti hlavy, napětí prsou. Někdy pomůže změna preparátu, ale jsou ženy, jimž nebude vyhovovat žádný.

A co klimakterium?
Žena, kterou sužují vedlejší příznaky klimakteria, a která proto uvažuje o hormonální terapii, by měla požádat svého gynekologa o vyšetření. Na rozdíl od antikoncepce není terapie v menopauze určená k plošnému, a už vůbec ne dlouhodobému podávání.

Doba užívání preparátů obsahujících většinou ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron by neměla přesáhnout pět let. Pak už hrozí mimo jiné riziko nádoru prsu.

"Pokud se preparáty podávají ženám, které je skutečně brát mají, tedy těm, jimž je mezi padesátkou a šedesátkou a mají potíže s klimakteriem, potom pomáhají a nejsou nebezpečné," říká gynekolog Jaroslav Jeníček.

Proč menstruace mává s ženskou psychikou?
Pravidelné měsíční krvácení dokládá, že žena je zdravá a plodná. "Jako taková není menstruace pro zdraví důležitá, je to jen odraz cyklických změn na sliznici dělohy, která reaguje na hormonální změny," říká pražský gynekolog Jaroslav Jeníček.

Při menstruaci se odlučuje sliznice dělohy, kterou tělo každý měsíc znovu obnovuje pro případ oplodnění uvolněného vajíčka. Některé novější formy antikoncepce mimo jiné způsobují, že menstruace zcela vymizí, což je pro některé ženy nepřijatelné.

"Menstruace je důležitá pro jejich psychickou pohodu a pro to, aby samy sebe vnímaly jako ženy," soudí gynekolog Jeníček.

Nepříjemný syndrom
Nejspíše všechny ženy by se však rády vyhnuly nepříjemným stavům, které menstruaci předcházejí - patří sem mizerná nálada a předrážděnost, otoky, pocit nadýmání, úporné bolesti hlavy, napětí v prsou, záchvaty hladu nebo třeba nezvladatelná chuť na sladké.

Medicína tohle nikoli nebezpečné, ale dost nepříjemné trápení nazývá souhrnně premenstruační syndrom. "Jeho jednoznačná příčina je neznámá," konstatuje pražský gynekolog a sexuolog Zlatko Pastor.

Podle něj existuje mnoho teorií, ale žádná ho nedokáže zcela vysvětlit. Zrovna tak není jasné, proč se některým ženám tenhle syndrom úplně vyhne. "Často se příčiny tohoto stavu hledají ve sféře psychické a hormonální," dodává lékař.

A jak alespoň zmírnit jeho průběh? "Doporučujeme v té době vynechat alkohol a kofein. Důležitý je dostatek spánku a aerobní cvičení," radí Pastor. Pokud žena chce, mohou pomoci lékařem doporučené léky nebo hormonální antikoncepce vybraná právě s ohledem na úporný premenstruační syndrom.

Velká neznámá
Mimochodem, menstruace byla dlouho velkou neznámou i pro lékaře. Sice na rozdíl od lidí z prehistorických dob nepovažovali menstruující ženu za nečistou, ale jasno v téhle otázce také úplně neměli.

Například ještě Traplova učebnice ženského lékařství z roku 1953 se zmiňuje o zvláštních jedovatých látkách menotoxinech, které způsobují změny na děloze a poruchy v celém organismu ženy v době pravidelného měsíčního krvácení.

Menotoxiny byly zavrženy až v učebnici z roku 1959. Tomu, že menstruace organismus žen očišťuje, věří podle lékaře Pastora stále ještě mnoho žen, byť to není pravda.

MÝTY O HORMONECH

Také věříte, že se po antikoncepci tloustne?

• Když žena nastydne, může se menstruace opozdit o několik dní
Nikoliv. Cyklus je věc poměrně stálá a taková věc jako nachlazení jej neovlivní. Pokud je menstruace skutečně nepravidelná, je třeba hledat příčinu. Tou může být například rychlé hubnutí při drastických dietách, vážnější choroba nebo hormonální nerovnováha. Menší a ojedinělý výkyv v cyklu může souviset se stresem, psychickými problémy nebo změnou klimatu.

• Při menstruaci nelze otěhotnět
Pravděpodobnost početí je sice v této době mizivá, ale rozhodně ne nulová. V ovulačním cyklu ženy jsou různé nepravidelnosti, takže se může fáze plodnosti krýt s menstruací.

• Nemít menstruaci je vždy špatné
Ve skutečnosti není pro ženské tělo moc přirozené, když dlouhou dobu menstruuje, protože to mimo jiné znamená velkou zátěž uvolňující se dávky hormonů. V historii ženy za život zažily menstruačních cyklů daleko méně, protože často byly těhotné nebo kojily. Některé nové metody antikoncepce mohou způsobit vymizení menstruace. Podle lékařů je to v pořádku, ne všem ženám to však vyhovuje.

• Hormonální antikoncepce se nehodí pro mladé dívky, lepší je kondom
Studie nepotvrdily, že by pilulky například způsobovaly poruchu růstu, jak se dříve říkalo. Je však dobré volit co nejnovější preparáty s nižším obsahem hormonů. Pilulky jsou asi třicetkrát spolehlivější než kondom, na rozdíl od něj však nechrání před pohlavními chorobami. Pro dospívající se nehodí například nitroděložní tělísko, jež je určeno ženám, které již rodily.

• Po pilulkách se tloustne
Těžko říci, jak je to doopravdy. Velké studie toto podezření nepotvrdily, přesto si mnoho žen na tento nežádoucí vedlejší efekt stěžuje. Studie ukázaly, že ženy, které braly pilulky, skutečně přibraly na váze, ale úplně stejně se v průměru zvýšila i hmotnost těch, které antikoncepci nepolykaly. To, že se váha žen se stoupajícím věkem zvyšuje, je normální - vzestup činí asi půl kila za rok.

• Pilulka dělá křečové žíly
Takhle je to nepřesné. Pilulka nemá vliv na vznik a zhoršení křečových žil neboli varixů. Ale je pravda, že pilulka zvyšuje riziko trombózy hlubokých žil.

• Hormony potřebuje v menopauze každá žena
Rozhodně nikoliv. Na rozdíl od antikoncepce je hormonální substituce léčbou, která má tlumit vedlejší účinky klimakteria. Je proto určena jen těm ženám, u nichž má menopauza hodně těžký průběh.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak poznat černý kašel

9. listopadu 2013,  aktualizováno  15.3 11:04

Záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat až půl roku. Mnohdy je nemoc spojena se...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

13. března 2024  21:50

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zdeňka: Chci se stát otcem, moje žena je proti. Kamarádka nabízí řešení

18. března 2024

Vždycky když slyším o tom, jak si ženy stěžují na muže, kteří nechtějí mít děti, tak se musím...

Zhubla 35 kilogramů. Připadám si teď mladší a plná energie, říká Petra

12. března 2024

Petra vyzkoušela spoustu diet. Dokonce docházela i za výživovým poradcem, ale zhubla jen částečně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orgasmus zažijete i při sportu a další zajímavosti ze světa ženského vyvrcholení

14. března 2024

V sexuálním životě sice orgasmus nemusí hrát hlavní roli, ovšem jestli něco vede ke šťastnému...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Muffiny z velikonoční nádivky

Muffiny z velikonoční nádivky
Recept

Střední

60 min

Upečte letos na Velikonoce místo klasické nádivky tyto slané muffiny.

Jehněčí hřbet s kroupami

Jehněčí hřbet s kroupami
Recept

Střední

60 min

Máte rádi jehněčí maso? Pokud ano, vyzkoušejte recept na jehněčí hřebínky.

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou
Recept

Lehké

35 min

Snadný a velmi chutný recept na játra v bramborové omáčce.

Jarní polévka s bylinkovým svítkem

Jarní polévka s bylinkovým svítkem
Recept

Střední

60 min

Báječný vývar plný zeleniny s nadýchanou palačinkou určitě vyzkoušejte. Nakopne vás.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...