Ženám před menopauzou alkohol škodí i v malém množství

Ženám před menopauzou alkohol škodí i v malém množství, protože může vyvolat rakovinu prsu. Řekl přední odborník na léčení závislostí, primář Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor v reakci na doporučení některých lékařů, že národní nápoj Čechů, pivo, může být pro ženy i lékem. "U starších mužů alkohol v malých dávkách může působit jako prevence nemocí srdce a cév. U žen ale je toto riziko velmi malé, dokud mají pravidelné měsíční krvácení a jsou chráněny ženskými hormony.

Naproti tomu alkohol u nich může vyvolat zhoubné bujení prsu, a to i v dávkách kolem dvou deci vína nebo půl litru piva denně. Riziko s dávkou roste," vysvětlil.

Podle Národního onkologického registru umírá v Česku ročně na rakovinu prsu téměř 2000 žen. Za dvacet let je v něm zachyceno přes 80.000 zhoubných nádorů prsu, z toho 34.000 u žijících žen.

Nešpor je přesvědčen o tom, že by se ženy měly alkoholu vyhnout, a to v každém věku. "Mají menší játra, která jsou v reprodukčním věku navíc zaměstnána metabolismem hormonů; vliv alkoholu pak je mnohem silnější, rychleji propuká závislost a dříve vznikají zdravotní škody," poznamenal.

Podle Nešpora i u starších mužů, kteří by teoreticky mohli mít z malých dávek alkoholu prospěch, není plošné doporučování vhodné. Proti je i Světová zdravotnická organizace. "Mnozí berou léky, které nejdou s alkoholem dohromady. Alkohol může zhoršit epilepsii, řekl. Abstinovat by podle něj měli lidé závislí na alkoholu a drogách včetně patologických hráčů.

Alkohol zvyšuje riziko náhlé smrti při otravě, úrazu, vraždě nebo sebevraždě. V Evropě má na svědomí každé třetí úmrtí mužů mezi 15 až 29 lety. Může vyvolat rakovinu hltanu, jícnu, žaludku, jater a u žen prsu. V ČR připadá ročně na obyvatele 9,9 litru stoprocentního alkoholu.