Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženám dvakrát víc hrozí rakovina plic

  1:00aktualizováno  1:00
Rakovina plic je stále největším zabijákem obou pohlaví. Ve světě jí podlehne jeden člověk každou půlminutu. Pětaosmdesát procent pacientů umírá do pěti let od vzniku této choroby. Výskyt rakoviny plic u mužů neklesá, u žen dokonce stále roste.
Nejlepší cesta, jak se vyhnout rakovině plic, je samozřejmě vůbec nezačít kouřit, zdůrazňují vědci. Ilustrační foto.

Nejlepší cesta, jak se vyhnout rakovině plic, je samozřejmě vůbec nezačít kouřit, zdůrazňují vědci. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Karcinom plic je stále nádor s nejvyšší úmrtností, přes veškerý pokrok v onkologické léčbě.

Nyní však publikoval tým Claudie Henschkeové z Cornellova lékařského centra v New Yorku studii, která je pro ženy velmi varující: kouření u nich znamená dvakrát tak vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny plic než u u mužů.

Výzkum, kterého se zúčastnilo téměř 17 tisíc amerických kuřáků a kuřaček, byl publikován v časopise Americké lékařské společnosti (JAMA).

Ve Spojených státech, kde výzkum probíhal, rakovině plic za oběť padne každoročně 90 tisíc mužů a 73 tisíc žen. I v České republice je karcinom plic vůbec nejčastějším nádorem u mužů a tvoří více než pětinu všech nově vzniklých novotvarů, u žen tvoří asi pět procent všech nádorů.

I když trend výskytu nádoru plic u mužů v současné době vykazuje statisticky významný pokles a rovněž úmrtnost na rakovinu plic u mužů lehce klesá, a to vlivem jejich mírného snížení konzumace cigaret, pořád zabíjí ročně více než pět tisíc lidí, což představuje asi dvacet procent všech úmrtí.

Nová zjištění o rozdílných rizicích a důsledcích kouření pro ženy a muže teď přinesl americký výzkum mezi 7498 kuřačkami a 9427 kuřáky.

Všichni účastníci studie v současnosti nebo minulosti kouřili, byli ve věku čtyřicet a více let a u nikoho z nich se zatím neprojevovaly příznaky nádorového onemocnění plic.

Poté, co na různých místech USA podstoupili vyšetření na počítačovém tomografu (CT), byl nádor na plicích diagnostikován u 156 žen (dvě procenta) a 113 mužů (1,2 procenta).

Když vzali vědci vzali v úvahu věk a kuřáckou historii účastníků, došli k závěru, že ženy ohrožuje kouření dvakrát tolik co muže.

"Kuřačky mají téměř dvojnásobnou pravděpodobnost vzniku rakoviny oproti mužům stejného věku a po stejně dlouhé době kouření," uvedla doktorka Henschkeová v tiskové zprávě univerzity.

Nebylo to jediné překvapivé zjištění: nádorové onemocnění plic u žen však představuje dvakrát menší riziko smrti než u mužů. A to platí bez ohledu na délku kouření, stadium choroby, typ nádoru nebo případné chirurgické zásahy.

"Je snad rakovina plic u žen méně agresivní? Nebo lépe léčitelná? To zatím nevíme, ale další výzkum nám snad prozradí víc," vysvětluje Henschkeová.

Mezitím však je čas, nabádají vědci, přesvědčovat mladé ženy, aby s kouřením vůbec nezačínaly, informovat je, že jsou ohroženy rakovinou plic mnohem více než muži, kteří začali kouřit ve stejném věku. "Nejlepší cesta, jak se vyhnout rakovině plic, je samozřejmě vůbec nezačít kouřit," zdůrazňuje vědkyně.

Výzkum poukazuje i na to, že u kuřaček bude namístě začít s kontrolním vyšetřováním (screeningem) v dřívějším věku.

Současné výsledky léčby tohoto onemocnění jsou totiž neuspokojivé a reálnou šanci na dlouhodobější přežívání mají prakticky jen nemocní, u nichž se podaří nádor diagnostikovat v časném stadiu. Bohužel, zkušenosti nejen ze Spojených států napovídají, že většina onemocnění je zjištěna pozdě.

Jiné geny, jiné choroby

• Rakovina plic patří mezi nejhorší zabijáky, postihuje hlavně kuřáky. Na světě si vyžádá jeden lidský život každých třicet sekund. V Česku ročně zemře na rakovinu plic asi 5000 lidí, zejména mužů. U mužů je nejčastějším nádorem, tvoří 22 procent všech nově vzniklých zhoubných nádorů, u žen je to zhruba pět procent.

• Počet kuřaček stále stoupá, a proto se mezi ženami zvyšuje i výskyt nádorů plic. Podle konzumace cigaret se v ČR předpokládá zvyšování úmrtnosti na toto onemocnění u žen o tři procenta za rok.

• Muži a ženy se liší - a rozdílů je možná až 25 tisíc, tvrdí vědci, kteří zkoumali, jak se projevují geny u myších samic a samců. Samci a samice mají stejné geny - až na soubory genů na pohlavních chromozomech - ale stejné geny se mohou projevovat jinak, tomu pak odpovídá i odlišná tvorba (syntéza) bílkovin v těle.

• Hlavní vliv budou mít zřejmě pohlavní hormony (testosteron, estrogen). V játrech myší, kde dochází k látkové přeměně léků, nalezli bostonští vědci z Bostonské univerzity v Massachusetts rozdíly v expresi genů až u 70 procent genů, v mozku u 14 procent genů.

• Zde vidí vědci vysvětlení, proč se u obou pohlaví liší projev některých nemocí a proč je třeba i u jednotlivých pohlaví jinak přistupovat k léčbě. Ženy jsou například náchylnější k autoimunitním chorobám (lupénka, roztroušená skleróza), u mužů zase spíš vypukne Alzheimerova choroba či srdeční onemocnění.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...Najdete na iDNES.cz