Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto

Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto - Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Žena má právo si vybrat, kde bude rodit

  • 94
Některým ženám vyhovuje rodit za pomoci všech dostupných léků, procedur a vyšetření, jiné si přejí rodit doma nebo alespoň bez medicínských zásahů.

Čeští porodníci mohou být právem pyšní - mezi 33 vyspělými zeměmi světa je totiž Česká republika podle Světové zdravotnické organizace zemí s druhou nejnižší kojeneckou úmrtností.

Zatímco ve Spojených státech umírá do jednoho měsíce po narození pět dětí z tisíce, u nás jen dvě. Pro ilustraci - v nejhůře hodnocené Libérii je těchto dětí 65.

Vedle kvalitní výživy jsou takové výsledky možné jen díky moderním lékům a technice, jenže ne vždy je jejich použití bezpodmínečně nutné a ženy by měly mít možnost tyto zákroky dle svého uvážení odmítnout nebo si vybrat vhodné alternativy.

V nemocnici, nebo doma?
Zastánkyně přirozeného porodu, gynekoložka a matka tří dětí Helena Máslová uvádí přirovnání: "Zvířecí samičky rodí jen v bezpečné atmosféře. Stejně tak i žena. Jenže když ji vystraší prostředí nemocnice a celá řada medicínských zákroků, začne se jí vyplavovat do krve adrenalin a průběh porodu se zpomalí nebo zastaví."

Co je přirozený porod? Takový, do jehož průběhu se minimálně nebo vůbec nezasahuje léky, přístroji a zákroky, kdy se respektují přání rodičky a kdy se vnímá matka i dítě jako jedna ošetřovaná jednotka.

Mnohé matky se však bojí, že odmítnutím výplachu střev nebo nástřihu hráze mohou ohrozit své dítě.

"Odmítnutí klyzmatu u normálního porodu není spojené s žádným rizikem. K nástřihu sahá lékař v případě, kdy se obává nekontrolovaného poranění hráze. Je to ale matčina volba. Medicínský porod je k tomu, aby probíhal rychle, bezpečně a pokud možno bezbolestně," říká Tomáš Binder z motolské porodnice.

Některé ženy chtějí přivést dítě na svět doma. Tehdy je nutné, aby měly dobrou porodní asistentku, aby byly informované o rizicích a především aby nezanedbávaly prohlídky v těhotenství.

Porodila a šla
Jakýmsi kompromisem mezi porody doma a klasickým porodem v nemocnici je varianta, kdy matka sice přivede na svět dítě ve zdravotnickém zařízení, ale po několika hodinách odchází domů a péči o novorozence přebírá do 24 hodin předem vybraný obvodní pediatr.

Dagmar Suchá, prezidentka Unie porodních asistentek, říká: "Díky tomu, že má žena individuální péči porodní asistentky a dětského lékaře, není vystavena riziku zanedbání možných poporodních komplikací."

"Ženy, které zvolily možnost ambulantního porodu, se cítí v lepší duševní rovnováze a se svou novou rolí se rychleji sžívají a osvojují si dovednosti zacházení s dítětem," dodává.

Takový porod si však žena musí dobře naplánovat a dopředu se domluvit s dětským lékařem o odborné péči o dítě.

"Ministerstvo zdravotnictví vydalo sporné doporučení, podle něhož by se měl držet novorozenec tři dny v porodnici, nemá však oporu v zákoně. Přesto je důležité, aby se rodiče se zdravotníky domluvili a podepsali, že odcházejí dobrovolně," vysvětluje Ludmila Olšáková z Hnutí za aktivní mateřství, které se snaží situaci v českém porodnictví přiblížit individuálním potřebám matek.

K tomu ještě dodává porodní asistentka z Porodního domu U čápa Zuzana Štromerová: "Odpovědnost za dítě mají rodiče."

Rozhodněte se, kde chcete rodit

• Prověřujte porodnice
Zajímejte se o to, jestli je nemocnice "baby friendly", zda podporuje kojení, jak často se v ní při porodu provádí nástřih hráze, zda je v ní možnost odběru pupečníkové krve a přítomnosti dalších osob u porodu, kolik je matek v jednom pokoji a zda je možné objednat si nadstandardní pokoj. Vše naleznete na stránkách www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodceporodnicemi. Čekáte-li miminko, u kterého se předpokládá nutnost zvýšené péče, hledejte takzvaná perinatologická centra, která pečují například i o extrémní nedonošence.

Choďte do kurzu
Čtěte specializované knížky a časopisy, navštěvujte kurzy porodní přípravy, pokud možno i s partnerem. Je dobré si vybrat kurz nezávislý na porodnici, ta totiž může informovat jen o takových službách a možnostech, které sama nabízí. V kurzech vás připraví na vše, co s porodem souvisí. Zacvičíte si, naučíte se správně dýchat, poznáte lépe své tělo, dozvíte se o kojení a péči o dítě.

• Uvažujte rozumně
Velká část žen se nemusí obávat komplikací, přesto se do poslední chvíle nedá říci, jak bude porod probíhat. Jste-li pevně přesvědčena, že chcete rodit doma nebo ambulantně, choďte na prohlídky v těhotenství, abyste rizika zmenšila co možná nejvíc. Mějte po ruce kontakt na porodnici. Protože porodním asistentkám zatím pojišťovny péči o rodičku a dítě neproplácejí, připravte si pět až deset tisíc korun. Zato budete mít jistotu, že asistentka zná vás a vaše představy o průběhu porodu.

• Vezměte si posilu
Dnes už je pro většinu žen přirozené mít u porodu svého partnera a psychologové se shodují v tom, že jeho účast posiluje jeho vztah k potomkovi. Jiné ženy uvítají doprovod duly, tedy ženy vyškolené v poskytování psychologické podpory těhotným a rodícím. Ovšem pozor, dula nemůže v žádném případě suplovat zdravotnickou pomoc porodní asistentky, i když má o porodu široké znalosti. Její služby stojí kolem tří až pěti tisíc korun. Více informací najdete na www.duly.cz. V cizojazyčné literatuře hledejte pod heslem "doula".