Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena má právo si vybrat, kde bude rodit

  1:00aktualizováno  1:00
Některým ženám vyhovuje rodit za pomoci všech dostupných léků, procedur a vyšetření, jiné si přejí rodit doma nebo alespoň bez medicínských zásahů.
Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto

Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto - Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čeští porodníci mohou být právem pyšní - mezi 33 vyspělými zeměmi světa je totiž Česká republika podle Světové zdravotnické organizace zemí s druhou nejnižší kojeneckou úmrtností.

Zatímco ve Spojených státech umírá do jednoho měsíce po narození pět dětí z tisíce, u nás jen dvě. Pro ilustraci - v nejhůře hodnocené Libérii je těchto dětí 65.

Vedle kvalitní výživy jsou takové výsledky možné jen díky moderním lékům a technice, jenže ne vždy je jejich použití bezpodmínečně nutné a ženy by měly mít možnost tyto zákroky dle svého uvážení odmítnout nebo si vybrat vhodné alternativy.

V nemocnici, nebo doma?
Zastánkyně přirozeného porodu, gynekoložka a matka tří dětí Helena Máslová uvádí přirovnání: "Zvířecí samičky rodí jen v bezpečné atmosféře. Stejně tak i žena. Jenže když ji vystraší prostředí nemocnice a celá řada medicínských zákroků, začne se jí vyplavovat do krve adrenalin a průběh porodu se zpomalí nebo zastaví."

Co je přirozený porod? Takový, do jehož průběhu se minimálně nebo vůbec nezasahuje léky, přístroji a zákroky, kdy se respektují přání rodičky a kdy se vnímá matka i dítě jako jedna ošetřovaná jednotka.

Mnohé matky se však bojí, že odmítnutím výplachu střev nebo nástřihu hráze mohou ohrozit své dítě.

"Odmítnutí klyzmatu u normálního porodu není spojené s žádným rizikem. K nástřihu sahá lékař v případě, kdy se obává nekontrolovaného poranění hráze. Je to ale matčina volba. Medicínský porod je k tomu, aby probíhal rychle, bezpečně a pokud možno bezbolestně," říká Tomáš Binder z motolské porodnice.

Některé ženy chtějí přivést dítě na svět doma. Tehdy je nutné, aby měly dobrou porodní asistentku, aby byly informované o rizicích a především aby nezanedbávaly prohlídky v těhotenství.

Porodila a šla
Jakýmsi kompromisem mezi porody doma a klasickým porodem v nemocnici je varianta, kdy matka sice přivede na svět dítě ve zdravotnickém zařízení, ale po několika hodinách odchází domů a péči o novorozence přebírá do 24 hodin předem vybraný obvodní pediatr.

Dagmar Suchá, prezidentka Unie porodních asistentek, říká: "Díky tomu, že má žena individuální péči porodní asistentky a dětského lékaře, není vystavena riziku zanedbání možných poporodních komplikací."

"Ženy, které zvolily možnost ambulantního porodu, se cítí v lepší duševní rovnováze a se svou novou rolí se rychleji sžívají a osvojují si dovednosti zacházení s dítětem," dodává.

Takový porod si však žena musí dobře naplánovat a dopředu se domluvit s dětským lékařem o odborné péči o dítě.

"Ministerstvo zdravotnictví vydalo sporné doporučení, podle něhož by se měl držet novorozenec tři dny v porodnici, nemá však oporu v zákoně. Přesto je důležité, aby se rodiče se zdravotníky domluvili a podepsali, že odcházejí dobrovolně," vysvětluje Ludmila Olšáková z Hnutí za aktivní mateřství, které se snaží situaci v českém porodnictví přiblížit individuálním potřebám matek.

K tomu ještě dodává porodní asistentka z Porodního domu U čápa Zuzana Štromerová: "Odpovědnost za dítě mají rodiče."

Rozhodněte se, kde chcete rodit

• Prověřujte porodnice
Zajímejte se o to, jestli je nemocnice "baby friendly", zda podporuje kojení, jak často se v ní při porodu provádí nástřih hráze, zda je v ní možnost odběru pupečníkové krve a přítomnosti dalších osob u porodu, kolik je matek v jednom pokoji a zda je možné objednat si nadstandardní pokoj. Vše naleznete na stránkách www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodceporodnicemi. Čekáte-li miminko, u kterého se předpokládá nutnost zvýšené péče, hledejte takzvaná perinatologická centra, která pečují například i o extrémní nedonošence.

Choďte do kurzu
Čtěte specializované knížky a časopisy, navštěvujte kurzy porodní přípravy, pokud možno i s partnerem. Je dobré si vybrat kurz nezávislý na porodnici, ta totiž může informovat jen o takových službách a možnostech, které sama nabízí. V kurzech vás připraví na vše, co s porodem souvisí. Zacvičíte si, naučíte se správně dýchat, poznáte lépe své tělo, dozvíte se o kojení a péči o dítě.

• Uvažujte rozumně
Velká část žen se nemusí obávat komplikací, přesto se do poslední chvíle nedá říci, jak bude porod probíhat. Jste-li pevně přesvědčena, že chcete rodit doma nebo ambulantně, choďte na prohlídky v těhotenství, abyste rizika zmenšila co možná nejvíc. Mějte po ruce kontakt na porodnici. Protože porodním asistentkám zatím pojišťovny péči o rodičku a dítě neproplácejí, připravte si pět až deset tisíc korun. Zato budete mít jistotu, že asistentka zná vás a vaše představy o průběhu porodu.

• Vezměte si posilu
Dnes už je pro většinu žen přirozené mít u porodu svého partnera a psychologové se shodují v tom, že jeho účast posiluje jeho vztah k potomkovi. Jiné ženy uvítají doprovod duly, tedy ženy vyškolené v poskytování psychologické podpory těhotným a rodícím. Ovšem pozor, dula nemůže v žádném případě suplovat zdravotnickou pomoc porodní asistentky, i když má o porodu široké znalosti. Její služby stojí kolem tří až pěti tisíc korun. Více informací najdete na www.duly.cz. V cizojazyčné literatuře hledejte pod heslem "doula".

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Čtyři největší chyby, které děláme při výchově dětí, ale nevíme o nich

Pláž, ilustrace

Ať se snažíme, jak se snažíme, aby náš vliv na potomky byl co nejlepší, stejně se nám někdy výchova poněkud vymyká. A...

Tři mýty o prostředních dětech, které se nezakládají na pravdě

sourozenci děti rodina

Říká se o nich, že jsou neúspěšní, neprůbojní a vůbec že mají do života našlápnuto hůř než jejich sourozenci, kteří...

Kiki a Viki se vrací k rodině. Děti do dětských domovů nepatří

Ilustrační snímek

Sestry Kiki a Viki se po několika letech stěhování po ubytovnách a problematické péči matky ocitly nejdříve v Klokánku,...Najdete na iDNES.cz