Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žena má právo si vybrat, kde bude rodit

  1:00aktualizováno  1:00
Některým ženám vyhovuje rodit za pomoci všech dostupných léků, procedur a vyšetření, jiné si přejí rodit doma nebo alespoň bez medicínských zásahů.
Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto

Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto - Těhotenství, těhotná žena - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čeští porodníci mohou být právem pyšní - mezi 33 vyspělými zeměmi světa je totiž Česká republika podle Světové zdravotnické organizace zemí s druhou nejnižší kojeneckou úmrtností.

Zatímco ve Spojených státech umírá do jednoho měsíce po narození pět dětí z tisíce, u nás jen dvě. Pro ilustraci - v nejhůře hodnocené Libérii je těchto dětí 65.

Vedle kvalitní výživy jsou takové výsledky možné jen díky moderním lékům a technice, jenže ne vždy je jejich použití bezpodmínečně nutné a ženy by měly mít možnost tyto zákroky dle svého uvážení odmítnout nebo si vybrat vhodné alternativy.

V nemocnici, nebo doma?
Zastánkyně přirozeného porodu, gynekoložka a matka tří dětí Helena Máslová uvádí přirovnání: "Zvířecí samičky rodí jen v bezpečné atmosféře. Stejně tak i žena. Jenže když ji vystraší prostředí nemocnice a celá řada medicínských zákroků, začne se jí vyplavovat do krve adrenalin a průběh porodu se zpomalí nebo zastaví."

Co je přirozený porod? Takový, do jehož průběhu se minimálně nebo vůbec nezasahuje léky, přístroji a zákroky, kdy se respektují přání rodičky a kdy se vnímá matka i dítě jako jedna ošetřovaná jednotka.

Mnohé matky se však bojí, že odmítnutím výplachu střev nebo nástřihu hráze mohou ohrozit své dítě.

"Odmítnutí klyzmatu u normálního porodu není spojené s žádným rizikem. K nástřihu sahá lékař v případě, kdy se obává nekontrolovaného poranění hráze. Je to ale matčina volba. Medicínský porod je k tomu, aby probíhal rychle, bezpečně a pokud možno bezbolestně," říká Tomáš Binder z motolské porodnice.

Některé ženy chtějí přivést dítě na svět doma. Tehdy je nutné, aby měly dobrou porodní asistentku, aby byly informované o rizicích a především aby nezanedbávaly prohlídky v těhotenství.

Porodila a šla
Jakýmsi kompromisem mezi porody doma a klasickým porodem v nemocnici je varianta, kdy matka sice přivede na svět dítě ve zdravotnickém zařízení, ale po několika hodinách odchází domů a péči o novorozence přebírá do 24 hodin předem vybraný obvodní pediatr.

Dagmar Suchá, prezidentka Unie porodních asistentek, říká: "Díky tomu, že má žena individuální péči porodní asistentky a dětského lékaře, není vystavena riziku zanedbání možných poporodních komplikací."

"Ženy, které zvolily možnost ambulantního porodu, se cítí v lepší duševní rovnováze a se svou novou rolí se rychleji sžívají a osvojují si dovednosti zacházení s dítětem," dodává.

Takový porod si však žena musí dobře naplánovat a dopředu se domluvit s dětským lékařem o odborné péči o dítě.

"Ministerstvo zdravotnictví vydalo sporné doporučení, podle něhož by se měl držet novorozenec tři dny v porodnici, nemá však oporu v zákoně. Přesto je důležité, aby se rodiče se zdravotníky domluvili a podepsali, že odcházejí dobrovolně," vysvětluje Ludmila Olšáková z Hnutí za aktivní mateřství, které se snaží situaci v českém porodnictví přiblížit individuálním potřebám matek.

K tomu ještě dodává porodní asistentka z Porodního domu U čápa Zuzana Štromerová: "Odpovědnost za dítě mají rodiče."

Rozhodněte se, kde chcete rodit

• Prověřujte porodnice
Zajímejte se o to, jestli je nemocnice "baby friendly", zda podporuje kojení, jak často se v ní při porodu provádí nástřih hráze, zda je v ní možnost odběru pupečníkové krve a přítomnosti dalších osob u porodu, kolik je matek v jednom pokoji a zda je možné objednat si nadstandardní pokoj. Vše naleznete na stránkách www.aperio.cz/porodnictvi/pruvodceporodnicemi. Čekáte-li miminko, u kterého se předpokládá nutnost zvýšené péče, hledejte takzvaná perinatologická centra, která pečují například i o extrémní nedonošence.

Choďte do kurzu
Čtěte specializované knížky a časopisy, navštěvujte kurzy porodní přípravy, pokud možno i s partnerem. Je dobré si vybrat kurz nezávislý na porodnici, ta totiž může informovat jen o takových službách a možnostech, které sama nabízí. V kurzech vás připraví na vše, co s porodem souvisí. Zacvičíte si, naučíte se správně dýchat, poznáte lépe své tělo, dozvíte se o kojení a péči o dítě.

• Uvažujte rozumně
Velká část žen se nemusí obávat komplikací, přesto se do poslední chvíle nedá říci, jak bude porod probíhat. Jste-li pevně přesvědčena, že chcete rodit doma nebo ambulantně, choďte na prohlídky v těhotenství, abyste rizika zmenšila co možná nejvíc. Mějte po ruce kontakt na porodnici. Protože porodním asistentkám zatím pojišťovny péči o rodičku a dítě neproplácejí, připravte si pět až deset tisíc korun. Zato budete mít jistotu, že asistentka zná vás a vaše představy o průběhu porodu.

• Vezměte si posilu
Dnes už je pro většinu žen přirozené mít u porodu svého partnera a psychologové se shodují v tom, že jeho účast posiluje jeho vztah k potomkovi. Jiné ženy uvítají doprovod duly, tedy ženy vyškolené v poskytování psychologické podpory těhotným a rodícím. Ovšem pozor, dula nemůže v žádném případě suplovat zdravotnickou pomoc porodní asistentky, i když má o porodu široké znalosti. Její služby stojí kolem tří až pěti tisíc korun. Více informací najdete na www.duly.cz. V cizojazyčné literatuře hledejte pod heslem "doula".

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Další z rubriky

Zápisy do škol se posunuly, přesto je nepodceňujte

Zápis do prvních tříd v Ostravě-Petřkovicích (15. ledna 2016)

Od minulého roku jsou termíny zápisů do škol posunuty z ledna a února na duben. To však neznamená, že by rodiče měli...

VIDEO: Kroužení s obručí v těhotenství zkoušejí i české ženy

Těhotná žena dělá hula hop přes své břicho

Internet obletělo video, na kterém žena ve vysokém stupni těhotenství krouží s obručí (tzv. hula hoop) okolo břicha....

Patří dětem do rukou pistolky a další hračky napodobující zbraně?

ilustrační snímek

Pistolky, luky, praky, nože, meče, dýky, ale i realistické samopaly. Nabídka hračkářství se v sortimentu dětských...

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Čtyři velká ALE, proč domácí pleťová maska není taková výhra

Arome.cz Avokádo, banán, ovesné vločky, nebo vajíčko nebo želatina. Ingredience z kuchyně přeneste do koupelny a nechte přírodu, ...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz