Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Země jako na dlani s elektronickými mapami

  16:40aktualizováno  16:40
Papírovým mapám pomalu zvoní umíráček. Ne že by byly až tak nepraktické, ale jejich největší nevýhodou je neaktuálnost. Tři roky stará mapa je často k ničemu. I proto současnost patří mapám elektronickým.
Nevýhody papírových map musí uznat i jejich největší příznivec. Jsou povětšinou neskladné, drahé, každá má jen jedno měřítko, a když se cestou dostanete z oblasti mapy, pokračujete naslepo. Elektronické mapy všechny tyto nedostatky eliminují a přidávají i několik dalších vychytávek. Jejich jediným podstatným nedostatkem je zdroj energie pro zařízení, které mapy zobrazuje.

I ten nejlepší atlas už v domácnosti nahradily online mapy na počítači. Snadno se v nich vyhledává, jsou stále aktualizované, akorát tím že jsou on-line, tak je nutné mít připojení k internetu. To je ale dnes stejně samozřejmé, jako lednička nebo pračka.

Mezi nejpopulárnější české internetové online mapy patří aplikace mapy.cz nebo mapy.idnes.cz. Pokud si rádi prohlížíte celý svět, jistě budete znát maps.google.com, případně další. Všechny tyto mapy nabízejí dynamické měřítko a možnost volby mezi klasickým mapovým zobrazením a takzvanou fotomapou. To je mapa nasnímaná pomocí fotografií, pořízených z letadla nebo ze satelitu. Ve většině případů i tyto mapy zobrazují názvy ulic a umí ukázat všechny potřebné body.

googlemaps.com

googlemaps.com

Elektronické mapy jsou populární i proto, že v nich snadno můžete zaznamenat konkrétní místo a odkaz na mapu poslat komukoliv. Místo obyčejné adresy se tak dělíte s přáteli přímo o konkrétní mapu.

Mezi nejpopulárnější počítačové aplikace dnešní doby bezesporu patří Google Earth (earth.google.com). Tato bezplatná aplikace vyžaduje instalaci do počítače, ale mapy si stahuje aktuálně z internetu. Pokud ji náhodou neznáte, tak si ji hned vyzkoušejte. Fotografické pohledy na jakékoliv místo na zemi s detaily, které se zastavují až na velikosti automobilu, vás provedou známými i neznámými místy, a to i s 3D pohledem. Nyní existují dokonce i verze pro prohlížení vesmíru.

Prohlížení map doma na počítači je pěkné, ale daleko praktičtější využití najdou mapy v terénu. Zde si stačí vybrat, zda se vám vyplatí investovat do navigace (automobilové či turistické), nebo si mapy prohlížet v mobilním telefonu. Výhody navigace jsou jasné, vedle zobrazení klasických map vás i přesně navede do cíle. Mapy odnikud nestahujete, pouze je čas od času můžete aktualizovat. Nejlevnější automobilové navigace dnes stojí již 3000 korun, turistické s větší výdrží baterie od zhruba 5000 korun.

Navigace TomTom

Navigace TomTom

Zcela zdarma lze využívat mapy v mobilním telefonu. Existují varianty map, které si do telefonu stáhnete (offline) anebo si telefon aktuální mapy stahuje přes mobilní síť (online). V druhém případě vedou v popularitě mapy od Google, které umí zobrazit klasickou mapu i fotomapu. Pak platíte za data, což ale dnes plně pokryjí měsíční datové tarify za zhruba 150 korun měsíčně.

I v mobilu lze mít navigaci, za tu se ale připlácí. V některých případech fixní částku, ale například Nokia si účtuje poplatky podle doby používání. Mobily navíc většinou mají takzvanou asistovanou navigaci, kdy vedle dat ze satelitu využívají i data z mobilní sítě a dokážou tak určit polohu i v místech, kde není přímá dohlednost na satelit. To se často stává v městské zástavbě nebo v hustém lese.

I v případě map v mobilech je k dispozici dynamické měřítko, možnost ukládat pozice, nechat si nakreslit trasu z bodu do bodu (bez funkce navigace). Mapy jsou aktuální a hlavně se do přístroje vejdou mapy třeba celého světa. Ale jednu věc neumí, nevoní po papíru jako klasické mapy.

Autor:Nejčtenější

Análie nebo Melanomia? Rodiče se předhánějí ve vymýšlení neobvyklých jmen

(Ilustrační snímek)

Většina z nás vybírala jména potomků v rodině, případně ve známé knížce Jak se bude jmenovat? Výběr jména u nás i dnes...

Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...

Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Příběh Aleny: Nastěhoval se k nám švagr, manžel to neřeší, já zuřím

(ilustrační snímek)

Před pár týdny jsme poskytli na pár dní azyl bratrovi manžela. Žena ho vyhodila a neměl rychle kam jít. Z dočasného...Další z rubriky

OBRAZEM: Ozvěny z Designbloku. Návrháři oslavují extravaganci

Přehlídku toho nejlepšího ze současného designu poznamenaly rozmary počasí, a...

Přehlídku toho nejlepšího ze současného designu poznamenaly rozmary počasí, a proto musela být předčasně ukončena. A to...

Diamantové srdce za miliony. Nejdražší kabelka na světě míří do dražby

Nejdražší kabelka na světě je posetá tisíci diamantů

Opravdový poklad. To je ručně dělaná kabelka ve tvaru srdce, kterou se chystá prodávat aukční síň Christie’s. Podle...

Zklamaná zákaznice? Už nikdy. Ukážeme, jak předejít hororovým nákupům

Nakupování online je sice pohodlné, ale přináší i svá úskalí. Často si nemůžete...

Nemilá překvapení při nakupování zažil asi každý z nás. Rozlepenou podrážku či díru na svetru můžete v kamenném obchodě...Najdete na iDNES.cz