Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stockfood.cz

Zelenina je při hubnutí nejlepší. Jen pozor na kalorické zálivky

Zelenina je při redukci váhy záchranou. Obsahuje malé množství energie, protože ji tvoří ze 75 až 95 procent voda, a je výborným zdrojem vlákniny, vitaminů, minerálních látek a dalších ochranných látek.

Zjednodušeně řečeno pomáhá zvýšit objem toho, co sníte, aniž je příliš kalorická. Nasytí vás a sníží riziko, že se přejíte nevhodnými potravinami. Lidské tělo podle vědců reaguje také na množství jídla, které sníte.

Plný talíř ve vás zpravidla automaticky nastartuje pocit sytosti víc než třeba hamburger nebo tatranka. Výhodou zeleniny je fakt, že si jí díky nízké energetické hodnotě můžete na talíř naložit téměř neomezeně.

Pro vaše zdravé hubnutí bude dobré, když zelenina bude součástí skoro každého jídla, ať už jako příloha nebo jídlo hlavní. Výhodné jsou všechny formy zeleniny – můžete ji jíst čerstvou, mrazenou, konzervovanou či sušenou.

KTEROU zeleninu si vybrat?

Pozor jen, abyste z nízkokalorického zdravého jídla neučinili smetanovými či majonézovými zálivkami či smažením na tuku kalorickou bombu.

Pokud byste nenašli čas si připravit zeleninový salát sami, lze dnes dostat v obchodech hotové zeleninové saláty nebo můžete využít zeleniny mrazené.

Dostanete-li večer u televize na něco chuť, uděláte nejlépe, když sáhnete právě po kousku zeleniny, ovoce je o něco sladší, a tedy i kaloričtější.

Luštěniny jsou sice kalorické, ale hodnotné potraviny. Obsahují hodně bílkovin, esenciální aminokyseliny. Z příloh mají nejnižší glykemický index. Energetické hodnoty luštěnin uvádíme v suchém stavu.

Kolik spálíte?
(v kilojoulech za hodinu)

Hmotnost Utírání prachu Chůze v horách
60 kg 630 1760
70 kg 730 2050
80 kg 840 2350
90 kg 940 2640
100 kg 1050 2940
110 kg 1150 3230
Chůze je pro většinu lidí nezvyklých sportovat tím prvním, co se nabízí. Hitem posledních let je takzvaný nordic walking, pod kterým si můžeme představit svižnou chůzi s hůlkami. Tento sport původně používali ke zlepšení kondice běžci na lyžích v obdobích, kdy nebyl sníh. Pohyb je proto podobný jako právě na běžkách, zapojíte při něm až 90 procent svalů. Provozovat ho mohou všechny věkové a váhové kategorie, náročnost terénu si volíte podle chuti a kondice. Potřebujete jen kvalitní obutí, které dobře sedí na noze (není třeba investovat do speciálních bot), a hole určené k tomuto sportu. Ty mohou být pevně nastavené nebo teleskopické.

¨