Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdražení léků se náhle odkládá

  1:00aktualizováno  1:00
Říjnové zvýšení doplatků za některé léky se nekoná. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová zrušila vyhlášku, kterou pouhé tři dny předtím podepsala. Zjistila překvapivě, že "neodpovídá jejím představám lékařky a sociální demokratky".

Nová vyhláška snižovala u řady léků (například na krevní tlak, cukrovku či depresi) částky, které za ně proplácejí zdravotní pojišťovny.

Pacienti by pak dopláceli víc, nebo by si nechali předepsat jiné léky, které jsou bez doplatku. Ministryně vyhlášku podepsala v pátek. V pondělí už bylo všechno jinak.

"Po podrobnějším prostudování návrhu jsem zjistila, že neodpovídá politice sociální demokracie a programovému prohlášení vlády. Vyhláška by v dnešní podobě mohla způsobit velmi zásadní zvýšení spoluúčasti pacienta," zdůvodnila svůj krok Emmerová. Mimoděk tak sdělila, že nevěděla, co podepisuje.

Její nečekaný obrat však současně vyvolal spekulace, kdo u ní zalobboval: zda výrobci léčiv, jejichž léky by nešly tolik na odbyt, nebo vlastní strana, kterou za necelé dva měsíce čekají krajské volby.

Všeobecná zdravotní pojišťovna označila krok ministryně za velmi nestandardní a nesystémový. Mluvčí VZP Jiří Suttner řekl, že zdůvodnění ministryně je podivné. "Pokud měla v pátek jiné informace než dnes, pak asi na jejím úřadě něco nefunguje. Není to dobrý signál. Je důvodem k řadě spekulací, ale my spekulovat nebudeme," uvedl Suttner.

Všeobecná zdravotní pojišťovna naopak o vydání vyhlášky stála. Argumentovala tím, že každý měsíc odkladu ji stojí 40 až 50 milionů korun měsíčně: tolik představuje plánované snížení úhrad za léky.

I zástupci VZP nicméně připouštěli, že tato vyhláška byla vydána moc narychlo a pacienti by její dopad mohli pocítit víc, než by bylo skutečně nutné. Mnohdy to totiž v praxi vypadá tak, že firmy se s pojišťovnou dohodnou a sníží ceny svých léků, aby u nich pacienti zůstali a nenechali si předepisovat jiné. Avizované doplatky tak zase mnohdy klesnou.

Čekalo se tudíž, že ministryně vydání vyhlášky například o měsíc odsune, než budou dohody o snížení cen uzavřeny. Emmerová se však rozhodla vyhlášku vůbec nevydat. Celou její přípravu označila za špatnou a navíc sdělila, že změní takzvanou kategorizační komisi, která podklady k vyhlášce zpracovává.

"Moje první zkušenost se schvalováním vyhlášky je pro mě poučením, že komise nepracuje vždy podle mých představ lékařky a sociální demokratky, to jest v zájmu pacientů. V současném složení tedy nemůže fungovat jako můj poradní orgán," prohlásila ministryně.

Její krok uvítali jak pacienti, tak výrobci léčiv. Naopak se nad ním pozastavil prezident lékařské komory David Rath, který je členem kategorizační komise. "Ministryně se zřejmě zalekla odezvy, že vyhláška povede k velkému zvýšení doplatků. Já jsem přesvědčen, že by se to nestalo," řekl.
Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...Najdete na iDNES.cz