Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdražení léků se náhle odkládá

  1:00aktualizováno  1:00
Říjnové zvýšení doplatků za některé léky se nekoná. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová zrušila vyhlášku, kterou pouhé tři dny předtím podepsala. Zjistila překvapivě, že "neodpovídá jejím představám lékařky a sociální demokratky".

Nová vyhláška snižovala u řady léků (například na krevní tlak, cukrovku či depresi) částky, které za ně proplácejí zdravotní pojišťovny.

Pacienti by pak dopláceli víc, nebo by si nechali předepsat jiné léky, které jsou bez doplatku. Ministryně vyhlášku podepsala v pátek. V pondělí už bylo všechno jinak.

"Po podrobnějším prostudování návrhu jsem zjistila, že neodpovídá politice sociální demokracie a programovému prohlášení vlády. Vyhláška by v dnešní podobě mohla způsobit velmi zásadní zvýšení spoluúčasti pacienta," zdůvodnila svůj krok Emmerová. Mimoděk tak sdělila, že nevěděla, co podepisuje.

Její nečekaný obrat však současně vyvolal spekulace, kdo u ní zalobboval: zda výrobci léčiv, jejichž léky by nešly tolik na odbyt, nebo vlastní strana, kterou za necelé dva měsíce čekají krajské volby.

Všeobecná zdravotní pojišťovna označila krok ministryně za velmi nestandardní a nesystémový. Mluvčí VZP Jiří Suttner řekl, že zdůvodnění ministryně je podivné. "Pokud měla v pátek jiné informace než dnes, pak asi na jejím úřadě něco nefunguje. Není to dobrý signál. Je důvodem k řadě spekulací, ale my spekulovat nebudeme," uvedl Suttner.

Všeobecná zdravotní pojišťovna naopak o vydání vyhlášky stála. Argumentovala tím, že každý měsíc odkladu ji stojí 40 až 50 milionů korun měsíčně: tolik představuje plánované snížení úhrad za léky.

I zástupci VZP nicméně připouštěli, že tato vyhláška byla vydána moc narychlo a pacienti by její dopad mohli pocítit víc, než by bylo skutečně nutné. Mnohdy to totiž v praxi vypadá tak, že firmy se s pojišťovnou dohodnou a sníží ceny svých léků, aby u nich pacienti zůstali a nenechali si předepisovat jiné. Avizované doplatky tak zase mnohdy klesnou.

Čekalo se tudíž, že ministryně vydání vyhlášky například o měsíc odsune, než budou dohody o snížení cen uzavřeny. Emmerová se však rozhodla vyhlášku vůbec nevydat. Celou její přípravu označila za špatnou a navíc sdělila, že změní takzvanou kategorizační komisi, která podklady k vyhlášce zpracovává.

"Moje první zkušenost se schvalováním vyhlášky je pro mě poučením, že komise nepracuje vždy podle mých představ lékařky a sociální demokratky, to jest v zájmu pacientů. V současném složení tedy nemůže fungovat jako můj poradní orgán," prohlásila ministryně.

Její krok uvítali jak pacienti, tak výrobci léčiv. Naopak se nad ním pozastavil prezident lékařské komory David Rath, který je členem kategorizační komise. "Ministryně se zřejmě zalekla odezvy, že vyhláška povede k velkému zvýšení doplatků. Já jsem přesvědčen, že by se to nestalo," řekl.
Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Novorozený princ bude zajímavé princátko, myslí si astroložka

Svého třetího potomka přišla vévodkyně představit veřejnosti v červených šatech...

Třetí potomek prince Williama a jeho ženy Kate se narodil 23. dubna v 11 hodin a jednu minutu, podle astrologického...

Další z rubriky

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Anorexie ničí sportovkyně, modelky i obyčejné dívky. Léčba je obtížná

Ilustrační fotografie

Anorexie je závažné psychiatrické onemocnění, které může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Naposled...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz