Změna životního stylu začíná výběrem zdravých potravin, radí Havlíček

  • 36
Plánujete zhubnout natrvalo? Pak budete muset změnit životní styl. Začít je potřeba nejen výběrem zdravých potravin, ale i dostatečným pohybem. S výživovými specialisty Karolínou Hlavatou a Petrem Havlíčkem vám v projektu "Vím, co jím" opět radíme, jak vybrat potraviny, které jsou zdraví prospěšné.

"Když už se jednou rozhodneme změnit životní styl, je potřeba nedělat změnu jednostrannou, ale zaměřit se na komplexní proměnu. To znamená nejen změnit jídelníček, ale přidat i správně zvolený sport a dostatek odpočinku," vysvětluje výživový specialista Petr Havlíček.

Ale mnoho lidí ani po této změně nedosáhne výsledku, jaký si představovali. Na vině může být špatně zvolený výběr i složení potravin. "Důležité je dbát na to, abychom měli správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků," říká dietoložka Karolína Hlavatá.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). 

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Vím, co jím

Bílkoviny by měly tvořit 10 až 30 procent z celkového denního energetického příjmu, sacharidy 40 až 50 procent a tuky 30 až 35 procent. Když chceme zhubnout, měli bychom mít spíše vyšší příjem bílkovin a nižší příjem sacharidů a tuků.

Důležité je také jíst dostatek zeleniny, doporučuje se asi 500 gramů za den. Nezapomínejte ani na ovoce, ale nepřehánějte to s ním, ideální denní porce je asi 250 gramů. A neopomíjejte dostatečný pitný režim, a to okolo dvou litrů denně, převážně vody.

Nákupem to začíná

Při nákupu potravin je důležité naučit se číst etikety. Informace o nutričním složení by měly být spolu se surovinovým složením základem výběru. Hlídejte podíl rizikových živin, jako jsou nasycené a trans nenasycené mastné kyseliny, dále sodík a nakonec přidaný cukr. Všech by mělo být co nejméně. Naopak čím větší podíl vlákniny, tím lépe.

Jako příklad, jak si vybrat vhodnou potravinu, si můžeme uvést šunku. "Kupujte vždy takovou, která má do pěti procent tuku a obsah soli do 2,5 procenta," vysvětluje dietoložka Hlavatá.

U pečiva je zase důležitý obsah vlákniny. Měli bychom si vybírat pečivo celozrnné s vysokým podílem vlákniny. To je šest a více procent vlákniny, tedy šest gramů na 100 gramů výrobku. Anebo musí být na pečivu uvedeno označení "S vysokým obsahem vlákniny".

Kompletní přehled, jak vybírat zdravé potraviny, najdete v našich článcích zde.