Zdravý pohyb pro všechny

  • 1
Jezdit na kole umí skoro každý. Osedlat bicykl je navíc možné skoro v každém věku. Čtěte, jak se vyhnout chybám, jak na kole zhubnout a jak pečovat o kondici. Zatímco ještě před pár lety jezdily na kole hlavně děti a pár nadšenců, dnes je z cyklistiky nový životní styl.

Kolo se stalo symbolem nového životního stylu. A to i přesto, že kopcovité Česko rekreačním pohodlným vyjížďkám dvakrát nepřeje, o dostatku kvalitních cyklostezek ani nemluvě. Díky kolu může člověk získat slušnou fyzickou kondici, zhubnout, být v přírodě a koneckonců při rodinných i jiných výletech upevňovat vzájemné vztahy.

"Jízda na bicyklu je vedle chůze jedním z nejpřirozenějších a zdraví prospěšných způsobů pohybu. Zdravý a rozumně uvažující člověk si jízdou na kole nikdy nemůže ublížit," soudí pražský rehabilitační lékař Jan Hnízdil, sám velký vyznavač jízdy na kole.

Vyčerpání je k ničemu
Výhodou bicyklu je - na rozdíl od tenisu nebo třeba aerobiku - že začít s pravidelným ježděním lze víceméně v jakémkoli věku, a dokonce i tehdy, když má člověk nějaké zdravotní potíže.

Rozhodně se však vyplatí dodržovat bezpečnost a nepřeceňovat své síly. "Jestliže někdo na kole začíná jezdit po delší době, měl by se při volbě zátěže řídit především vlastními pocity, tak aby si při jízdě odpočinul, nikoli však, aby cítil vyčerpání, únavu, nebo dokonce bolest," varuje lékař.

Bolest je naopak třeba chápat jako upozornění, kterým tělo dává najevo, že něco není v pořádku. Ani cyklistika není nicméně zcela ideální. "Zaměstnává jen některé svalové skupiny a zatěžuje páteř. Navíc podmínky pro tento sport nejsou v Česku vyhovující," upozorňuje Hnízdil. Proto by jízda na kole měla být kompenzována ještě dalším pohybem, díky němuž se tělo protáhne a uvolní, případně lze posilovat svaly.

Kde změří kondici
Na kole můžete jezdit i tehdy, když nejste úplně zdravotně v pořádku. Dříve ale je vhodné poradit se s osobním lékařem. "Případně absolvovat funkční vyšetření - zátěžovou bicyklovou ergometrii, která může odhalit skrytá onemocnění a stanoví i únosnou míru zátěže," vysvětluje Hnízdil.

Zmíněné vyšetření je možné absolvovat na kterémkoliv oddělení tělovýchovného lékařství nebo kardiologie. V případě, že člověk má nějaké obtíže, a vyšetření mu proto doporučí jeho praktický lékař, zaplatí mu ho jeho zdravotní pojišťovna. Pokud chcete jít na vyšetření hlavně proto, abyste věděli, jak jste na tom s kondicí a jakou snesete zátěž, připravte se na cenu kolem pěti set až osmi set korun. Podobné měření nabízejí také některá fitness centra.