Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravé opalování neexistuje, varují lékaři

  1:00aktualizováno  1:00
Rakovina kůže je nejčastějším zhoubným onemocněním a její výskyt stále stoupá. V České republice se objevuje čtyřikrát více nebezpečných melanomů než před třiceti lety.
Slunce, počasí, opalování, léto

Slunce, počasí, opalování, léto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
V Česku rychle přibývá případů rakoviny kůže

Nádorů kůže je několik druhů, nejznámějším a nejobávanějším je melanom, který rychle roste a rozsévá po těle metastázy. Proto je důležité přijít k lékaři včas.

Například pokud přijde pacient s melanomem do tloušťky sedmi milimetrů, má šanci na vyléčení přes 97 procent, melanom mohutnější dává šanci jen čtyřicetiprocentní.

Melanomů není mnoho, zato zabíjejí
Kožní buňky vyrábějí barvivo melanin, které má kůži chránit před slunečním zářením.

Pokud je však záření příliš časté a intenzivní, poškodí se genetický materiál buňky a ta se zvrhne ve zhoubnou formu - melanom. Ten sice zaujímá jen asi pět procent mezi všemi nádory kůže, na druhé straně z nich představuje největší ohrožení zdraví a života.

Během roku 2003 zemřelo v České republice na důsledky melanomového onemocnění 354 lidí. Se stejnou diagnózou se jich v průběhu tohoto roku objevilo 1690, což je od roku 1970 vzestup více než čtyřnásobný.

S množstvím barviva melaninu také souvisí určení fototypu člověka, kdy nejnižší číslo má albín a nejvyšší Afroameričan, který má díky velkému množství barviva velkou ochranu.

Většina Čechů spadá pod fototyp dva a tři. Pro druhý fototyp je typická světlá kůže i vlasy, tito lidé na slunci obvykle zrudnou. Lidé s fototypem tři jsou často hnědovlasí, zrudnou málokdy a opálí se dohněda.

Sledujte znaménka
Névy, jinak známé jako znaménka, jsou shluky pigmentových buněk. Protože se zhoubné nádory z jedné třetiny vyvinou z mateřského znaménka, je dobré je sledovat.

Běžně jich na lidském těle najdeme deset až čtyřicet, lidé s více než padesáti znaménky musí rozhodně chodit na pravidelné prohlídky, protože jim hrozí větší riziko vzniku rakoviny kůže.

Mechanické dráždění, například v místě lemu kalhot, může z nevinného névu vytvořit zhoubný. Jakékoli krvácení nebo svědění jsou podezřelé a patří do rukou kožního specialisty. Toho by měl člověk navštívit jednou ročně.

Melanom se může zřídka objevit i jinde než na kůži, například v oku. Petr Novák z oftalmologické kliniky vinohradské nemocnice podotýká: "Melanom je nejčastějším typem očních nádorů. Bohužel je většina těchto nádorů bezpříznaková a objevit je může až oční lékař."

Odvrácená strana slunce
Zatímco dříve melanom patřil k poměrně vzácným nádorům, dnes počet pacientů s melanomem roste, a to kvůli stále populárnímu opalování, ztenčené ozonové vrstvě a jiným vlivům.

Nádory kůže jsou zrádné tím, že si jich člověk všimne až o několik let později od chvíle, kdy si kůži nadměrným sluněním poškodil.

Až v 80 procentech případů se kůže poškodí už v dětském věku, proto se dermatologové zásadně stavějí proti vystavování kojenců slunci. Děti do dvou let by alespoň neměly zůstávat na přímém slunci přes poledne.

Jako vždy i zde platí, že je levnější investovat do prevence než do léčby. Dnes už každý ví, že by se měl před pobytem na slunci natřít krémem s ochranným faktorem, nosit klobouk a sluneční brýle, protože paprsky poškozují i zrak.

Pro osoby se světlou pletí nebo pro malé děti je ještě bezpečnější zakrytí těla látkou. Nejlépe chrání látky barevné, které pohlcují více záření, než bílé nebo tenké materiály.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Infarktu se nebojte, sex je dobrý pro srdce. Prospívá mu na pět způsobů

(Ilustrační foto)

Na srdce nejsou jen Poděbrady, ale i zdravý životní styl. Když je jeho součástí také pravidelný a uspokojivý sexuální...

Prodala 500 litrů svého mléka. Kupují ho kulturisté, tvrdí Kypřanka

Rafaela Lamprou z Kypru kojí svého syna. Rozhodla se, že si bude prodejem...

Lidské mléko nejmenší obsah bílkovin ze všech živočišných druhů, přesto ho od Kypřanky Rafaely Lamprou (24) kupují...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Najdete na iDNES.cz