Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdravé opalování neexistuje, varují lékaři

  1:00aktualizováno  1:00
Rakovina kůže je nejčastějším zhoubným onemocněním a její výskyt stále stoupá. V České republice se objevuje čtyřikrát více nebezpečných melanomů než před třiceti lety.
Slunce, počasí, opalování, léto

Slunce, počasí, opalování, léto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
V Česku rychle přibývá případů rakoviny kůže

Nádorů kůže je několik druhů, nejznámějším a nejobávanějším je melanom, který rychle roste a rozsévá po těle metastázy. Proto je důležité přijít k lékaři včas.

Například pokud přijde pacient s melanomem do tloušťky sedmi milimetrů, má šanci na vyléčení přes 97 procent, melanom mohutnější dává šanci jen čtyřicetiprocentní.

Melanomů není mnoho, zato zabíjejí
Kožní buňky vyrábějí barvivo melanin, které má kůži chránit před slunečním zářením.

Pokud je však záření příliš časté a intenzivní, poškodí se genetický materiál buňky a ta se zvrhne ve zhoubnou formu - melanom. Ten sice zaujímá jen asi pět procent mezi všemi nádory kůže, na druhé straně z nich představuje největší ohrožení zdraví a života.

Během roku 2003 zemřelo v České republice na důsledky melanomového onemocnění 354 lidí. Se stejnou diagnózou se jich v průběhu tohoto roku objevilo 1690, což je od roku 1970 vzestup více než čtyřnásobný.

S množstvím barviva melaninu také souvisí určení fototypu člověka, kdy nejnižší číslo má albín a nejvyšší Afroameričan, který má díky velkému množství barviva velkou ochranu.

Většina Čechů spadá pod fototyp dva a tři. Pro druhý fototyp je typická světlá kůže i vlasy, tito lidé na slunci obvykle zrudnou. Lidé s fototypem tři jsou často hnědovlasí, zrudnou málokdy a opálí se dohněda.

Sledujte znaménka
Névy, jinak známé jako znaménka, jsou shluky pigmentových buněk. Protože se zhoubné nádory z jedné třetiny vyvinou z mateřského znaménka, je dobré je sledovat.

Běžně jich na lidském těle najdeme deset až čtyřicet, lidé s více než padesáti znaménky musí rozhodně chodit na pravidelné prohlídky, protože jim hrozí větší riziko vzniku rakoviny kůže.

Mechanické dráždění, například v místě lemu kalhot, může z nevinného névu vytvořit zhoubný. Jakékoli krvácení nebo svědění jsou podezřelé a patří do rukou kožního specialisty. Toho by měl člověk navštívit jednou ročně.

Melanom se může zřídka objevit i jinde než na kůži, například v oku. Petr Novák z oftalmologické kliniky vinohradské nemocnice podotýká: "Melanom je nejčastějším typem očních nádorů. Bohužel je většina těchto nádorů bezpříznaková a objevit je může až oční lékař."

Odvrácená strana slunce
Zatímco dříve melanom patřil k poměrně vzácným nádorům, dnes počet pacientů s melanomem roste, a to kvůli stále populárnímu opalování, ztenčené ozonové vrstvě a jiným vlivům.

Nádory kůže jsou zrádné tím, že si jich člověk všimne až o několik let později od chvíle, kdy si kůži nadměrným sluněním poškodil.

Až v 80 procentech případů se kůže poškodí už v dětském věku, proto se dermatologové zásadně stavějí proti vystavování kojenců slunci. Děti do dvou let by alespoň neměly zůstávat na přímém slunci přes poledne.

Jako vždy i zde platí, že je levnější investovat do prevence než do léčby. Dnes už každý ví, že by se měl před pobytem na slunci natřít krémem s ochranným faktorem, nosit klobouk a sluneční brýle, protože paprsky poškozují i zrak.

Pro osoby se světlou pletí nebo pro malé děti je ještě bezpečnější zakrytí těla látkou. Nejlépe chrání látky barevné, které pohlcují více záření, než bílé nebo tenké materiály.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Potraviny, které byste rozhodně neměli omývat před vařením

Ilustrační snímek

Takřka každý ví, že si má před jídlem umýt ovoce či zeleninu. Možná vás však překvapí, že jsou potraviny, které byste...

Za migrény mohou ženské pohlavní hormony, tvrdí vědci

bolest hlavy, ilustrace

Role pohlavních hormonů ještě zdaleka není do důsledku prozkoumána. Že se s rostoucí hladinou testosteronu zvyšuje chuť...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...Najdete na iDNES.cz