Zdravé nohy jsou jako dar, naučte se o ně pečovat

  3:00aktualizováno  3:00
Zdravé, hezké, bez bolesti. Každá žena si přeje, aby její nohy byly právě takové. Ne každé se to ovšem splní. Zdravé a hezké nohy jsou jako malý dar, o který se musí pečovat. A to nejen pravidelnou pedikúrou.
Pedikúra by se měla provádět pravidelně po čtyřech týdnech.

Pedikúra by se měla provádět pravidelně po čtyřech týdnech. | foto: Profimedia.cz

Nohy nás odnesou tam, kam potřebujeme. Poskytují nám takřka nenahraditelnou službu. Proto si zasluhují i náležitou pozornost. Nejen jako "odměnu" za jejich službu, ale i jako prevenci před případnými zdravotními problémy. Mezi ty nejnepříjemnější patří křečové žíly.

Pro mnohé ženy jsou například masáže nohou a pedikúra symbolem luxusu, který si dopřávají slečinky bohatých manželů, protože neví, co s volným časem a penězi.

"Pedikúra a masáže ale mají svůj zdravotní význam, stejně jako správný výběr bot," upozornil odborný server krecove-zily.cz.

Nebezpečné vysoké podpatky

Někdy je při výběru bot vhodnější zvolit ty sice méně elegantní, zato pohodlnější. Nevhodný tvar nebo příliš vysoké podpatky mohou způsobit nepříjemné otlaky, zrohovatění kůže, kuří oka a mozoly.

A smyslem pedikúry je právě tyto nežádoucí "ozdoby" odstranit a zároveň celkově zkrášlit nohy. Pokud některé z žen připadá profesionální pedikúra příliš drahá nebo si ji prostě nemůže dovolit, existuje i levnější varianta: pečlivé a pravidelné ošetřování pomocí pemzy. Je to dostačující.

Pedikúra by se měla provádět pravidelně po čtyřech týdnech s cílem předejít tvorbě ztvrdlé kůže.

Pozor na plísně

U neudržovaných nohou mohou zůstat nehty, které se pak snadněji nakazí mykózou, tedy plísňovou infekcí. Existují sice různé "zázračné" mastičky, v televizi jsou na ně snad každý den reklamy, ovšem realita je taková, že se této choroby už prakticky nikdy nedá na 100 procent zbavit.

Nehty napadané mykózou se různě krabatí, kroutí, žloutnou a jsou nevzhledné. Pokud trpíte například cukrovkou, bércovými vředy nebo třeba jen rozsáhlejšími varixy, spadáte do ohrožené skupiny, které by plíseň navíc mohla způsobit velké potíže.

"V takových případech stačí malá oděrka a narušená imunita. Plíseň se drobným poraněním na kůži rozšíří hlouběji. Značně tak zkomplikuje hojení bércových vředů, nebo se v oblasti křečových žil může na jejich vzniku podílet. A nastupuje komplikovaná a dlouhodobá léčba s nejistými výsledky," upozorňuje server.

Masáže odplaví zplodiny

Masáže napomohou prokrvení unavené tkáně a odplavení zplodin metabolismu. Pokud si opět nemůžete dovolit z jakéhokoli důvodu profesionální masáž, požádejte třeba svého partnera, ať vám namasíruje lýtka a chodidla.

Pokud trpíte otoky, které se objevují po delším stání, napomůžete jemnou masáží návratu tekutiny do cévního systému. Stále oblíbenější se stává metoda lymfodrenáže, kterou nabízí čím dál více wellness salonů.

Lymfatický systém slouží jako jakási tkáňová kanalizace, která odnáší nejrůznější škodliviny. Skládá se z lymfatických cév a tekutiny - lymfy. Tok směřuje vždy od špiček prstů směrem k srdci, na rukou i na nohou. Pod levou klíční kostí ústí hlavní mízovod do velké žíly. Cílem lymfodrenáže je urychlit tok lymfy a zlepšit její funkci odklízeče nepotřebných látek a buněk.

Rozšířené křečové žíly

Ani sebedokonalejší masáže ovšem mnohdy nezabrání vzniku křečových žil. Většina lidí se musí smířit s tím, že je někdy tato nepříjemnost bude trápit. Zvlášť těžké to je samozřejmě pro ženy.

Lékař Jaroslav Dragoun, který se žilními chorobami zabývá dlouhodobě, řekl před časem iDNES.cz, že podle stupně závažnosti má křečové žíly 50 až 80 procent české populace. Tím se Česko neliší od ostatních středoevropských států.

"Křečové žíly jsou dědičné. Ne každý je sice musí zdědit, ale pravděpodobnost je vysoká," upozornil Dragoun, podle něhož žádná dokonalá prevence před křečovými žílami neexistuje.

Obvykle jde spíše o kosmetický problém než o závažné onemocnění. V horších případech pomohou speciální stahovací punčochy nebo operace.

Autoři:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Školám schází vzduch. Větrání mikroventilací nestačí, říká odborník

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

Školy sice vyměňují okna a zateplují fasády, ale na větrání nikdo nemyslí. Na problém upozorňuje v pátečním magazínu...

VIDEO: Dívka, které lékaři odstraňovali nádor z mozku, při operaci zpívala

Hudba je pro devatenáctiletou Kiru Laconettiovou tím nejdůležitějším v životě.

Devatenáctiletá Američanka se na operačním sále postarala o neobvyklou hudební kulisu. Život Kiry Laconettiové patřil...

Najdete na iDNES.cz