Nepodceňovat sílu slunečních paprsků se vyplatí. Především při lenošení na...

Nepodceňovat sílu slunečních paprsků se vyplatí. Především při lenošení na pláži. | foto: Profimedia.cz

Deset triků, jak na krásné a zdravé opálení

  • 18
Čím a jak se mazat, na které partie nezapomenout a kdy se radši před sluncem schovat do stínu? Poradíme, jak si z dovolené přivézt krásný bronz místo červeného nosu a loupajících se zad.

Každý ví, že sluneční záření je jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí pokožky a může způsobit i rakovinu kůže. Sluneční paprsky však zároveň potřebujeme pro tvorbu vitaminu D. Ten si vyrábíme v kůži pomocí sluníčka a v určitém množství jej přijímáme stravou.

Fotogalerie

„Vitamin D má vliv na metabolismus, imunitní systém, ale i na onemocnění dolních cest dýchacích. Jeho nedostatek může stát za svalovou slabostí a u některých obezit,“ říká Markéta Majerová, korektivní dermatoložka Medicom Clinic a dodává, že při vhodné stravě by nám měla stačit 1 hodina sluníčka týdně.

V létě a na dovolené se ale delšímu slunění těžko vyhneme. Kvalitní ochrana proti slunci by proto měla být komplexní. „Stupeň ochrany proti sluníčku se řídí typem pokožky, místem pobytu, prováděnými aktivitami i věkem. Žádný přípravek nám ovšem neposkytne 100% ochranu proti sluníčku, proto je vhodné dodržovat základní pravidla,“ radí dermatoložka.

1 Začněte pomalu

Vyrazit hned první den na pláž s ochranným faktorem 10 není rozhodně nejlepší nápad. Raději začněte poctivě padesátkou a SPF faktor postupně snižujte. I tak se určitě opálíte.

2 Půl hodiny předem

Ještě předtím, než vyrazíte z klimatizovaného hotelového pokoje na rozpálenou ulici či pláž, namažte se. Ochranné filtry potřebují minimálně 20 minut až půl hodiny, než začnou působit.

3 Každé dvě hodiny

Jedním namazáním bychom rozhodně skončit neměli. Obzvláště pokud jsme na přímém sluníčku, měli bychom sáhnout po opalovacím krému či oleji zhruba každé dvě hodiny. Stejně tak ochranný faktor snižuje i koupání či pocení. Skvělým pomocníkem jsou v tomto případě spreje, které jsou voděodolné a dají se nanést i poté, co vylezeme z vody.

4 Problémové partie

Některá místa jsou náchylnější ke spálení než jiná, přesto na ně často zapomínáme. Patří mezi ně nejen uši, nos, nebo nárty u nohou, ale také prsty, pěšinka ve vlasech, rty a oční víčka.

5 Tváří v tvář

Pleť na obličeji je citlivější než na zbytku těla. Proto je dobré místo klasických opalovacích krémů volit přípravky, které zvládnou její specifika. Zkusit můžete SPF ve spreji v podobě neviditelné mlhy, nebo mléka s lehkou texturou. Nezanechávají bílý povlak a vy nemusíte dlouho čekat, až se vsáknout. Jejich velkou výhodou je to, že se dají nanést i přes make-up. Můžete po nich sáhnout kdykoliv během dne bez obav z toho, že se vám rozmaže řasenka.

Abychom se opálili a nespálili, měli bychom se mazat i pod tričko. Ani klobouk a sluneční brýle by neměly v naší výbavě chybět.

6 I pod tričko

Ťukáte si na čelo, proč byste se měli mazat, když na sobě máte tričko? Obyčejná bílá látka má SPF 5. Navíc přírodní materiály mají nižší ochranou schopnost a tmavší barvy absorbují více UV záření než světlé. Pokud máte velmi světlou či citlivou pokožku, vyplatí se nosit dlouhý rukáv, nebo speciální oblečení z polyesteru, které se hodí i na vodní sporty. Zapomínat byste neměli ani na klobouk či jinou přikrývku hlavy a sluneční brýle.

7 UVA + UVB

Ve zkratce si stačí pamatovat: UVB - burning (spálení), UVA - ageing (stárnutí). Chcete-li být chráněni před oběma typy záření, prohlížejte obaly, ne všechny výrobky totiž filtrují i UVA.

8 Siesta

Obyvatelé jižních států moc dobře vědí, proč se mezi 11 až 15 hodinou drží ve stínu. Pokožce prokážete velkou službu, pokud v tuto dobu zůstanete v klimatizovaných prostorách hotelu. Nejbezpečnější jsou paprsky před devátou ráno a po páté hodině večer.

9 Pod mrakem

Máte pocit, že když je zatažená obloha, nehrozí vám od slunečních paprsků žádné nebezpečí? To je velký omyl. Paprsky pronikají i přes mraky. Stejně tak se sluneční záření odráží i od hladiny vody, skla či písku. Spálit se proto můžete i v moři či pod slunečníkem.

10 Make-up až pak

Po namazání opalovacím přípravkem s vyšším UV faktorem je potřeba počkat alespoň 10-15 min a pak nanést make-up. Ideální je používat speciální tónované vysoké UV faktory. Částečnou ochranu před sluncem poskytují i některé BB krémy, make-upy či podkladové báze. Jestliže se tedy malujete každý den, můžete hledat SPF i u dekorativní kosmetiky. Určitě od ní ale nečekejte stoprocentní ochranný štít.

Podívejte se, jak správně nanášet opalovací krém:

14. května 2013