Ona

Zbytky jídla nezahazujte. Léčí!

  • 1
Studené zbytky od oběda či večeře nemusejí nutně putovat do koše. Jsou totiž možná účinnější v boji proti rakovině, než cereálie s vysokým obsahem vlákniny, tvrdí přední britští vědci. Dosud se mělo za to, že nejlepším bojovníkem proti rakovině zažívacího ústrojí je právě dostatek vlákniny.
Ale možná je to jinak: Studené brambory, vařené fazole, rýže či ovesná kaše obsahují velké množství nestravitelného zkrystalizovaného škrobu, který zabraňuje vzniku nemoci, tvrdí profesor John Burn.

Podle laboratorních testů tato forma uhlovodanů působí změny ve střevech, které je chrání proti genetickým spouštěčům zhoubného bujení. Nejlepším zdrojem tohoto škrobu jsou studené potraviny bohaté na uhlovodany, tvrdí profesor Burn.

"Když se tyto potraviny vaří či ohřívají, změní škrob strukturu a stane se stravitelnějším," vysvětlil Burns na přednášce na Univerzitě v Leicestru. "Ale když jídlo vychladne, škob zkrystalizuje ve formu, která se dostane do střev a reaguje
s bakteriemi." Tím podle něj vznikne chemická látka, která má prokazatelný účinek na 12.000 genů vyvolávajících rakovinu střev.