Ona
Dětský web Alík

Dětský web Alík - Správce webu zpřísnil pravidla pro diskuzi. | foto: iDNES.cz

Zavřeli nám Alíka, zoufaly si děti

  • 24
Alik.cz není zdaleka jediným českým dětským webem, ale po dvou reportážích v televizi se zdá být nejznámějším. Hlavně proto, že si tam děti spolu povídaly sprostě.
Trápí vás děti?
Poraďte se s odborníkem

Vulgární zakázané výrazy proložily mezerou, pomlčkou, hvězdičkou, aby je správce nemohl automaticky odstranit.

Většinu příspěvků s nevhodnými výrazy poslaly děti ze základních škol. "Podle IP adres jsme zjistili, že si děti tento obsah na Alíka vnášejí samy," řekl iDNES.cz administrátor webu David Formánek.

Diskuzní fóra podle něj prohlížejí a vulgarity, které nezlikviduje automatický filtr, odstraňují dva lidé. "Během jedné pracovní hodiny zruší každý z nich na dvě stovky nevhodných příspěvků."

Svůdná anonymita

Za nevhodnými výrazy stojí především anonymita. "Děti si vymyslí registraci, schovají se za přezdívku a svěřují se počítači kolikrát s problémy, které si netroufnou říct rodičům a přiměřeně svému věku zkoušejí, jak daleko mohou zajít, třeba právě ve verbálním projevu,"  uvedl pro iDNES.cz Miroslav Piňos, ředitel pedagogicko-psychologické poradny v Bruntále.

Roli podle něj hraje také to, že většinou jich u počítače sedí víc. "Machrují jeden před druhým a navzájem se hecují, kuráž jim dodá i další jedinec odjinud, který používá nevhodné výrazy," dodává psycholog.

Promiňte, psaly děti

Po odvysílaných reportážích vydavatel diskuzní fórum na Alíkovi zavřel a slíbil, že viníky odhalí. Děti se zalekly a redakci zavalily desítkami kajícných dopisů. "Co mě ted čeká?? V reportáži ste říkali že to řeknete rodičům a škole...já toho šíleně lituju a už nikdy na světě to neudělám!" Psali ti se špatným svědomím. "Mrzí mě to tak, že jsem dneska brečela..."

Další diskutující děti z Alíka zas posílaly zklamané dopisy. "Prosím otevřete naši klubovnu, přišel jsem o kamarády," píše slušná většina. Administrátor tedy zpřísnil pravidla a diskuzní fórum tuto středu znovu otevřel.

Diskuze mezi mantinely

Mediální expert Milan Kruml s kontrolou a řízením diskuzí souhlasí. Dětský web se podle něj pohybuje ve stejných mantinelech, jako kterýkoliv jiný dětský pořad a je, stejně jako jiná média, do jisté míry vzorem a tvůrcem norem. "Všechny mediální diskuze jsou moderované, takže nevidím důvod, proč by neměla být i stejným způsobem korigována debata dětí."

V jiných zemích se zákon dokonce konkrétně zabývá jazykem v médiích, u nás je jeho výklad volnější, a tak záleží víc na samotném vydavateli a jeho zdravém rozumu. "Dal by ale někdo rozumný rodičům signál, že tady existuje web, kde mohou jejich děti úplně všechno?" ptá se Kruml.

Poznej a vyhni se!

"Ve zkušebním elektrotechnickém ústavu se tradovalo, že nejbezpečnější žárovka je dřevěná... Do té se prostě žádný proud nedostane. A pokud bude někdo chtít maximálně bezpečný internet pro své dítě, pak by si k němu musel stoupnout a vše sledovat, anebo ho prostě na internet nepouštět," myslí si Radka Páleníková, šéfredaktorka Dětské tiskové agentury DTA.

Ta má s  nevhodnými texty své zkušenosti. "V každé skupině se najdou tací, kteří zkoušejí ´co mi ještě projde´. Zdá se, že rouška anonymity dělá i z jinak prima dětí potenciální provokatéry. Po smršti vulgarit nabízených dnes a denně médii všeho druhu se není příliš co divit."

Páleníková považuje za dobrou cestu i to, co dělají celé generace rodičů se zápalkami a dalšími nástrahami, které kolem dětí jsou: "Prostě je třeba, aby se naučily znát nebezpečí a uměly se mu vyhnout."

Skutečné nebezpečí

Šéfredaktorka naráží stejně jako psycholog Piňos na to, že největší nebezpečí nespočívá v tom, že se děti baví na internetu sprostě. "Když jim diskuzi zavřeme, přejdou na jinou, anebo se budou stejně bavit mezi sebou. Takoví jedinci spíš jen ostatní chataře otravují, protože kazí smysluplné debaty, kvůli nimž se připojila většina slušných dětí."

Skutečná hrozba spočívá podle odborníků v tom, že anonymitu snadno zneužijí agresivní a nebezpeční dospělí jedinci. Ti pak mohou posouvat diskuzi až k tématům, o nichž by se normálně děti nedozvěděly, případně iniciovat setkání... 

Desatero bezpečnějšího internetu
Nejen pro děti ...
 
1. Nezapomeň: opatrný internetový surfař je inteligentní surfař!
2. Nedávej nikomu adresu ani telefon! Nevíš, kdo se skrývá za obrazovkou!
3. Neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, nesděluj svůj věk!
4. Udržuj heslo své internetové schránky v tajnosti, nesděluj ho ani kamarádovi!
5. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární e-maily!
6. Nedomlouvej si schůzkou po internetu, aniž bys o tom řekl alespoň jednomu z rodičů.
7. Pokud Tě nějaký obrázek nebo e-mail šokuje: okamžitě opusť webovou stránku.
8. Svěř se dospělému, pokud Tě internet vyděsí nebo přivede do rozpaků!
9. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy!
10. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš!

Zdroj: Nadace Naše dítě