Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zavoláme radši manželovi? Proč někdy muži mluví na ženy jako na idioty

  2:57aktualizováno  2:57
Muži v montérkách se usnesli, že nejsme schopné zařídit technické věci, jako je oprava auta nebo výběr oken do bytu, a proto je třeba zahrnout nás despektem.
Muži v montérkách neradi vidí, když jim žena ukáže, že není úplně mimo.

Muži v montérkách neradi vidí, když jim žena ukáže, že není úplně mimo. | foto: Profimedia.cz

Automechanik se tváří otráveně. Právě jsem mu pojmenovala závadu na autě, jak si přál. Nefunguje přední světlo na straně spolujezdce. Pořád na mě kouká, jako bych přijela ve stroji z jiné galaxie: "Jaké světlo?"

"Pravé přední, asi tam praskla žárovka...," napovídám rozpačitě tomu muži v ušmudlaných montérkách, který se ani neobtěžuje na mě dívat a kreslí si něco do papírů. Zároveň přemýšlím, co dělám špatně, že nejsem schopná defekt na svém autě vysvětlit. Moc tomu nerozumím, ale jak to říct jinak? Je to prostě světlo.

"Pořád nechápu, co myslíte," mele si mechanik svou a pak se jakoby v náhlém poznání plácne do čela: "Jo tááááák! Vy myslíte světlomet!!!"

Přejdu to díky tomu, že si v duchu napočítám do deseti a sevřu pevně rty, aby je nenapadlo vyplivnout nějaký protiútok. V tu chvíli je jasné, že jakékoliv rozčilování by bylo zbytečné a vlastně i žádané okolním publikem. Autoservis je jedno z míst, kde vládnou muži a svoji nadvládu dávají opačnému pohlaví důsledně najevo. Třeba jako teď.

Bez souvětí a pomalu

Nebuďme nespravedliví k automechanikům, podobně to mají v hlavě nastavené i mnozí řemeslníci, dělníci, správci počítačových sítí, opraváři čehokoliv, prodavači v hobby marketech. Společně jako by se usnesli, že žena pomaleji chápe, když jde o technické záležitosti, a je třeba na ni mluvit v jednoduchých větách a hlavně p-oma-l-u. A vůbec nejlepší je se s ní vůbec nezdržovat a rovnou se obrátit na manžela.

"Ve společnosti pořád panuje názor, že žena nerozumí chlapským věcem, proto se k ní muži chovají s despektem," říká Linda Sokačová, ředitelka organizace Gender Studies, která usiluje o rovnoprávné postavení mužů a žen ve společnosti.

Také ona má historku s řemeslníkem. S přítelem rekonstruovali byt a rozdělili si spravedlivě úkoly. Na ni vyšla výměna dveří. Řemeslník přišel, chvíli se rozhlížel a pak se s nedůvěrou v očích zaměřil na majitelku bytu. "Řekl mi, ať radši nejdřív zavolám manželovi, požádám ho o souhlas a pak teprve podepíšeme smlouvu. Jako že já nejsem schopná pochopit systém a vyhodnotit, které dveře jsou nejlepší," směje se Linda Sokačová.

Vzala to jako vtipnou historku, kterou občas pobaví přátele. Samotnou ji však štve, že ve společnosti přetrvávají stereotypy, že o technických věcech má právo rozhodnout muž, protože jen on jim rozumí, bez ohledu na to, jestli to tak je. "Prostředí mechaniků nebo opravářů je ryze mužské, takže se v stereotypním pohledu na druhé pohlaví utvrzují navzájem," vysvětluje Linda Sokačová.

Vy snad radši mlčte

Dvaatřicetiletá Martina žije s partnerem, který pracuje ve fabrice na výrobu autoskel. Ona proto moc dobře ví, že každé sklo v autě má svůj kód, kterým se pozná, z jaké pochází várky, z jakého dne, prostě takové rodné číslo. A Martina ho umí díky svému muži dešifrovat. Stalo se jí, že musela do autoservisu s rozbitým čelním sklem, od kterého se odrazil kamínek. Shodou okolností měla v té době fabrika odstávku, jedna várka skel byla vadná, sklo pukalo, a řešilo se, co s tím. A tak Martina vybavená touto informací přišla do servisu a mechanika se zeptala, z jaké várky pochází čelní sklo, které jí mechanici namontovali do auta.

"Jo, paninko, to nevím. Musel bych se vrtat v papírech a na to nemám čas," odpálil otázku muž za stolem. "Stačí, když se podívám na kód, můžu?" nenechala se odbýt zákaznice.

(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek)

"To nemá smysl, tomu stejně nebudete rozumět," mávnul rukou automechanik. Neodradil ji. Našla kód a vysypala ze sebe datum výroby i konkrétní várku. Muž se zmohl jen na to, že pohledem do papírů ověřil, že má pravdu. Zabralo mu to dvě vteřiny.

Autoservis pro ženy

Oni totiž muži v montérkách neradi vidí, když jim žena ukáže, že není úplně mimo, když jde o opravu auta, výběr podlahy do domu nebo koupi sekačky na trávu, i proto se někdy snaží jakoukoliv aktivitu zarazit už v zárodku.

"Automechanici se obecně k ženám chovají arogantně, nesnaží se jim nic vysvětlit a dost často je i okradou," střílí do vlastních řad automechanik Martin Pirner. Znechucení nad tím, jak se v servisu dokážou chovat k opačnému pohlaví, ho přivedlo na myšlenku zřídit autoservis pro ženy. V pražských Horních Počernicích tak před půl rokem vybudoval první takový v Česku.

"Nesouhlasím s tím, že ženy obecně nerozumí autům. Stejně tak jsem nikdy nepodporoval myšlenku, že jsou špatné řidičky. Není možné to takhle zobecňovat na celé pohlaví, znám spoustu mužů, kteří jsou horší. Přesto se k ženám v autoservisech chovají tak, že nejsou schopné nic pochopit, a ještě na nich rejžujou peníze. Dělá se to třeba tak, že při odjezdu na něco zapomenete, aby dotyčná musela co nejdřív zpátky. Na chlapy si tohle tolik nedovolí," říká Martin Pirner. Ze stejného důvodu nabízí ženám i poradenství, když chtějí auto nebo motorku kupovat.

Tatínek ve školce

Ryze mužské prostředí znamená, že muž v něm získává pocit vlastní převahy. "Je to podobné situaci, když se muž dostane někam, kde vládnou ženy, také se tam nebude cítit dobře," říká Linda Sokačová. Takových míst však mnoho není. Ředitelka Gender Studies zmiňuje mateřskou školu.

Ilustrační foto.

Představte si to: otec přivádí syna, aniž by to dělal pravidelně. Nemůže najít skříňku v šatně, neví, jaké natáhnout boty, s převlékáním bojuje, přestože ostatní rodiče (většinou matky) jsou už dávno na cestě do práce. A ty ostatní pro jistotu kontrolují, jestli svému dítěti při oblékání nevykloubil ruku v rameni.

Jenže takový tatínek má přece jen lepší výchozí pozici než žena při nákupu akumulační vrtačky. Té bude prodavač dávat najevo, že není schopná tenhle nákup zvládnout. Tatínek ve školce bude ostatními opěvovaný, jak je odvážný a šikovný, že to zvládnul.

Benzin místo nafty

Nutno uznat, že někdy si za podceňování ze strany mužů můžeme samy. Stačí si zadat do internetového vyhledávače spojení "žena v autoservisu" a objeví se video, na němž řidička vjede do dílny tak nešikovně, že sjede do otvoru pro mechaniky, který využívají při opravě podvozku.

Na druhou stranu však znám muže, který koupil do auta s dieslovým motorem plnou nádrž benzinu, přestože své přítelkyni doma neustále opakoval: "Hlavně nezapomeň, že tankujeme naftu!"

Má smysl se v podobných situacích bránit? Linda Sokačová z Gender Studies poznámku ku svého řemeslníka přešla, protože chtěla mít výměnu oken co nejdřív za sebou a odmítala si kazit den ještě hádkou s tímto mužem. Univerzální radu pro ostatní nemá: záleží na situaci a vaší povaze. Je samozřejmě lepší se ozvat, ale musíte zvážit, jestli to stojí za to.

Mnohá nedobytná prostředí se otevřou ženám, až do nich opačné pohlaví více pronikne. V zahraničí už začali, vznikají tam projekty, které zapojují ženy do řemeslných profesí. Zákaznice tak dříve dostanou to, co postrádají: přístup bez úšklebků a vět o tom, jak je třeba to probrat ještě s manželem. Uvidíme, kolik let to bude trvat u nás, za jak dlouho bude i mužům směšná věta, kterou slyšela Karla od domovního prodejce, jehož nabídku odmítla ve dveřích. Nedůvěřivě se na ni podíval a říká: "A vy o tom můžete rozhodovat?"

Autor:


Nejčtenější

Zpěvačka Paloma Faith na Britain Q Awards (Londýn, 18. října 2017)
Moje děti budou genderově neutrální, říká zpěvačka Paloma Faith

Loni v prosinci se britská zpěvačka Paloma Faith (36) poprvé stala maminkou. S francouzským partnerem Leymanem Lahcinem (30) by chtěla mít další potomky....  celý článek

Páj s modrým sýrem a hruškami
Švédská kuchyně nejsou jen ryby. Tři recepty z nové severské kuchařky

Hity středomořské, italské nebo třeba bavorské kuchyně dovede většina z nás vyjmenovat i ze spaní, zatímco o té severské toho víme mnohem méně. S největší...  celý článek

Sportovní moderátor ČT Vojtěch Bernatský s rodinou
Vojtěch Bernatský: Starat se o děti a hrát si s nimi je nejvíc

O povolání sportovního moderátora snil Vojtěch Bernatský už v první třídě, komentoval vymyšlené zápasy, zpíval, šaškoval. Sen si splnil už jako student, jen na...  celý článek

Přírodní oleje jsou báječným kosmetickým pomocníkem. Pokud víme, jak nám mohou...
Jak se vyznat v pleťových olejích? Kokosový na tělo, měsíčkový na tvář

Oleje patří do kosmetické výbavy stejně neodmyslitelně jako třeba pleťové krémy, sprchové gely nebo líčidla. Nejen, že skvěle pomáhají například s odličováním,...  celý článek

Nicola Formichetti kdysi oblékal Lady Gagu, teď vládne několika módním značkám.
Nicola Formichetti: Muž, který oblékl Lady Gaga do masa a masy do denimu

Vytvořil pro Lady Gaga šaty z masa i image, co změnila tvář popové hudby, vedl několik velkých světových značek a dostal se do vedení předních módních...  celý článek

Další z rubriky

Herec Zdeněk Piškula v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.tv (13. prosince 2016)
Zdeněk Piškula: Už mě nebaví hrát puberťáky bez charakteru

Zdeněk Piškula loni zvítězil v soutěži StarDance, ale hlavně - bylo mu osmnáct. Z blonďatého chlapečka ze seriálu Vyprávěj je mladý muž, který má velké plány....  celý článek

Herec Jan Hájek
Moje epilepsie je něco jako LSD, říká herec Jan Hájek

Upozornil na sebe před dvěma lety rolí Tomáše ve filmu Kobry a užovky. Letos se výrazně zapsal do povědomí televizních diváků v seriálu Bohéma a nedávno jako...  celý článek

ilustrační snímek
Tetování mužům přidává na atraktivitě. U žen je to naopak, tvrdí výzkum

Vytetované obrázky, ornamenty i nápisy na kůži jsou stále populárnější mezi muži i ženami. Proto se na ně zaměřil výzkum britské univerzity v Lancashiru a...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Barevná oční linka DYI: Nahraďte černou klasiku
Barevná oční linka DYI: Nahraďte černou klasiku

Jemnějším typům příliš nesvědčí klasická černá tužka na oči - na jejich tváři působí tvrdě. Naopak barevná linka z očníc... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.