Ona

Zatočte s jarní únavou!

Příliš dlouhá zima, nedostatek vitaminů a pohybu a také časté infekce. Tak lze shrnout údaje na jedné straně matematické rovnice. Výsledek na straně druhé? Jarní únava jako vyšitá. Možná to také znáte.

Rady, jak bojovat s jarní únavou - čtěte ZDE

 


Už pár dní, nebo dokonce týdnů vás nic nebaví, pohled na věčně šedivou oblohu vás vyčerpává a nejradši ze všeho byste někam zalezli a spali.

Vše je jasné, i vás letos dostihla jarní únava. Není to nic vážného, ale dokáže to hodně otrávit život, protože člověk nemůže dělat nic naplno podle svých představ.

Jarní únava byla, je a bude
"Ano, takový stav organismu, projevující se sníženou obranyschopností a vyšší unavitelností, existuje a bývá vázán právě na roční období," potvrdila profesorka Zuzana Brázdová z brněnského Ústavu preventivního lékařství.

"Jarní únava postihuje více či méně každého člověka a rozhodně není jevem pouze moderní doby. Postihovala již naše předky a pravděpodobně se jí nevyhneme ani v budoucnu," soudí pražský imunolog Martin Nouza.

Jistě, podobná únava může člověka dostihnout prakticky kdykoli, ale právě na jaře jí trpí nejvíce lidí. "To je pochopitelné, protože za sebou máme dlouhou zimu a ta je hodně zátěžovým obdobím," vysvětluje pražská psycholožka Zdena Sládečková.

Lidem chybělo světlo
Podle ní vadí například fakt, že je v zimě málo světla, které přitom lidské tělo potřebuje k vytváření chemických látek ovlivňujících náladu. "Kdo chce překonat jarní únavu, měl by si uvědomit, že spolu úzce souvisí stav těla a duše," doplňuje psycholožka Sládečková.

Jinými slovy - dobrou náladu a vůbec celkovou vitalitu lze ovlivnit  třeba i tím, co si člověk nandá na talíř. Únavu a vyčerpání totiž zvyšuje i stále chudší nabídka vitaminů. Jablek a dalšího ovoce je sice v obchodech nebo sklepích stále dost, ale vitaminů v nich bývá mnohem méně než na podzim.

"Proto je třeba jíst zeleniny a ovoce hodně - a  vůbec, postupně hutnou stravu nahrazovat lehčími a zdravějšími jídly," radí profesorka Brázdová.

Ztracenou energii lze znovu získat
Jarní únavu je možné při troše úsilí překonat. Chybu by však udělal ten, kdo by se rozhodl ji ignorovat, nebo naopak zaspat. Únavou si totiž naše tělo říká o pozornost.

Láska, pocit bezpečí a možnost seberealizace. Tak shrnuje Zdena Sládečková ty správné ingredience, které dohromady tvoří životní pohodu člověka.

A jaký že je jejich vztah k jarní únavě? Pokud se někomu výše zmíněných pocitů nedostává, může se cítit špatně, vyčerpaně a unaveně. A po dlouhé zimě o to hůře, že mu navíc chybí i takové věci, jako je sluneční svit a vitaminy, minerály a stopové prvky z potravy.

"Stav těla a duše spolu velmi souvisí, lidé si to však leckdy neuvědomují," říká psycholožka, která proto lidem radí, aby se snažili přijít na to, co vlastně jejich tělo potřebuje. Zmíněnou láskou přitom hned nemyslí nutně erotické zážitky, ale třeba fakt, že člověk by měl udržovat přátelství, rozvíjet již existující vztahy a podobně.

I když právě jaro v mnoha lidech vyvolává touhu po nových milostných zážitcích - v anglicky mluvících zemích pro tento pocit dokonce existuje pojem "spring fever" neboli jarní horečka. A naopak i sexuologové připouštějí, že láska a sex mohou být lékem na jarní únavu.

Bylinky plné vitaminů
Pojem "jarní únava" je sice poměrně nový, ale své o něm věděli i lidé v minulosti a také proti němu bojovali. "Dokladem toho je široce rozšířené vkládání půstu nebo využívání prvních zelených výhonků jarních bylinek. Na pročištění organismu po dlouhé zimě se používaly bylinné čaje z listů břízy, natí mařinky vonné a dalších bylinek," připomíná imunolog Nouza.

Podle něj se vyplatí i dnes zařadit do našeho jídelníčku první jarní byliny, jako je například řeřicha, mladé pampeliškové listy, pažitka, hrachové výhonky a podobně. Někdy však k doplnění  potřebných vitaminů a minerálů ani úprava jídelníčku k dosažení fyzické i psychické pohody nestačí. Pak je nutné užívat multivitaminové přípravky.

Ty by měly obsahovat hlavně antioxydanty, tedy látky, které chrání buňky před škodlivým působením volných radikálů. K nejdůležitějším antioxydantům patří beta-karoten, účinné látky ženšenu, ubichinon, vitaminy C a E, z minerálů selen a zinek.

Pozor na letní čas!
Některé lidi navíc mírně rozhodí fakt, že se mění čas ze zimního na letní. Všichni budou muset vstávat o hodinu dřív. Podle Heleny Illnerové, předsedkyně Akademie věd, která se tímto problémem dlouhodobě zabývá, se s tou změnou naprostá většina lidí vyrovná během pár dní.

Na druhé straně však připustila, že by bylo příjemnější, kdyby se čas měnil až o měsíc poději - teď totiž tento časový posun bude pro některé brzy vstávající lidi znamenat, že se budou opět budit do tmy, což jim na náladě nepřidá.

Je navíc možné, že rady nezaberou hned. Jarní dovolená je v česku zatím pojmem spíš neznámým, ale imunolog Martin Nouza ji doporučuje. "Optimální je vyjet si například na hory nebo si vzít pár dní volna a věnovat se svým zálibám. Vymezit si část dovolené i na jarní období organismu zaručeně prospěje."

JAK ZAHÁNÍTE JARNÍ ÚNAVU?

Jana Koubková, zpěvačka  
Jarní únavu občas pociťuji. Snažím se proto dobře vyspat a dostatečně odpočívat. Také mi pomáhají procházky do přírody, zvláště když se tam jaro začíná skutečně projevovat.

Jiří Suchý, divadelník 
Za mě ji zahánějí termíny. Když musím mít něco hotovo, nemůžu si jarní únavu dovolit.

Dana Morávková, herečka
Je možné, že únava souvisí s ročním obdobím, já na to ale netrpím. Co se dá dělat, do práce se musí na jaře stejně jako v létě.