Spolupráce při domácích pracích je nejvíc hodnocenou věcí v manželství.

Spolupráce při domácích pracích je nejvíc hodnocenou věcí v manželství. | foto: Profimedia.cz

Zapomeňte na sex, raději vyneste odpadky!

  • 101
Počet lidí, kteří považují děti za velmi důležité pro funkční manželství od devadesátých let dramaticky klesá. Podle nového výzkumu je pro manžele mnohem důležitější například spolupráce při vykonávání domácích prací než rodičovství

Stále zřetelněji se ukazuje nový trend, podle kterého považují lidé výchovu dětí za nedůležitou součást manželství, která podle nich nemá žádný vliv na jeho funkčnost a úspěšnost. Potvrzuje to mimo jiné i nový rozsáhlý výzkum, který probíhal ve Spojených státech, a jehož výsledky zveřejnil zpravodajský server CNN.

Domácí práce vedou
The Pet Research Center, které výzkum manželství a rodičovství provádělo, zjistilo, že rození a výchovu dětí uváděli lidé až na předposledním místě v žebříčku věcí, které podle nich ovlivňují kvalitu manželství. Na prvním místě se umístila spolupráce při domácích pracích a jejich dělení mezi partnery. Dalšími faktory, které se podle respondentů podílejí na úspěšnosti manželství, bylo kvalitní bydlení, adekvátní příjem, spokojený sexuální život a důvěra.

Ten samý výzkum probíhal už v roce 1990 a tehdy se děti a rodičovství umístilo na třetím místě. Na začátku devadesátých let považovalo 65% respondentů děti za velmi důležité pro úspěšné manželství. V současné době to je už pouhých 41%.

Při současném výzkumu považovalo dělení domácích prací za důležité 62% respondentů, kdežto v devadesátém roce to bylo 42%.

Socioložka Barbara Dafoe, která výzkum vedla, k tomu podotýká: "V současné době se lidé spíše soustřeďují na plnění přání a hodnot, které jsou klasicky spojovány s dospělým věkem. Hodnoty, které obvykle navazují na děti, jako je obětování se, stabilita, závislost a mateřství, jsou považovány za zastaralé a překonané."

Čechům vadí rozdílnost povah
Prakticky v celém světě stále stoupá počet dětí, které se narodí mimo manželství. Například ve Spojených státech stoupl počet dětí narozených mimo manželství na 37% z 5%, což je údaj z roku 1960. Téměř polovina amerických třicátníků a čtyřicátníků žije se svým partnerem mimo manželství.

Stejný trend se projevuje i v České republice. Podle údajů Českého statistického úřadu Se v roce 1993 rodilo mimo manželství necelých 13% dětí, kdežto v roce 2005 už to bylo téměř 32%. Naprostá většina z českých dětí narozených mimo manželství se přitom rodí svobodným ženám. V roce 2005 už svobodné matky tvořily čtyři pětiny.  

Zajímavý je i vývoj příčin, kvůli kterým se Češi rozvádějí. Zatímco v roce 1989 uvádělo téměř 11% mužů jako důvod rozvodu alkoholismu. V roce 2001 už to bylo pouhých 5%. Podobným způsobem klesl i podíl nevěr na rozvodech, ale českým mužům i ženám začala vadit rozdílnost povah. Zatímco v roce 1989 uvádělo tuto příčinu rozvodu 37% mužů i žen, v roce 2001 už rozdílnost povah rozvedla 46,5% mužů a přes 47% žen.