Neexistuje jediný důvod, proč pít bez pocitu žízně.

Neexistuje jediný důvod, proč pít bez pocitu žízně. | foto: Profimedia.cz

Zapomeňte na pověry a přestaňte pít vodu

  • 329
Pijete denně dva litry vody v domnění, jakou službu tím svému zdraví prokazujete? Všechno je jinak! Vědci prokázali, že pití velkého množství vody našemu zdraví neprospívá.

Pokud se řídíte obecně vžitým pravidlem, že člověk potřebuje za den vypít minimálně osm sklenic (1,5-2 litry) vody, je načase jej přehodnotit. Vědci z Pensylvánské univerzity zjistili, že pití velkého množství vody zdraví nijak nezlepší.

Nesmyslné pověry
Výsledky výzkumu, které vyšly v Journal of the American Society of Nephrology, prokázaly, že neexistuje žádný důvod, proč by měl člověk denně vypít takové množství vody. Nepodařilo se objevit žádný důkaz, že by se v důsledku zvýšeného příjmu tekutin vyplavovaly z těla toxické látky a zlepšovalo se zdraví.

Autoři výzkumu tvrdí, že tělo nás na úbytek tekutin přirozeně upozorňuje pocitem žízně a není důvod, proč zásobovat tělo vodou navíc. Mezi lidmi panuje přesvědčení, že množství vypitých tekutin ovlivňuje vyplavování toxinů z těla, tlumí bolesti hlavy, snižuje chuť k jídlu a prospívá zdraví pokožky.

Autoři studie Dan Negoianu a Stanley Goldfarb však uvádí, že zatímco dehydratace těla je skutečně nebezpečná, neexistuje žádný věděcky potvrzený důkaz, že by pití velkého množství vody mělo pozitivní vliv na zdraví: "Neexistuje vůbec žádný důvod, proč by měl člověk vypít denně dva litry vody."

S vodou nezhubnete
Svou studii zaměřili na to, zda zvýšený příjem vody opravdu zlepšuje funkci ledvin při vylučování toxických látek z organismu, jak se všeobecně soudí. Dospěli k závěru, že nikoli a že naopak nadměrné množství vypité vody filtrační funkci ledvin zhoršuje.

Ačkoli proběhly některé experimenty, které potvrdily, že vypití většího množství vody snižuje bolesti hlavy, vědci upozorňují, že nejde o statisticky průkazné výsledky. Totéž platí i pro vliv vypitých tekutin na vzhled pleti. Zatímco dehydratace skutečně vzhled a zdraví pokožky může ovlivnit, neexistuje žádný důkaz o tom, že by ji velké množství vypité vody vylepšilo.

Zvýšit příjem vody se někdy doporučuje také při redukčních dietách s tím, že to pomáhá snižovat chuť k jídlu. Negoianu a Goldfarb ale tvrdí, že žádný z experimentů nepotvrdil souvislost s množstvím přijaté vody a udržením váhy.

Pijte jen tehdy, když máte žízeň
"Ačkoli se mezi lidmi, na internetu, ale i v populárně věděckých publikacích objevuje množství tvrzení o prospěšnosti pití velkého množství vody, žádné z nich se nikdy nepodařilo průkazně potvrdit," píší autoři studie.

Podle odborníků by mělo naprosto stačit, pokud člověk vypije za den 1,2 litru vody. Průměrný sedmdesátikilový muž vyloučí denně přibližně dva a půl litru tekutin. 1,3 litru získá v potravinách a zbytek musí vypít. "Neexistuje jediný důvod, proč by měl člověk toto množství překračovat. Samozřejmě tady však mluvíme o lidech žijících v mírném klimatu s běžným tělesným rytmem. Jiná doporučení platí pro sportovce, osoby, které se nadměrně potí, a podobně."

Zvýšený příjem vody prý je opodstatněný jedině u sportovců a u lidí vystavených suchému a horkému klimatu. "Většině ostatních lidí to nelze doporučit. Pijte prostě tehdy, když máte žízeň," radí Goldfarb.

,