Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Záněty močových cest: brusinky a čaje pomohou jen v počátcích infekce

  • 23
Většina žen za život prodělá aspoň jeden zánět močových cest. Nebezpečné jsou především ty, které opakovaně přerostou v zánět ledvin. Tolik vychvalované brusinky nebo bylinkové čaje přitom mohou pomoci jen zkraje nemoci.

Záněty močových cest nejčastěji způsobují bakterie, které normálně žijí v zažívacím ústrojí a projevují se častým nucením k močení a nepříjemným pálením a řezáním při močení. Někdy se v těchto případech v moči vyskytuje i malé množství krve.

Prevence

* vypijte denně minimálně 2 litry tekutin

* dodržujte intimní hygienu

* pravidelně vyprazdňujte močový měchýř

"Osmdesát procent všech zánětů močových cest u žen způsobuje bakterie Escherichia coli, u mužů je větší podíl koků - tedy streptokoků a stafykokoků. Záněty jsou častější u žen než u mužů. Důvodem je kratší močová trubice a snadnější přístup k měchýři. V pozdějším věku díky prostatickým obtížím se procento postižení mužů a žen vyrovnává," říká primář urologického oddělení nemocnice v Jihlavě Martin Drábek.

Bylinky v úplném počátku

Záněty močových cest se léčí antibiotiky nebo léky zvanými chemoterapeutika, což jsou synteticky vyrobené látky s účinky antibiotik.

"Pití urologických čajů může zmírnit příznaky infekce, někdy může dokonce pomoci odvrátit hrozící infekci, která ještě nepropukla naplno, ale plně rozvinutou infekci nevyléčí," upozorňuje doktor Drábek a dodává, že totéž platí pro hojně vychvalované brusinky a přípravky z nich. Při léčbě zánětu je rovněž nutné hodně pít.

Brusinky

Léčba homeopatiky má podle Martina Drábka význam pouze ve smyslu placebo efektu. "Pokud se infekce vyléčí bez antibiotik, což se děje poměrně běžně, je to zásluha imunitního systému, nikoliv homeopatických přípravků," domnívá se lékař. "Nicméně jde o můj osobní názor a rozhodně se najde mnoho zastánců homeopatie s opačným postojem."

Pozor na zánět ledvin

Pro močové infekce je typické, že se opakují i několikrát do roka. Žena, která jimi trpí takto často, by měla vyhledat specialistu.

"Záněty sice nejsou nebezpečné, ale výrazně zhoršují kvalitu života pacientek. V drtivé většině nesouvisí s žádným závažnějším onemocněním, ale v medicíně je nutné i tuto málo pravděpodobnou možnost vyloučit," dodává lékař.

Špatně léčený zánět navíc může z močového měchýře přestoupit na horní močové cesty. Časté záněty ledvin, které se projevují bolestivostí beder a vysokými teplotami (někdy je nutný i pobyt v nemocnici) pak mohou vést až k oslabení jejich funkce. Úplné vyléčení zánětu ledvin trvá až několik týdnů.

Příznaky infekce

V případě infekce dolních močových cest jde o nepříjemné pocity jako pálení, řezavku, časté nucení na močení až pocit neudržení moče. Někdy se objevuje kalná, páchnoucí moč. Při akutním onemocnění se objevuje v moči i krev. Při správně vedené léčbě do 3 až 5 dnů projevy ustupují.

Pro infekce horních močových cest jsou typické pocity na zvracení, bolestivost beder, schvácenost a vysoké teploty střídané s třesavkou. Řezavka a pálení při močení nemusí být až tak silné jako při zánětu dolních cest. Léčení zánětu ledvin trvá v akutní fázi 7 až 10 dní, doléčení trvá až několik týdnů.