Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Záněty ledvin trápí častěji ženy. Jak jim předcházet?

  • 4
Bolest zad je tak silná, že vás donutí chodit v předklonu. Často močíte, cítíte tlak v břiše a máte horečku. Pravděpodobně máte zánět ledvin a měli byste navštívit svého lékaře. Neléčený zánět totiž bývá velmi nebezpečný, protože může vést až k trvalému selhání a poškození ledvin.

"Zánět ledvin je akutní nebo chronické onemocnění ledvinového parenchymu. Nejčastější příčinou bývá infekce močových cest, která vystoupá až do ledviny," vysvětluje lékař Martin Lukeš z kliniky Urosanté.

Osmadvacetiletá Lucie prodělala zánět močového měchýře v dětství. Tehdy byl její zdravotní stav natolik závažný, že v nemocnici strávila měsíc. Ošetřující lékaři ji upozornili, že po tak rozsáhlé infekci může mít problémy s močovým ústrojím nebo ledvinami po zbytek života.

Doktoři měli bohužel pravdu. I když byla Lucie několik let téměř bez potíží, nedávno skutečně onemocněla se zánětem ledvin.

Málem skončila na kapačkách

"Měla jsem velmi silné bolesti v oblasti beder, které vystřelovaly až do břicha. Několikrát jsem zvracela a málem jsem skončila na kapačkách. Lékaři se ale nakonec rozhodli pro léčbu antibiotiky, které jsem užívala doma," popisuje Lucie.

Původcem zánětu jsou bakterie, kterým se ve vlhkém a teplém prostředí močového ústrojí dobře daří. Ženy na infekce močových cest trpí mnohem častěji než muži, protože mají anatomicky kratší močovou trubici. Bakterie tak mají jednodušší cestu, jak se dostat výš.

Zakalená nebo zapáchající moč

Při akutním zánětu ledvin nemocní ve dne i v noci častěji močí a jejich moč bývá viditelně tmavší, zakalená nebo zapáchající. Močení navíc doprovází nepříjemné pálení nebo řezání.

"Pacienti mívají vysokou horečku, třesavku a jsou celkově schvácení. Bolí je bedra a v jejich moči bývá pozitivní bakteriální nález," dodává Martin Lukeš.

Zánět ledvin se léčí vždy zásadně pomocí antibiotik. Důležitý je klid na lůžku a zvýšený pitný režim. Nemocní by měli denně vypít tři až čtyři litry tekutin.

"Lehčí případy se řeší perorálními antibiotiky, u těžších infekcí je nutná hospitalizace včetně nasazení antibiotik infúzemi. Podávána jsou i analgetika proti bolesti a antipyretika pro snížení vysokých teplot," uvádí Martin Lukeš.

Komplikace končí ztrátou ledviny

Záněty ledvin se mohou nepříjemně komplikovat. Nejčastěji jde o potíže s krevním oběhem, pokles tlaku, zrychlenou srdeční činnost nebo chronický zánět ledvin.

"V nejhorších případech může infekce skončit ztrátou ledviny nebo dokonce úmrtím nemocného. To se ale týká pacientů s oslabenou imunitou, u kterých jsou zjištěny vysoce infekční bakteriální kmeny," vysvětluje doktor Lukeš.

Záněty ledvin nejčastěji postihují ženy. Nebezpečné jsou zejména u těhotných, dětí a starších lidí, u nichž může onemocnění vést až k selhání ledvin. Objevit se mohou u pacientů, kteří mají zavedeny cévky, často trpí na záněty močového ústrojí nebo jim byly zjištěny ledvinové kameny.

Jak předcházet zánětu ledvin

- dodržujte pitný režim
- vyvarujte se prochladnutí
- nepřecházejte infekce, ale snažte se je vždy doléčit
- dbejte na správnou hygienu při toaletě
- posilujte imunitu a dodávejte organismu dostatek vitamínů a minerálů
- pravidelně sportujte
- při potížích s močením ihned vyhledejte lékaře, aby případná infekce mohla být okamžitě léčena