Ona
Zánět žaludku zhoršuje konzumace ostrých a kořeněných jídel.

Zánět žaludku zhoršuje konzumace ostrých a kořeněných jídel. | foto: Profimedia.cz

Zánět žaludku

  • 3
Jde o zánět, podráždění nebo porušení žaludeční sliznice. Má akutní i chronickou formu.

Podráždění žaludku může být způsobeno pitím velkého množství alkoholu, chronickým zvracením, stresem a užíváním určitých léků (aspirin a další protizánětlivé léky).

Dále může gastritida vzniknout v důsledku infekce Helicobacterem pylori, perniciózní anemie (chudokrevnost z nedostatku vitamínu B12), žlučového refluxu (obrácený tok žluči směřující do žaludku) a infekcí způsobenými dalšími bakteriemi a viry.

Jaké jsou příznaky této nemoci?
Nevolnost, nadýmání, bolest břicha, zvracení, poruchy trávení, pálivá a hlodavá bolest v žaludku mezi jídly a v noci, škytavka, ztráta chuti k jídlu, zvracení krve a zvratky podobné kávové sedlině, černá dehtovitá  stolice.

Koho se tato nemoc týká?
Většinou jí trpí dospělí, děti jen výjimečně při užívání některých léků nebo při nadměrném stresu či infekci.

Prevence a léčba:
Diagnostika se opírá o horní endoskopii, což je metoda, při níž se lékař pomocí osvětlené tuby zavedené ústy podívá na stav sliznice žaludku, dále se vyšetřuje krev a dělá se test na okultní krvácení ve stolici.

Léčba: podávání antacid na snížení kyselosti žaludeční šťávy, vyhýbání se horkému a ostrému jídlu, infekční gastritida se léčí antibiotiky a perniciózní anemie dodávkou vitamínu B12.