Zánět středního ucha postihuje většinou děti mezi šesti měsíci a třemi lety.

Zánět středního ucha postihuje většinou děti mezi šesti měsíci a třemi lety. | foto: Profimedia.cz

Zánět středního ucha

  • 3
Zánět středního ucha je infekce nebo zánět středoušní dutiny za bubínkem. Začíná jako virové onemocnění horních cest dýchacích a má tendenci se komplikovat bakteriemi v hnisavý zánět.

Tekutina hromadící se v dutině způsobuje velkou bolest. Může dojít až k protržení bubínku.

Když děti bolí ucho

Bolest ucha u dětí nepodceňujte - mohlo by jít o zánět středního ucha.

Jaké jsou příznaky této nemoci?
Bolest a tlak v uchu (přebytečná tekutina tlačí na ušní bubínek), dočasné zhoršení sluchu, zvýšená teplota až horečka, nechutenství, nespavost. Mezi možné doprovodné příznaky patří rýma, kašel, bolest v krku, průjem a zvracení.

Koho se tato nemoc týká?
Většinou bývá postiženo jen jedno ucho a to zejména u dětí mezi 6 měsíci až třemi roky. Postihuje ale i starší děti a řídce i dospělé jedince.

Prevence a léčba
Léčba se odvíjí od věku dítěte a závažnosti onemocnění. Pokud se nedostaví hnisavý zánět, podávají se nosní kapky, snižuje se teplota a zmírňuje bolest (pomocí ohřívací láhve, která se přikládá k uchu). Pokud se jedná o hnisavý zánět, musí se nasadit antibiotika. Při výskytu hnisu za bubínkem může lékař bubínek propíchnout a umožnit tak vytékání hnisu.

Trpí Vaše dítě ucpaným nosem?

Na lekarna.idnes.cz nalezenete různé druhy nosních kapek, které uleví od otoku či uvolní nos pro lepší dýchání.

V chladném počasí je důležité držet uši v teple. Při rýmě by se měly používat nosní kapky, které udržují nos průchodný a snižují tak možnost rozšíření infekce do ucha.