Ona
Při meningitidě může dojít k nevratnému poškození mozku.

Při meningitidě může dojít k nevratnému poškození mozku. | foto: www.bodiestheexhibition.com

Zánět mozkových blan

Meningitida je infekční onemocnění, při kterém dochází k zánětu mozkových blan (meningů). Mozek a mícha postižené meningitidou otékají a snižuje se přívod kyslíku a živin do nervové tkáně.

Při meningitidě u dětí jednejte včas

Zánět mozkových blan u dětí je nebezpečný - rozhoduje rychlost léčby.

Jestliže není včas započata léčba dochází k poškození mozku. Meningitida může mít mírnou i velmi závažnou formu v závislosti na původci choroby. Obvykle je způsobena viry nebo bakteriemi (meningokoky, pneumokoky, …). Ve vzácných případech může být způsobena houbami, parazity, tuberkulózou nebo původci syfilidy či Lymeské boreliozy. Infekce se může také vyvinout jako komplikace jiného onemocnění nebo po poranění hlavy. Ve velmi vzácných případech je způsobena léky či po vakcinaci proti spalničkám a zarděnkám.

Jaké má meningitida příznaky?
Způsobuje horečku a silné, dlouhotrvající bolesti hlavy. Objevuje se ztuhlost šíje na krku a bolesti (nastupují hlavně pokud se snažíte dotknout bradou hrudníku). Další příznaky:

Zvracení, zmatenost a poruchy vědomí, záchvaty, otupělost, bolesti svalů a slabost, mravenčení v prstech, oční citlivost a bolest očí při pohledu do jasného světla, vyrážka na kůži (modřiny po těle a drobná krvácení do kůže), pomatená mluva.

U malých dětí se meningitida může projevovat horečkou, neklidem, nechutenstvím, zvracením a pláčem. Dále se může objevit kašel a problémy s dechem. Starší lidé mohou mít jen slabé bolesti hlavy a horečku.

Koho se tato nemoc týká?
Tato nemoc se objevuje nejčastěji u dětí a mladých lidí ve věku mezi 15 a 24 lety, dále u starých lidí a lidí, kteří jsou ve špatném zdravotním stavu nebo mají oslabený imunitní systém.

Prevence a léčba
Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, jestli se u vašeho dítěte objevují výše zmíněné příznaky. Virová meningitida je mírnější a ustupuje do dvou týdnů. Léčba spočívá v klidu na lůžku, snižování horečky a bolesti hlavy pomocí léků, které otok mozku a bolest. Meningitida způsobená meningokokem je velice závažné onemocnění, často smrtelné nebo s trvalým postižením mozku či míchy, je léčena silnými antibiotiky v nemocnici, je nutno snižovat otok mozku.

Proti některým typům meningitid existují vakcíny, očkování je vhodné hlavně pro mladé lidi, kteří jsou v největším riziku.