Tanga nasávají vlhkost a bakterie, které způsobují infekce močových cest

Tanga nasávají vlhkost a bakterie, které způsobují infekce močových cest | foto: Profimedia.cz

Zánět močových cest hrozí spoustě žen. Pomáhají tomu i tanga

  • 80
Oblíbené kalhotky tanga fungují jako "knot". Nasají vlhkost a bakterie, které pak mohou snadno doputovat až k močové sliznici a způsobit nepříjemný zánět. Podle odborných statistik se s močovou infekcí setká aspoň jednou za život každá druhá žena.

Pokud ženy nosí tanga, nemělo by to být podle lékařů moc dlouho. Rozhodně ne celý den. Totéž platí pro menstruační pomůcky, protože nasáklé tampony mohou být kvůli krevní sraženině rovněž "kvalitním" zdrojem bakterií a infekcí. Důležitá je tudíž jejich častá a správná výměna.

Proč zrovna ženy?

Na záněty močových cest by měly být opatrnější právě ženy. Jak upozorňuje odborný server mocovecesty.cz, je to dáno anatomickými dispozicemi zevního genitálu a močových cest. Infekce, která přichází zvnějšku (obvykle jde o střevní bakterie putující přes hráz směrem vzhůru), musí totiž u mužů urazit mnohem delší a složitější cestu. Proto se u nich močové infekce vyskytují spíše výjimečně.

"Mohou se objevit u malých chlapečků-novorozenců s vrozenými vadami močových cest a u mužů, kteří mají problémy s předkožkou. Další zvýšený výskyt močových infekcí zaznamenáváme až po 60. roce života, kdy přicházejí problémy s prostatou a zhoršenou průchodností močové trubice. Opakované močové infekce mohou rovněž provázet nádorová onemocnění či močové kameny," vysvětluje doktorka Kateřina Bartoníčková z Urologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Kdy je třeba léčení

Močová infekce je takové onemocnění, kdy se v moči objevuje významné množství bakterií a současně pacientka pociťuje typické doprovodné příznaky. Patří mezi ně především takzvaná řezavka, pálení a časté nucení k močení.

"Obě tyto podmínky musí být splněny současně: pokud je kultivačním vyšetřením prokázána bakteriurie a pacientka nemá žádné močové obtíže, pak mluvíme o kolonizaci močových cest. Ta ve většině případů nepotřebuje antibiotika. Naopak, nasazení léčiv může být v takové situaci škodlivé," upozorňuje Bartoníčková.

Pro močové infekce je charakteristické jejich opakování. A to i několikrát do roka, v některých případech je mezi nimi jen několikatýdenní interval.

Pozor na hyperhygienu

U žen narůstá počet onemocnění močových cest v závislosti na vývoji genitálu. V období první menstruace se "zásobníkem" infekce může stát pochva, příčinou jsou počáteční hormonální změny na její sliznici.

Prudký nárůst výskytu močových infekcí souvisí s rozvojem pohlavního života a pravidelné menstruace. Příčinou nebývá nevhodná technika pohlavního styku či nedostatečná hygiena intimních oblastí, ale prosté mechanické zanášení bakterií na sliznice s menší obranyschopností.

Ještě častější jsou podle doktorky Bartoníčkové nenápadné, plíživé záněty dolních močových cest.

"Ženy je často přecházejí, což může vést k budoucím zdravotním komplikacím a zvýšené nemocnosti. Zcela nevhodný je také společenský důraz na samoléčbu, jejímž důsledkem bývá mnohdy zbytečná ‘hyperhygiena‘ intimních partií. Ta může podráždit sliznici, vytvořit zde mikrooděrky a smýt přirozené ochranné faktory z povrchu dolních močových cest," varuje Kateřina Bartoníčková.

Čím je infekce komplikovanější, tím obtížnější může být pak i výběr vhodného léku. "Podobně jako v jiných oblastech medicíny i zde platí, že pouze hned od začátku správně řízená léčba vede k omezení pracovní neschopnosti a plnému návratu pacientek do zaměstnání, což je jeden z hlavních problémů opakovaných močových infekcí," dodává Bartoníčková.

Kdo je ohrožen?

Do rizikové skupiny patří ženy se sníženou obranyschopností dolních močových cest a s přidruženými onemocněními, které mohou vznik infekcí usnadňovat. Patří sem například některé vrozené odchylky (třeba zúžení močové trubice) a gynekologické choroby, především vleklé záněty čípku a vaječníků.

Ohroženy jsou také ženy, které musely z různých důvodů podstoupit ozařování malé pánve, anebo ty, které se souběžně léčí na onkologii.

Podle doktorky Bartoníčkové ovšem paradoxně nejčastěji onemocní ženy, které nemají žádné zjevné odchylky na močových cestách a navíc přísně dodržují hygienická pravidla. Opakované recidivy jejich onemocnění je vyřazují z pracovního a sexuálního života a vedou k nadužívání a nesmyslnému střídání léků, včetně přípravků k léčbě bolesti.

Tyto ženy mohou být zasaženy i po psychosexuální stránce, vyhýbají se intimnímu životu a každé vymočení je pro ně nepříjemným bolestivým zážitkem. Mohou trpět i chronickými bolestmi v malé pánvi, které je limitují a neumožňují jim plnohodnotný život.

Špatně léčený zánět může z močového měchýře přestoupit na horní močové cesty, opakované záněty ledvin mohou dokonce dlouhodobě vést až k poklesu či ztrátě jejich funkcí.

Příznaky infekce

V případě infekce dolních močových cest jde o nepříjemné pocity jako pálení, řezavku, časté nucení na močení až pocit neudržení moče. Někdy se objevuje kalná, páchnoucí moč. Při akutním onemocnění se objevuje v moči i krev. Při správně vedené léčbě do 3 až 5 dnů projevy ustupují.

Pro infekce horních močových cest jsou typické pocity na zvracení, bolestivost beder, schvácenost a vysoké teploty střídané s třesavkou. Řezavka a pálení při močení nemusí být až tak silné jako při zánětu dolních cest. Léčení zánětu ledvin trvá v akutní fázi 7 až 10 dní, doléčení trvá až několik týdnů.