Ona
Ke vzniku vředů přispívá stres, kořeněná jídla, ale i kouření, či alkohol.

Ke vzniku vředů přispívá stres, kořeněná jídla, ale i kouření, či alkohol. | foto: Profimedia.cz

Žaludeční vředy

  • 18
Vředy jsou defekty žaludeční sliznice, které vnikají při jejím odhalení a natrávení pomocí trávicích enzymů. Vředy se mohou objevit po celé délce trávicího traktu.

Nejčastěji však vzniká v žaludku nebo dvanáctníku (tzv. peptický vřed). Za vznik vředů může několik faktorů. Mezi ně patří bakterie- Helikobakter pylori, některé léky (např. Acylpyrin, Reserpin), některá onemocnění (rakovina, jaterní choroby, poruchy zažívání), stres, horká a kořeněná jídla. Také kouření a alkohol mohou zapříčinit vznik vředů. Může se objevit i několik vředů současně.

Jaké jsou příznaky této nemoci?
Pří mírném průběhu nemusí postižený o nemoci ani vědět. Jindy však může mít toto onemocnění velmi nepříjemný průběh. Nemocný trpí silnou bolestí v horní části břicha, která často mizí a opět se objevuje. Dále dochází k nechutenství a  hubnutí. Objevuje se krev ve stolici, nevolnost, zvracení. Někdy se může objevit naopak přibírání na váze, když postižený zahání bolest jídlem.

Koho se tato nemoc týká?
Všech dospělých jedinců, kteří jsou vystavení výše uvedeným rizikovým faktorům.

Léčba a prevence
Pro léčbu je nutné vyhledat lékaře, který nemocnému předepíše vhodné léky. V dnešní době se hojně používá i přírodních léků. Pro účinnost léků je dobré vyhnout se alkoholu a cigaretám a to i po ukončení léčby. Jako prevence před tímto onemocněním se doporučuje pravidelný přísun potravin, alespoň jednou denně teplé jídlo, vyhnout se stresu, popř. omezit kouření a pití alkoholu.

Při neléčení může potom dojít k protržení žaludeční stěny a následnému zánětu pobřišnice. Dále může dojít k vnitřnímu krvácení, zvracení krve, nebo může vřed prorůstat do jiného orgánu jako např. játra. Všechny tyto komplikace jsou velmi nebezpečné a můžou skončit až smrtí.