Záda nejčastěji bolí ze sezení

  6:00aktualizováno  6:00
Bolesti zad vévodí žebříčkům neschopenek, a jsou dokonce častější potíží než bolest hlavy. Nejlepším lékem je pravidelné cvičení, protahování a masáže.
Účinným řešením bolestí zad jsou pravidelné masáže.

Účinným řešením bolestí zad jsou pravidelné masáže. | foto: Profimedia.cz

S bolestmi zad se za posledních čtrnáct dní setkalo skoro 40 procent mužů a 47 procent žen. Bolest zad je dokonce častějším problémem než bolest hlavy.

Proč tomu tak je, není těžké odhalit. Nedostatek pohybu se projevuje třeba i na chalupě při práci na zahradě. Celkem jednoduše si přetížíte zádové svaly, které potom bolí. Řešení těchto problémů není složité. Protahujte se i přes den v práci, cvičte (vhodné je například plavání nebo jóga či pilates), choďte na masáž, popřípadě si udělejte čas na rehabilitační cvičení.

Bolí mě krční páteř 

S nedostatkem pohybu samozřejmě souvisí i obezita. Také kila navíc ničí lidská záda. Že jste to slyšeli jen o kyčelních kloubech? Pravda je taková, že nadváha zádové svaly trvale zatěžuje a vede ke špatnému držení těla. S tím souvisí i slabé břišní svaly, které většina obézních lidí má a jež rozhodně správnému držení těla nepřispívají.
 
Ačkoliv si to většina lidí vůbec neuvědomuje, bolest v zádech může být i reakcí na stres. Psychicky vypjatý člověk chodí mimoděk celý napjatý, zvedá ramena a nedokáže se uvolnit. I proto se lidem ve stresu někdy může zdát, jako kdyby jim za krkem seděla všechna tíha světa. Pomáhá masáž, teplá koupel, někdo nedá dopustit na bylinky.

Ruplo mi v páteři 

Jestliže vám takzvaně rupne v dolní části hrudní nebo bederní páteře ve chvíli, kdy stěhujete něco těžkého, jedná se zřejmě o natržení nebo nadměrné napnutí zádových svalů, poškozenou meziobratlovou ploténku anebo zablokované obratle. Jestliže nepomůže klid, teplo nebo masáž, jděte k lékaři. Ten rozhodne o dalším postupu.

Bolí mě bederní páteř. A bolest vystřeluje do nohou

Další typ bolesti bederní páteře, té, která vystřeluje do nohou a chodidel a je spojená s nedoslýchavostí, může signalizovat tři hlavní problémy: podrážděný sedací nerv, vyhřezlé obratle nebo poškozené meziobratlové ploténky. Máte-li zmíněné příznaky, jděte určitě k lékaři. Ten vás prohlédne a pravděpodobně pošle na neurologické vyšetření, popřípadě na rentgen páteře. Užitečné je také cvičení rehabilitačních cviků.

Bolí mě bedra. A mám teplotu 

K lékaři jděte i tehdy, když vás bolí bedra, pálí vás při močení a k tomu se přidá horečka. Může jít o zánět ledvinné pánvičky, což je bakteriální onemocnění, které se léčí antibiotiky. Lékař vám pro určení správné diagnózy odebere krev a bude také testovat moč. Pošle vás zřejmě i na vyšetření ultrazvukem.

Bolí mě bedra. A podbřišek 

Bolestí zad se, spolu s bolestivým podbřiškem, ohlašují i gynekologické problémy. Zda jde o zánět dělohy, vaječníků nebo příznaky bolestivé menstruace, většinou dokáže říci až lékař. Neváhejte proto a jděte ke gynekologovi.
 
Ženy mají po padesátém roce sklon k osteoporóze (řídnutí kostí). I ta se projevuje bolestí zad, přidávají se i častější zlomeniny. Příznaky dokážou zmírnit preparáty předepsané lékaři.

Bolí mě bederní páteř. A v noci také paty 

Bechtěrevova nemoc není příliš častou potíží, ale i ona se ozývá bolestí v bederní páteři. Jedná se o onemocnění, které se projevuje zkostnatěním páteře a kyčelního či ramenního kloubu. Týká se především mužů mezi 20. a 30. rokem a na rozdíl od bolesti z přetažení nebo namožení se k tomuto typu bolesti přidává ještě noční bolest v patách spojená s ranní nepohyblivostí.

Autoři:

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Miroslavova přítelkyně zemřela v den svatby. Jemu zůstaly její dcery Nikola...

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly její dvě dcery a třetí půlroční společná....

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Monika Absolonová s manželi Danou a Vladimírem na začátku jejich proměny

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu, který jim byl svěřen do péče. Péče o...

Další z rubriky

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Ilustrační fotografie

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě. Většinou však potíže se závislostí zlehčují, a...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Osteoporóza udeří většinou po padesátinách. Pomůže jóga i chůze

Osteoporóza (ilustrační snímek)

Zpravidla až do první zlomeniny, při níž bývá osteoporóza často odhalena, řídnou kosti nenápadně. Po dovršení padesátky...

Najdete na iDNES.cz