Začít se sexem příliš brzy nebo pozdě je riskantní

  6:00aktualizováno  6:00
Zdá se, že lidem, kteří začnou žít sexuálním životem jako mladší nebo starší, než je průměr, hrozí větší nebezpečí, že je v pozdějším životě postihnou sexuální zdravotní problémy.

Lidé, kteří začnou se sexem v nízkém věku se pravděpodobně spíše nakazí pohlavními chorobami. | foto: Profimedia.cz

Nasvědčuje tomu nová studie vědeckého týmu Kolumbijské univerzity v New Yorku, jejíž výsledky zveřejnil odborný časopis American Journal of Public Health.

Toto zjištění podle badatelů do jisté míry zpochybňuje přínos osvěty o prospěšnosti sexuální abstinence před vstupem do manželství, šířené na amerických veřejných školách.

Správné načasování
Vědci na základě průzkumu zjistili, že ti, kteří se sexem začali v poměrně nízkém věku, se s větší pravděpodobností střetnou s jistými rizikovými faktory souvisejícími s pohlavně přenosnými chorobami. Patří k nim vyšší počet sexuálních partnerů a častější styk pod vlivem alkoholu.

Ti, kdo zahájili pohlavní život dříve či později, než je průměr, jsou také ve zvýšené míře ohroženi sexuální dysfunkcí. To platí především pro muže, mezi jejichž potíže se řadí neschopnost udržet erekci či dosáhnout orgasmu.

V průměru respondenti odpovídali, že poprvé měli sexuální styk zhruba ve věku 17 nebo 18 let. Ti, kteří zahájili pohlavní život v průměru ve 14 letech, si podle vědců přespříliš pospíšili, a ti, kdo započali sexuálně žít ve 22 letech a dále, začali opožděně.

Deprese, anorexie a porod
Sexuálním životem v souvislosti s lidským zdravím se zabývá i další vědecká studie, kterou vypracoval tým z Christchurch School of Medicine and Health Sciences z univerzity Otago na Novém Zélandě. Podle tamních badatelů mohou porod, anorexie a deprese nepříznivě ovlivnit sexuální život žen.

Odborníci zjistili, že ženy s mentálními zdravotními problémy, například hlubokými depresemi či poruchami příjmu potravy, mají sklon k větším problémům se sexuálním životem než jiné příslušnice něžného pohlaví.

V nové studii výzkumníci dospěli ke zjištění, že ženy s anorexií nebo depresemi obvykle mají pohlavní styk častěji než novopečené matky. Podle výsledků bádání, otištěných v časopise International Journal of Eating Disorders, ale častěji hlásí "problémy" během styku.

Autoři: ,

Nejčtenější

Žena už si dvacet let nemyla vlasy a čtrnáct let je nestříhala

Frankie Cluneyová

Frankie Cluneyová (32) z Anglie se pyšní vlnitými vlasy, které jí sahají až na zem. Pečuje o ně i několik hodin denně,...

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Kozačky by neměly chybět v žádném ženském botníku. Jsou jedním ze základních...

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává čas oprášit kozačky a další boty, které...

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Ilustrační fotografie

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů špatná ústní hygiena. Většina lidí si podle...

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Svatba předsedy ČSSD Miloše Zemana s Ivanou Bednarčíkovou proběhla na...

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná. Neměla snadný život. Její otec si coby...

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Kamarádi Drahomíra a Tomáš před proměnou

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za sebou bolavé životní kopance, a tak se...

Další z rubriky

Přechodem trpí obě pohlaví, muži to však mají složitější

Ilustrační fotografie

Zatímco menopauza je známá věc, andropauza je stále tak trochu tajemstvím. Ženský přechod je jasně identifikovatelný...

Kardiolog: Nemoci srdce u dětí způsobuje i přehnaná sportovní zátěž

Kardiolog Jiří Hostaša

Onemocnění srdce netrápí jen dospělé, ale přibývá i nemocných dětí. Může za to obezita, ale i přílišné zatížení srdce...

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Ilustrační fotografie

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě. Většinou však potíže se závislostí zlehčují, a...

Najdete na iDNES.cz