Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná sezona klíšťat, lidé se pořád málo chrání

  1:00aktualizováno  1:00
Když si před dvěma lety našla v podpaží klíště, nepřikládala tomu Nikol Vasilcová význam. "Vyndala jsem si ho a téměř na něj zapomněla," vypráví osmadvacetiletá žena. Jenže po šesti týdnech ji začala bolet hlava, pak rameno a dostala vysoké horečky.
Na lymskou boreliózu, kterou klíšťata přenášejí neexistuje očkovací látka. Ilustrační foto

Na lymskou boreliózu, kterou klíšťata přenášejí neexistuje očkovací látka. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nakonec skončila v nemocnici, kde zůstala více než měsíc. Trápily ji až čtyřicetistupňové horečky a silné bolesti kloubů. S ramenem nedokázala dlouho pohnout. Diagnóza?

Lymská borelióza – nemoc, která spolu s klíšťovou encefalitidou číhá na místech, kam si lidé chodí odpočinout. A právě teď začíná její sezona.

Obě choroby přenášejí klíšťata. Jenže zatímco dříve člověk tohoto parazita chytil většinou v lese či na louce, v posledních letech se klíšťata zabydlela i ve velkých městech.

"Je stále víc neobdělávaných polí, a to i v okolí velkých měst. A právě tam se daří hlodavcům, na nichž klíšťata přežívají přes zimu. Dostávají se tak nejen do měst, ale i do vyšších poloh nad devět set metrů, kde dosud nebyla běžná. Já bych si do trávy nelehl ani na Sněžce," vysvětlil hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký.

Boreliózou je nakažených dvacet až třicet procent klíšťat, encefalitidou dvě procenta.

Nemoc udeří až po týdnech
Lymská borelióza i klíšťová encefalitida jsou zrádné hlavně proto, že jejich příznaky se objeví až několik týdnů poté, co se člověk infikovaného klíštěte zbaví. O něco rychlejší průběh má encefalitida – inkubační doba trvá dva až tři týdny. Začíná bolestmi hlavy a horečkami, končit může i zánětem mozkových blan.

"Do tohoto stadia dojde nemoc jen u pětiny pacientů. Řada lidí prodělá jen fázi podobnou chřipce a někteří se dokonce nakazí, ale neonemocní," zdůrazňuje Vilma Marešová, přednostka 1. infekční kliniky pražské nemocnice na Bulovce.

Pokud už encefalitida propukne, nejsou na ni léky, tělo si s ní musí poradit samo. Lidé si však předem mohou u lékaře zaplatit očkování.

Lymská borelióza se přihlásí ještě později než encefalitida – od vyndání klíštěte do prvních příznaků může uběhnout jeden až dva měsíce. Lidé si často myslí, že boreliózu ohlašuje velká červená skvrna o průměru více než pět centimetrů.

"Ta se však vyskytuje jen u poloviny pacientů a vůbec nemusí být na místě, kde bylo klíště přisáté. Podobně jako encefalitida začíná borelióza bolestmi hlavy, ale bez horeček," vysvětlila Marešová.

Na lymskou boreliózu neexistuje očkovací látka. Nemoc přitom může skončit i zánětem mozkových blan a zánětem mozku. Lékaři předepisují kúry antibiotik. S následky v podobě bolestí kloubů a únavy se pacient může potýkat i půl roku.

Lidé se nechrání
Letní počasí a slunné dny lákají do přírody nebo aspoň k posezení v parku. A právě tam lidé podle hygieniků zapomínají na ochranu před klíšťaty. Přitom za minulý rok zemřeli na klíšťovou encefalitidu tři lidé a dalších 643 případů ošetřili lékaři.

Letos hygienici evidují už sedmdesát dva nakažených. U lymské boreliózy jsou čísla ještě vyšší. Letos se s ní léčilo už 952 pacientů, ročně onemocní tři až čtyři tisíce lidí. Tato nemoc se přitom vyskytuje na celém území republiky, zatímco encefalitida má ohniska hlavně v jižních a východních Čechách a ve Slezsku.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Pitný režim v horku: pijte častěji, nejlepší jsou voda a minerálky

Ilustrační fotografie

Pít, pít, pít. Rady odborníků, jak bez úhony přežít současnou vlnu veder, se shodují: každý by měl přijímat dostatek...

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...Najdete na iDNES.cz