Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zachraňte si zuby i zdraví

  23:30aktualizováno  23:30
Také si myslíte, že si zuby čistíte hlavně proto, aby byly čisté? A že ten, kdo na bělostný chrup rezignoval, bude mít prostě pár kazů a nanejvýš o nějaký ten zub přijde? Chyba. Důsledkem špatné péče o chrup může být třeba mozková mrtvice.

"Na špatně vyčištěných zubech se usazuje plak a bakterie v něm obsažené způsobují záněty dásní, které se projevují krvácením při čištění zubů," vysvětluje pražská stomatoložka Michaela Fiedorová.

Krev při ranní hygieně přitom považuje nemálo lidí za normální jev, což je však poměrně velká chyba: svědčí totiž o tom, že dáseň trápí zánět. "Pokud má někdo podobný zánět u většiny zubů, jde vlastně o otevřenou ránu, kterou se do těla dostávají různé toxiny," vysvětluje stomatoložka.

Od zubů k srdci
Že je tahle rána malá? Ne tak docela, spíš naopak - při postižení všech zubů jde o plochu zhruba 40 centimetrů čtverečních. Mikroorganismy z plaku produkují jedovaté zplodiny, které se tudy dostávají do těla.

Toxiny útočí na cévy, tělo na ně proto reaguje jako na infekci. Poškozují výstelku tepen a usnadňují usazování škodlivého cholesterolu - krevní cesty se tak zužují. Dvakrát až třikrát proto stoupá riziko infarktu a mrtvice, přičemž nové výzkumy ukazují, že dokonce víc než kvůli kouření.

Nehledě na to, že špatně čištěné zuby se mohou kazit, a proto o ně člověk může přijít, prořídlý chrup už neslouží tak, jak by měl, takže člověk například musí trávit nedostatečně rozkousané jídlo.

Máte problémy s chrupem? Poraďte se s odborníkem! Stomatologickou poradnu MUDr. Kittlera najdete ZDE.

Záněty tu a tam trápí asi 98 procent lidí, kazy má asi osmdesát procent lidí. Obojí podle Fiedorové svědčí o jediném: lidé si neumějí čistit zuby. Pokud by tak činili správně, měli by od podobných problémů pokoj.

Bohužel, jen málokterý zubař má čas a chuť lidi naučit pečovat o chrup tak, aby to mělo smysl a kýžený efekt. Doporučení "čistěte si zuby alespoň dvakrát denně po dobu tří minut" totiž rozhodně nestačí.

Málokdo si umí čistit zuby
Mít zářivě bílý úsměv nemusí být vůbec výhra. Daleko důležitější totiž je, zda je chrup zdravý. A toho se nedosahuje bělením či nošením rovnátek, ale něčím tak obyčejným, jako je správné čištění.

Jak si čistíte zuby? Pokud každé ráno a večer vší silou přejíždíte chrup kartáčkem ze strany na stranu, nemusí to stačit. "Většina lidí si zuby čistit neumí. Měli by chtít po svých zubařích, aby je to naučili," říká Michaela Fiedorová.

Takový nácvik se však nedá zvládnout za pár minut, trvá třeba i hodinu a půl, kdy zubař velmi pečlivě člověka učí, jak má držet kartáček a jak s ním zuby vycídit. Zároveň by jej měl poučit o výběru vhodného kartáčku, pasty a dalších pomůcek pro ústní hygienu.

"Pokud se někdo pacientovi takhle věnovat nemíní, je lepší rovnou hledat jiného zubaře," potvrzuje šéf stomatologické komory Jiří Pekárek.

Na druhou stranu - zubařů je málo a noví ze školy příliš nechodí, takže často nemají na podobnou prevenci čas. A někdy ani zájem, protože třeba na bělení zubů si mohou vydělat víc peněz.

Najít zubaře není snadné
Kdo svého zubaře nemá či s ním není spokojen, je při výběru stomatologa většinou odkázán na doporučení známých a nabídku ordinací ve svém okolí. Ukáže se třeba, že dva nepříliš vzdálení zubaři si účtují rozdílné ceny.

"To záleží na tom, jakou péči poskytují - u toho, kdo dělá jen základní úkony, bude vše na pojišťovnu, za nadstandardní se platí v hotovosti," vysvětluje Pekárek. V hotovosti zaplatí také ten, jehož zubař nemá smlouvu s jeho zdravotní pojišťovnou. Těch, kteří nemají smlouvu s žádnou, je však jen minimum.

Jak si vybrat zubaře?

• řiďte se referencemi svých známých 

• zubařů je poměrně málo, zejména ve velkých městech jsou dlouhé objednací lhůty

• zjistěte si, zda má zubař smlouvu s vaší pojišťovnou, jinak byste museli platit vše v hotovosti 

• zajímejte se o to, zda zubař nabízí standardní i nadstandardní péči (standardní je na pojišťovnu, ale v některých případech to znamená třeba vytržení zubu místo jeho léčení) 

• chtějte po svém zubaři i preventivní péči; pokud vám například odmítá vysvětlit a předvést, jak si čistí zuby, jděte jinam

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz