Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zachraňte si život před rakovinou

  0:01aktualizováno  0:01
Rakovina střev a konečníku patří mezi nemoci, jichž se nejvíc bojíme. Navíc v Česku se na ni umírá nejvíc na světě. A to přesto, že lékaři ji umějí léčit. S jedinou podmínkou: pacient musí přijít včas. Test, který může zachránit život, je jednoduchý.

Hrozí vám rakovina střev nebo konečníku? Udělejte si test - ZDE

 


Nebolí, nestojí skoro žádný čas a výsledky jsou známy téměř okamžitě.

Říká se mu test na skryté neboli okultní krvácení a požádat by o něj svého praktika měl každý člověk nad 50 let. A to pokud možno každé dva roky.

"Lékař mu dá testovací set, pacient sám do něj doma dá malý kousek stolice a lékař druhý den přidá činidlo, pomocí nějž odečte, zda pacient trpí krvácením, či nikoli," popisuje gastroenterolog Jan Martínek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

Devadesát procent zachráněných
Zajít na test se skutečně vyplatí. "Dělají-li se podobné testy soustavně, dávají velkou šanci, že se na případný nádor přijde včas a že bude možné jej dobře chirurgicky odstranit, v takovém případě se uzdraví devadesát procent lidí," vysvětluje lékař Přemysl Frič, gastroenterolog z pražské vojenské nemocnice ve Střešovicích.

ANKETA: BYLI JSTE NA TESTU NA SKRYTÉ KRVÁCENÍ?

Eva Pilarová, zpěvačka  
Vím, o co jde, mám i známé, kteří touto chorobou trpí. Já sama zatím žádné obtíže nemám. Test jsem si proto ještě udělat nenechala. Pořád mám tak nějak v sobě, že nechci otravovat doktory zbytečně.

Jiří Vorlíček, onkolog
Byl. Jsem ve věku, kdy je tento nádor velmi častý. Považuji to za stejně samozřejmé, jako že se na přechodu rozhlédnu, jestli nejede náklaďák. Měl by to udělat každý, kdo jen trochu dbá o své zdraví.

Václav Postránecký, herec
Tento test jsem si udělat nechal. Statistické údaje o rakovině tlustého střeva mě děsí. Navíc jsme měli toto onemocnění v rodině, takže si dokážu představit, co to znamená.

Nádory střeva a konečníku jsou nebezpečné, ale mají alespoň jednu výhodu, vyvíjejí se velmi pomalu, třeba deset let.

Když se na nádor přijde až v pokročilém stadiu, bývá šance na uzdravení malá - pokud nádor zasáhne uzliny, tak poloviční, když se přidají metastázy, sotva několikaprocentní.

Lékaři proto apelují, přijďte na testy nebo v případě, že budete mít nějaké neobvyklé zažívací potíže, co nejdříve.

Pozor na polypy
Co se bude dít, pokud test ukáže, že pacient skutečně krvácí? Následuje takzvaná koloskopie, při níž lékař pomocí moderního přístroje vyšetří stav pacientových střev a hledá zdroj potíží.

"V naprosté většině se ukáže, že pacient žádný nádor nemá. Za krvácením mohou být buď hemoroidy, ty jsou z tohoto hlediska neškodné, nebo polypy, a ty musíme odstranit, neboť z nich by se s velkou pravděpodobností nádor během několika let vyvinul," říká Martínek.

V České republice rok co rok na kolorektální karcinom zemře pět tisíc lidí.

Přežil jsem rakovinu
Více vlákniny, méně tuku. Tak lze stručně shrnout základní zásady, pomocí nichž mohou lidé snížit riziko, že onemocní zhoubnou chorobou.

Život Miloše Maška převrátila naruby rakovina. Jeho žena totiž nedávno zemřela na kolorektální karcinom. V jejím případě se na nemoc přišlo pozdě, neboť onemocněla ještě před padesátkou. To je však hodně výjimečné. Většina lidí má šanci nemoc přežít, když půjdou na testy skrytého krvácení.

"Lidé by neměli být neteční a myslet si, že jich se to netýká. Tahle nemoc je hodně krutá, proto je dobré sebrat odvahu a jít k lékaři," míní muž, jehož žena zemřela po pětadvacetiletém manželství. "Zbyly tu po ní dvě děti, mladšímu bylo osm let," říká muž.

On sám proto absolvoval jak test na skryté krvácení, tak pro svůj klid i kolonoskopii. "To bylo loni před Vánocemi. Když mi řekli, že jsem v pořádku a mám na dalších pět let klid, byl to ten nejkrásnější dárek," vzpomíná.

To, že včasný příchod je rozhodující, dosvědčuje i následující příběh. Vysokoškolský profesor Jiří Pavelka žije díky své ženě. Před časem ho donutila jít na test skrytého krvácení, ač on sám byl přesvědčen, že to bude zbytečné.

Jenže test byl pozitivní a následné vyšetření potvrdilo, že muž má nádor. V létě 2002 mu jej lékaři odstranili a dneska už zase učí na technice a rekreačně hraje volejbal. "Přišlo se na to hodně brzy," říká muž, který proto rozhodně doporučuje: "Nechte se otestovat."

Statistika je výmluvná: výskyt nemoci za posledních třicet let vzrostl třikrát, umírá 36 lidí ze sta tisíc dospělých ročně. Celkem je to rok co rok více než pět tisíc mrtvých a k tomu 7500 nových případů.

Jen málokdo musí na další vyšetření
Stává se, že se pacienti vyšetření bojí, lékaři je však uklidňují - většina z nich stejně skončí jen u nenáročného testu na krvácení do stolice.

"Jen tři procenta lidí mají ve stolici krev, a měli by proto podstoupit kolonoskopii. A z nich třetina má nějaký vážnější nález, jako je nádor nebo polypy, které je třeba odstranit," popisuje gastroenterolog Jan Martínek.

Kdo za to může?
Lékaři a vědci zatím nemají úplně jasno v tom, co nemoc způsobuje - zřejmě jde o kombinaci zděděných vlivů a působení vnějšího prostředí. Plošné testování se týká především lidí, kteří v rodině žádné zvýšené riziko nemají, protože ty by měli lékaři - gastroenterologové sledovat už dříve než v padesáti letech.

"Větší riziko mají lidé, v jejichž rodině je zvýšený výskyt polypů, nebo se tam dokonce objevila tato rakovina. Dále ti, v jejichž rodině se pravidelně objevuje nějaká forma rakoviny a lidé se zánětlivými střevními chorobami, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida," vyjmenovává lékař Martínek.

U běžné populace zvyšuje riziko výskytu nádoru snížený příjem vlákniny.Ve střevech se množí bakterie produkující jedovaté zplodiny, které rozkládají tuky na nebezpečné toxiny. Nebezpečný je i nadměrný příjem tuku. "Rovněž nedostatek vitaminů A, E a C snižuje schopnost těla bránit se volným radikálům, které jinak poškozují buňky," dodává gastroenterolog.

BĚŽTE NA TEST, MŮŽETE SI ZACHRÁNIT ŽIVOT
Věnujte svému tělu alespoň takovou péči jako svému autu, které vozíte k preventivním ročním prohlídkám," říká profesor Přemysl Frič z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

Pomáhal v zemi spustit projekt celonárodního testování na skryté krvácení. A mrzí ho, že zdaleka ne všichni lidé, kterým by mohl zachránit zdraví, či dokonce život této možnosti využívají.

Kdo by měl přijít k lékaři na jednoduchý test skrytého krvácení?

Program je určen především pro lidi, kterým je přes 50 let a kteří nemají v rodině kolorektální karcinom ani sami neměli nádory nebo polypy v tlustém střevě. Ty ostatní už by měl rovnou sledovat specialista, tedy gastroenterolog.

Proč byla stanovena věková hranice právě na 50 let?

Po překročení této věkové hranice případů kolorektálního karcinomu prudce přibývá a během desetiletí se vždy jejich počet zdvojnásobí.

Test by měli lidem nabízet praktici. Spolupracují dobře?

Většina z nich testy nabízí, ale jen asi dvacet procent dosáhlo toho, že na ně chodí skutečně všichni, kterých se to týká. Zatím na testování chodí celkem jen asi 15 až 18 procent lidí, což je málo.

Za jak dlouho se vliv testování projeví?

Studie ukázaly, že při dvouletém intervalu testování, který je zaveden u nás, a za předpokladu, že lidé na ně chodí, se úmrtnost na kolorektální karcinom začne výrazně snižovat po 13 letech.

Nebylo by lepší, kdyby rovnou všichni chodili na kolonoskopii? Zatímco testy odhalí skryté krvácení, které může mít různé příčiny, kolonoskopie může rovnou odhalit rakovinu.

Někteří lékaři to prosazují, ale jelikož je to náročnější vyšetření, pacienti by na ně ani zdaleka tak nechodili. Navíc je dražší, nehledě na to, že se jako preventivní program nehodí, neboť naprostá většina vyšetřených by neměla vůbec žádný nález.

Autoři:


Nejčtenější

Vínová rtěnka na přehlídce Marca De Vincenza.
Tmavá rtěnka je i pro vás. Zkuste extra lesk i sametově matný vzhled

Rtěnky v tmavých odstínech byly ještě nedávno na přehlídkách i v obchodech spíš výjimka, natož abychom je běžně potkávali na ulici. Během pár let se z nich...  celý článek

Maďarský guláš z vepřového masa
Guláš nejen předvolební. Dejte si klasiku z hovězího či vepřového masa

Za několik dnů tu máme volby a s tímto obdobím býval už za dob Rakouska-Uherska spjatý zvyk podávat voličům předvolební guláš uvařený nebo aspoň podávaný...  celý článek

Ilustrační snímek
Naše pocity se promítají na našem zdraví, říká psycholožka Janáčková

Veselá mysl - půl zdraví. Platí to ovšem i naopak. Splíny a smutek na nás působí také. Emoce prostě mají na náš organismus větší vliv, než jsme si ochotni...  celý článek

Hubněte efektivně, pomocí správně zvoleného pohybu
Devět pravidel, které vám pomohou zhubnout jednou provždy

Vyzkoušeli jste už nespočet různých „zaručených“ metod, jak zhubnout, ale stále vás trápí kila navíc? Pak je nejspíš nejvyšší čas začít hubnout s rozumem a...  celý článek

Christina Applegateová (Los Angeles, 27. července 2015)
Preventivně jsem si nechala odstranit vaječníky, přiznala Applegateová

Před devíti lety Christině Applegateové (45) diagnostikovali rakovinu prsu a herečka podstoupila oboustrannou mastektomii. Nyní prozradila, že nedávno si...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Lékařka: Za nárůst očních vad může zírání do počítače a málo aktivit venku

Nejčastější oční vadou na světě je podle průzkumů krátkozrakost. Jen v Česku trápí zhruba pětinu populace. "Za nárůstem této oční vady stojí hlavně fakt, že...  celý článek

Břichomluvkyně Darci Lynne Farmerová v show Amerika má talent (Los Angeles, 20....
Břichomluvci nemluví břichem. Tajemství úspěchu je v mozku diváků

Dvanáctiletá vítězka soutěže Amerika má talent znova nadchla svět pro břichomluvectví – prastarou techniku, která ve skutečnosti s břichem nemá nic moc...  celý článek

Alkohol (ilustrační foto)
Pět věcí, které způsobí rychlejší opilost. Dlouhý let i vyšší věk

Možná patříte mezi ty, co si myslí, že svou míru alkoholu velmi dobře znají a nestane se jim, že by se opili víc, než je vhodné. Ale jsou situace, kdy obvyklé...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky
Proč potřebujete izolepu do kosmetické taštičky

Klepe se vám ruka a tekutou linkou si na víčku vytvoříte nepravidelný pruh... co s tím? Pomůže vám obyčejná lepicí páska... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.