Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za rok budu těhotná. Co teď?

  0:05aktualizováno  0:05
Prestižní americký časopis Forbes nedávno radil ženám, které chtějí otěhotnět nebo si tuto možnost připouštějí, aby se aspoň rok před početím chovaly tak, jako by těhotné už byly. Definoval tak nový trend a fenomén jménem "předtěhotenství".

Jak se máme chovat, když plánujeme těhotenství? | foto: Profimedia.cz


Chcete se na něco zeptat již popáté těhotné Veroniky Žilkové? Můžete dnes od 12:00 ZDE

 

 

Ideální by bylo zmizet na rok někam na pohodové místo, užívat si čerstvé stravy se spoustou ovoce a zeleniny, pečovat o sebe a těšit se na okamžik vědomého početí šťastného miminka. Jako sen to není špatné, ale málokomu se podaří jej uskutečnit. Snaha očistit tělo od škodlivin v nepříliš čistém životním prostředí s vědomím, že s každým soustem člověk polyká i nějaká ta "éčka", může být stresující. A stres je nakonec škodlivina ze všech nejhorší.

Každý ví, že v těhotenství se nemá pít alkohol, přemíra kávy, kouřit a brát drogy, byť i ve formě léků. To platí i o době před početím. Těhulky nepoužívají hormonální antikoncepci, k čemu taky? Předtěhulky by ji měly vysadit rovněž. Úklid těla lze popohnat čisticími čaji a potravinovými doplňky, ale ovoce, zelenina, dostatek tekutin, především čisté vody, je lepší. A hodně pohybu i veselé mysli. Během toho roku lze zapracovat i na štíhlé linii. Ukázalo se totiž, že když je žena obézní při početí, dá tento problém do vínku svému dítěti na celý život.

ZVOLNĚTĚ ŽIVOTNÍ TEMPO

Dnešní ženy jdou po mužské cestě výkonu. To s sebou nese stresy a strachy. Na stres a strach jsou citlivé ledviny - a jejich stav při aktu početí určuje imunitu a zdraví miminka na celý jeho život. Před početím je potřeba dosytit energii ledvin, kterou odčerpává především způsob života většiny dnešních žen. Práce přesčas, když už nemůžeme, nadopujeme se kávou, když jsme v koncích, uvolníme se alkoholem.

Před početím by měla žena na rok styl svého života změnit. Zvolnit, odpočívat, pečovat o sebe, chovat se víc žensky než mužsky. Tím může energii svých ledvin dosytit," říká Tamara Marková z A-centra pro vědomou a aktivní přípravu na mateřství a rodičovství v Praze-Karlíně. Lehko se řekne, těžko dělá.

I když se ví, že stres nás po kouscích zabíjí, bereme jej jako nutného společníka. Leč pro ženu jako budoucí matku může být velmi záludný. "Žena, která je po většinu svých dní stresovaná, přetěžovaná a vyčerpaná, nemá často ani šanci otěhotnět. Miminko může třeba i přijít, ale velice rychle odejde s první menstruací a mnoho žen ani neví, že byly v jiném stavu. V jejich životním tempu nemá dítě prostě místo. Ta nevědomá těhotenství navíc jejich energii dál odčerpávají, až jsou příliš vysílené na to, aby dítě mohly udržet a donosit," tvrdí Marková. Sterilita bez příčiny, jak diagnostikuje klasická medicína stav, kdy muž i žena jsou fyzicky v pořádku, ale počít dítě se jim nedaří, má tak jedno z možných vysvětlení.

POPOVÍDEJTE SI S VLASTNÍ MAMINKOU

Existenci nemocí, které se dědí v rodině z generace na generaci, moderní medicína uznává. Méně už generační zatížení ve vztahu k mateřství, přestože hraje významnou roli. Události, které se v minulosti v souvislosti s těhotenstvím a porody staly, jsou důležité. Hlavně ty negativní - potraty, znásilnění, nechtěná těhotenství, úmrtí při porodu. "Nejlepší je, když žena, která se chystá počít, si urovná vztahy s rodiči, především s matkou. Je důležité, aby se vyrovnala s tím, že ona je její matka, tedy aby ji za svou matku přijala. Skrze to potom přijme proces mateřství a roli maminky do svého života. Když jsou vztahy mezi matkou a dcerou tak napjaté, že rozhovor nepřichází v úvahu, je dobré urovnat vztahy přes nějakou třetí osobu. Minulá traumata spojená s těhotenstvím a porodem v rodině negují přijetí mateřství, a negativní zkušenosti spojené s mateřstvím je třeba léčit," říká Marková.

Nejde jen o to, co se stalo jiným. Žena sama může mít neblahou zkušenost, která může bez léčení příští těhotenství ovlivnit a být dokonce nebezpečná pro budoucí miminko. Žena, která při tragické události potratila dvouměsíční plod, byla při dalším těhotenství v takové úzkosti, že potratila opět a na den přesně ve stejný čas.

Pomoci při odstraňování takových zátěží mohou metody regresní terapie a rodinné konstelace, při kterých člověk své i nevědomé rodové zátěže odkrývá, ale i zcela vědecké metody. Při regresivní terapii se za pomoci odborníka v hypnóze vrátíte ke svým starým traumatům a v ideálním případě je vyřešíte. Rodinné konstelace jsou zase metoda, která využívá terapeutickou skupinu ke znázornění vašich rodinných příslušníků a vyjádření všech vašich problémů s nimi.

"Psychoterapie zde představuje často velice účinnou volbu a rozhodně se jí nevěnují pouze nějací šarlatáni, ale i spousta erudovaných psychoterapeutů z řad lékařů a psychologů," říká Petr Šmolka, psycholog z Poradny pro rodinu v Praze. Dnešní mladé ženy si ale vytvářejí velmi účinný blok proti mateřství nevědomky samy svým životním stylem. Cestují, studují, mají život tak zaplněný, že v něm pro roli matky už prostě není místo.

NETŘEBA SE DĚSIT

Ten předtěhotenský rok je prima, a komu se podaří, dobře učiní. Ale tvrdit, že bez něj nebude početí, těhotenství a dítě v pořádku, je nesmysl. Stejně bláhové by bylo říkat, že žena, která jej absolvuje, má vyhráno. "Znám ženy, které žijí takzvaně "zdravě" a mají problém s početím, i ženy, které žijí evidentně nezdravě a problém nemají.

Žena, která se sama k sobě chová zodpovědně a zvolila si svůj životní styl dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, nemusí před otěhotněním nic měnit," míní Míla Kramná z České asociace dul. Na ženách se zodpovědným přístupem k mateřství se snaží profitovat nejrůznější výrobci potravinových doplňků, což vyvolává stres v těch z nich, které si je nemohou finančně dovolit. Přitom pomazánka ze dvou balíčků čerstvého droždí obsahuje víc potřebné a doporučované kyseliny listové, než je nutná denní dávka.

"Pro zdravou, normálně se stravující Středoevropanku není nutný žádný speciální režim před plánovaným těhotenstvím. Upřeme pozornost na skutečné problémy: Stres, přepracování, nadbytečně kalorické nezdravé pokrmy fast foodů, cizorodé látky v nich a ve vodě," říká sexuolog Zlatko Pastor ze sexuologického centra GONA v Praze. Čímž vlastně říká, že čistit se lze trvale a jednoduše životu příznivějším životním stylem a životosprávou. Pak lze počít bez obav miminko kdykoliv.

Strachy, které mohou bránit početí, mohou být i z důvodu obav "o budoucnost" vašeho dítěte. Pokud se bojíte, že výchovu dítěte nezvládnete, že vaše dítě skončí na heroinu nebo z něj vyroste nezvladatelný asociál, může vás to stresovat do té míry, že se vám otěhotnět zkrátka vůbec nepodaří.

PRO POHODU DUŠE

Pro vyladění se před otěhotněním ale nemůžeme myslet jen na tělo a konzultace s lékaři, musíme být hlavně v pohodě vnitřně. Co vám k tomu může napomoci?

Podle Marie Pravdové z pražské bylinné poradny Galadriel je ideální se na těhotenství připravovat už od útlého dívčího věku v rámci celkového zdraví ženy. Pro celkovou očistu organismu doporučuje například čisticí čaj paní Millerové, který se pije na jaře a podzim po dobu šesti týdnů.

Pro přípravu na těhotenství v období jednoho roku před početím doporučuje Pravdová například "Ženský čtyřlístek", který obsahuje květ hluchavky, měsíčku, kontryhele a řebříčku, do kterých je možno přidávat další byliny. Paní Marie jmenuje z vhodných bylin například vřes, který zklidňuje psychiku a pomáhá celkové regeneraci organismu. Je ale potřeba mít na paměti, že bylinné čaje nejsou určeny všem bez rozdílu, a proto doporučuje návštěvu bylinkářky, která poradí vhodné doplňující léčivky přesně podle potřeb konkrétní ženy. Zároveň připomíná, že ani bylinky nespasí vše, je důležité se udržovat v dobré fyzické kondici, vynikající je v tomto případě slavné cvičení podle Mojžíšové.

Marie Pravdová rovněž upozorňuje na to, že v období těhotenství i před ním je důležité striktně se vyhýbat multivitaminovým přípravkům. Je to proto, že žádný organismus nepotřebuje tak široké spektrum vitaminů, které je v nich obsaženo, a tak je musí složitě i pracně odbourávat, což nepřiměřeně zatěžuje játra či ledviny. Pro oba partnery pak "bylinkářka" doporučuje například kotvičník zemní (tribulus terrestris), který je vhodný pro podporu plodnosti - u žen napomáhá dozrávání vajíček a u mužů násobí počet spermií. Jako doplněk je vhodná také aromaterapie, dobře působí například vůně ylang ylang nebo levandule a vhodné jsou i bylinné koupele z natě hluchavky.

NEŽ POČNETE

Co byste s partnerem měli podniknout ještě předtím, než se rozhodnete mít dítě? Kromě všeobecného zdravotního vyšetření vás i vašeho partnera, které můžete absolvovat u svého praktického lékaře, je vhodné nechat si udělat test plodnosti. V dnešní době, kdy stále více žen těhotenství odkládá až na pozdější věk, je dobré včas zjistit, zda jste vůbec schopna otěhotnět. Test plodnosti vám udělá váš gynekolog (vyšetření ovulace, průchodnosti vejcovodů, hormonální vyšetření), vašemu partnerovi nejdříve udělají spermiogram, který určí počet spermií, jejich pohyblivost a tvar. Pak mohou následovat další vyšetření například z moči, kde se zjišťuje, zda u muže neprobíhá třeba zánět močových cest či prostaty, který výrazným způsobem snižuje mužskou plodnost. Nejbližší specializovanou ordinaci vám rovněž doporučí váš praktický lékař.

Jídelníček předtěhotných žen i mužů
* Zdravá výživa spočívá v co nejpestřejší skladbě potravin
* Jezte asi 5x denně, ale v menších porcích
* Základem jídelníčku by měly být těstoviny, rýže a obilniny
* Vynechávejte příliš tučná jídla - a to nejen večer
* Na smažené přílohy stejně jako na smažená jídla byste měla raději zapomenout
* Cukry jsou zdrojem energie, ale konzumujte je v ovoci, medu či hnědém cukru - čokolády, sušenky a sladké limonády nejsou vhodné, kvůli obsahu aspartamu se nedoporučují ani limonády s označením light
* Zinek a vitamin C jsou dva vitaminy, které by měli užívat oba partneři.
* Měla byste vypít 2-3 litry denně, z toho minerální vody max. jeden litr (značku kvůli odlišnému složení střídejte). Dejte přednost čajům a ovocným šťávám.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ANKETA: Jak jste se připravovala na těhotenství?

ZDENKA VOLENCOVÁ ŽÁDNÍKOVÁ, herečka
Mám nálepku "bio-eko-čeko", takže jídelníček jsem měnit nemusela. Když jsme se rozhodli mít miminko, tak jsme se na několik měsíců s manželem zřekli alkoholu. Přišlo nám to přirozené.

LENKA FILIPOVÁ, zpěvačka
Hodně jsem o těhotenství a potřebách dítěte četla. V jídle jsem se neomezovala, ale jedla jsem zdravě. Taky jsem přestala pít kávu, a cvičila kalanetiku. Omezila jsem živé koncerty, ale nahrávala jsem desku.

ELEN ČERNÁ, modelka
Obě těhotenství byla neplánovaná, ale před těhotenstvím jsem jedla i žila zdravě, takže nebylo třeba nic přizpůsobovat. Spíš se mi měnily chutě, jedla jsem jablka a ananas, které jinak nemusím.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autoři:Nejčtenější

Co už byste nikdy neměli dělat, pokud chcete opravdu zhubnout

ilustrační snímek

Plavková sezona se blíží a vaše předsevzetí zhubnout alespoň nějaké to kilo se nenaplnilo. Čím to je, že se i přes...

V druhé půli života jsou muži na ženách citově závislí, říká psycholog

Ilustrační snímek

Krize rodiny je podle psychologa Jeronýma Klimeše zákonitá a - jak dokládá historie - přichází ruku v ruce s...Pět pádných důvodů, proč by každá žena měla častěji masturbovat

ilustrační snímek

Ať už žijete v partnerském vztahu, nebo jste zrovna sama, měla byste si podle odborníků najít čas na hezké chvilky se...

Čtyři účesy, které vás udělají mladší, než ve skutečnosti jste

Ofina sluší u ubírá roky. Příkladem je i Emily Ratajkowská.

Jako mladé holky si můžeme dovolit experimentovat nejen s oblečením, ale také s naším vzhledem. S věkem je však vhodný...

Trendy půjdou stranou, svatební róba Meghan musí respektovat tradice

Meghan Markle (Londýn, 12. března 2018)

Jak budou vypadat? To je otázka, kterou si kladou miliony lidí na světě v souvislosti s nadcházející svatbou prince...

Další z rubriky

Čtyři v tom: Lence hnisala rána, Tadeáš dostal mašinkou a Adam na zadek

Mezitím, co Jakub podstupoval tetování, Andrea se starala o své dva malé...

Nicolka se narodí nečekaně. Lenka je zrovna na návštěvě u kamarádky. Čtyřtýdenní Tadeáš poprvé cestuje do zahraničí,...

Módu mi diktuje dcera, říká Kristina Kloubková, tvář Nákupů Ona Dnes

Kristina Kloubková

Už je to pár let, co přestala tančit. Kristina Kloubková však má nového přítele, který jako tanečník a choreograf slaví...

V druhé půli života jsou muži na ženách citově závislí, říká psycholog

Ilustrační snímek

Krize rodiny je podle psychologa Jeronýma Klimeše zákonitá a - jak dokládá historie - přichází ruku v ruce s...

Glittery nepatří jen na party. Zařaďte je i do denního líčení

Glittery nepatří jen na party. Zařaďte je i do denního líčení

Arome.cz Třpytky se opět vrátily na výsluní a staly se trendem, který ovládl kosmetický svět. I když vypadají hodně extravagantně...Najdete na iDNES.cz