Čtenářka Jitka si v Praze na Ladronce převzala běžecké vybavení od společnosti Nike.

Čtenářka Jitka si v Praze na Ladronce převzala běžecké vybavení od společnosti Nike. | foto: iDNES.cz

Pomohly porazit muže, my jim pomůžeme s tréninkem

  • 7
Naše čtenářky Jitka a Michaela vydatně pomáhaly v běžecké soutěži porazit mužskou skupinu běžců a kromě pocitu vítězství měly i to štěstí, že jsme je vylosovali jako výherkyně naší soutěže. Kromě vybavení od Nike získaly i podrobný běžecký plán na zářijový desetikilometrový závod We Run Prague.

Obě běhají od jara 2010, pro obě se běhání stalo součástí života, pomáhá jim zbavovat se každodenních starostí.

Jitce pomohla OnaDnes.cz

První výherkyně, devětatřicetiletá Jitka z Prahy, sice vždycky sportovala, ale běh doslova nesnášela. I když její manžel běhal. K rozhodnutí nazout maratonky a vyběhnout jí pomohla OnaDnes.cz

Výsledky challenge OnaDnes.cz versus Xman.cz

Loni vyhráli muži, letos zvítězily ženy. Za dva měsíce dámy za OnaDnes.cz naběhaly 12 532, 85 kilometrů a muži za Xman.cz 10 389, 38 km. Více o soutěži ZDE.

Děkujeme všem zúčastněným!

"Líbila se mi atmosféra běžeckých závodů, nadšení lidí. Rozhodující moment nastal před dvěma lety, kdy společně s OnaDnes.cz začali trénovat začátečníci na berlínský maraton. Snažila jsem se držet s nimi krok, respektovat rady trenéra a hlavně vydržet," svěřila se Jitka.

Ráda běhá v lese, nejradši po rovině. Od jara do podzimu běhá dvakrát až třikrát týdně osm až deset kilometrů. "V zimě je to horší. Chodím do posilovny na pás a tam je i pět kilometrů pro mě výkon," přiznává Jitka.

Dodává, že běh jí přináší uvolnění, psychickou pohodu, dobrou náladu a v neposlední řadě i pocit, že se může bez výčitek dosyta najíst. A Jitčino přání na zářijový běh? "Jakýkoli čas pod jednu hodinu bude pro mě úspěch."

Běh pomáhá od stresu

Jednačtyřicetiletá Michaela z Trutnova, která bohužel na společný trénink do Prahy kvůli pracovnímu vytížení dorazit nemohla, začala s běháním před rokem. Důvod? Dostat ze sebe stres nahromaděný v práci. "Běh mi opravdu přináší uvolnění. Vyčistím si hlavu a některé věci si v klidu promyslím," konstatuje.

Snaží se běhat čtyřikrát až pětkrát týdně. V poslední době uběhne okolo deseti kilometrů. "Nejraději běhám v našem lesoparku a okruh kolem vrchu Houska," říká Michaela.

"Ráda bych uběhla desetikilometrový závod za 1:10, ještě raději za 1:00 hodiny, ale zkusím být při zemi," dodává.

Rady od profesionála

Rady pro obě čtenářky přináší profesionální trenér Vladimír Korbel, který trénoval i přední české atlety včetně úspěšného běžce Jiřího Mužíka. Co dělat, aby obě zvládly zářijový We Run Prague v plánovaném čase?

Přidejte se k nám

Začněte běhat s námi. Hlavním cílem akce je desetikilometrový závod We Run Prague, který se uskuteční 1. září v Praze. Registrovat do závodu se můžete ZDE.

"V běhu na deset kilometrů jsou kladeny nároky na organismus především v aerobní oblasti," říká Korbel. Proto i trénink musí být zaměřen tímto směrem.

"Délka i intenzita musí být takové, aby co nejvíce zatěžovaly srdečně-cévní, dýchací a další systémy tak, jak to odpovídá budoucímu zatížení při závodu," konstatuje.

Jenže úplně tak "jednoduché" to taky není, protože pro optimální růst výkonnosti je zapotřebí zatěžovat organismus v jednotlivých fyziologických zónách, tedy nejen v aerobní, ale i anaerobní a smíšené zóně.

Výherci soutěže iDNES.cz dostali ceny od Nike a zatrénovali si s Vladimírem...

"Proto bychom měli běhat nejen při nízkých hodnotách tepové frekvence, ale i vyšších a občas i vysokých. Laicky řečeno - z pomalého běhání nemůžeme odběhnout rychlý závod. Proto i v tréninku potřebujeme někdy běhat rychle," vysvětluje Korbel a zdůrazňuje, že by obě ženy neměly před začátkem tréninku vynechat lékařské vyšetření.

Pro čtenářku Michaelu, která by ráda zaběhla 10 km za 1:10 hod, ale zatím se pere s časy kolem 1:20, by mohl pomoci následující běžecký program:

1. 4 x 60 m sprintersky + 6 x 1 km v tempu 7 min/km, interval odpočinku (IO) 2 - 3 min
2. 3 x 3 km v tempu 7:30 min/km, IO 3 - 4 min
3. 2 x 5 km v tempu 8:00 min/km, IO 1 min
4. Trénink všeobecné síly, odrazové síly, výběhy kopců:
- posilování břišních a zádových svalů, cvičení s lehkými činkami (jednoručkami)
- cvičení se švihadlem, přeskakování terénních překážek
- násobené skoky (odrazy levá - pravá - levá - pravá s důrazem na délku skoku)
- odrazy snožmo (žabáky) na 15 m
- výběhy kratších kopců (30 m) odrazově
- výběhy delších kopců (80 - 100 m) se zvýšeným úsilím v závěru

Program pro čtenářku Jitku, která už běhá 10 kilometrové tréninky:

1. 5 x 60 m sprintersky + 6 x 1 km v tempu 5:45 - 6:00 min/km, interval odpočinku (IO) 2 min
2. 3 x 3 km v tempu 6:30 min/km, IO 3 min
3. 2 x 5 - 6 km v tempu 6:45 - 7:00 min/km, IO 1 min
4. Trénink všeobecné síly, odrazové síly, výběhy kopců:
- posilování břišních a zádových svalů, cvičení s lehkými činkami (jednoručkami)
- cvičení se švihadlem, přeskakování terénních překážek
- násobené skoky (odrazy levá - pravá - levá - pravá s důrazem na délku skoku)
- odrazy snožmo (žabáky) na 15 m
- opakované výběhy kratších kopců (30 m) odrazově
- výběhy delších kopců (80 - 100 m) se zvýšeným úsilím v závěru

30. května 2012

Nevíte si s běháním rady? Neváhejte a přijďte na společný trénink Nike pod vedením profesionálů. Více informací najdete zde.